při rozbíhání HDD na chvíli vše zmrzne

Založil cockroach, 08. 03. 2011, 23:35:30

Předchozí téma - Další téma

cockroach

Ahoj,
uz dva dny googluju a porad nenalezam muj problem (asi proto, ze se tezko popisuje), tak mi snad nekdo pomuzete. O co jde.

At uz je zapnuty laptop_mode, nebo ne, vzdycky po zastaveni disku (bohuzel se mi nedari presne zjistit vyrobce, vim jen, ze to je typ 500GB 7200 ot, SSH ,Solid State Hybrid Drives, 4GB SLC NAND flash storage, google rika, ze to asi bude Seagate) a nasledne cinnosti (treba kliknuti na odkaz v browseru, nebo spusteni nejakeho programu) se disk rozjede a cely desktop na cca 1-2s zamrzne. Pak je ve ok a vsechno vali jak ma. Na druhem disku, kde jsou win 7, se pri rozjizdeni disku nic neseka a vse je plynule.

Pokusim se popsat hardwarovou situaci. Mam na laptopu dva vyse popsane HDD, kazdy 500. sda ma 23GB recovery win partition, 120 ntfs part s win7 a zbytek ntfs jako datovy oddil. sdb ma jen cca 50 GB se squeezim, nejakych 500 swap, zbytek je nenaformatovany.

Chci hlavne zjistit, zda se jedna/nejedna o hardrovy problem. Na tom 50 GB jsem predtim zkousel nekolik distribuci, nez jsem zakotvil u debianu, takze je mozne, ze je tim rozmrdly a spravila by to nejaka realokace, nove naformatovani nebo neco takoveho. To je ovsem tvrde reseni, ktere bych si nechal v zaloze.

Ocenil bych, kdyby se k tomu nekdo kompetentni vyjadril, nebo nekdo, komu se stal stejny problem. Mam kernel amd64, zkosuel jsem to i na 486 bez vysledku.

iexlan

Děje se to i když máš počítač v nabíječce? Mně se tohle stává, když počítač běží jenom na baterku. Disk se asi po 10 vteřinách neaktivity "uspí" (spin-down), což se často projevovalo právě při klikání na odkazy (za dobu, než si prohlédnu stránku, se stihne vypnout), a pak zase chvíli trvá, než se rozjede. Počet load/unload cyklů pak hrozivě stoupal, což není zrovna nejlepší. Teď už s tím takové problémy nemám, protože po tom, co jsem nainstaloval víc balíčků, si aspoň jednou za těch 10 vteřin nějaký program na disk hrábne.

Zkoušel jsem to několik dní řešit podle všelijakých návodů, ale nic nefungovalo, takže jsem to vzdal. Ale jak jsem říkal, už to není takový problém, stává se mi to v podstatě jen při přihlašování kvůli prodlevě mezi jménem a heslem (když nezačnu zadávat hned, jak se obrazovka objeví).

Jinak nejsem žádný odborník, takže pokud jsem tu právě vyplodil jenom bludy, opravte mě prosím.