Jaké máte zkušenosti s ASUS ZenBook 14

Založil h.giuseppe, 03. 07. 2018, 11:51:27

Předchozí téma - Další téma

h.giuseppe

Rád bych se vás optal na zkušenosti s funkčností debianu na ASUS ZenBook 14 konkrétně pak s tímto modelem https://www.czc.cz/asus-zenbook-14-ux410ua-seda/216352/produkt

Rád bych si ho pořídil a nechtěl bych být zklamán tím, že něco nefunguje nebo jen na půl.
Ještě by mě zajímalo jak nainstalovat systém pokud při instalaci nebude podporovaná wifi?

Děkuji za reference.

Roman Horník

Jestli podporovanej je, si zjistíš sám gůglením (za název přidáš např. lspci (tak zjistíš mimo jiný střeva, jako např. bezdrátovej modul pro fifinu), Debian apod.). Fifina hned od začátku pravděpodobně fungovat nebude, ale tak co? Je doporučeno instalovat systém (a to i Woknouz) přes UTP kabel (síťovej, s koncovkama RJ-45) píchnutej k routeru. Tady máš jistotu, že síť povalí bez keců.
Pak jen rozchodíš fifinu a můžeš se odpojit od pupeční šňůry.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

h.giuseppe

Já jsem pátral a googloval, někde píšou, že u zenbooků funguje všechen hardware, někde psali, že jsou zase s nějakým hardware problémy. Např. že třeba ta wifi nefunguje kvůli nesvobodným ovladačům. Ale najít info ke konkrétnímu modelu a ještě k tomu aktuální není jednoduché.
Jde o to že ten zenbook nemá konektor RJ45. Jinak bych se ani neptal.
Jde ty ovladače stáhnout třeba na flash disk a nainstalovat je během instalace systému? Pokud vím tak při instalaci se objeví dotaz zdali chci instalovat firmware z jiného média, ale nidky jsem tuto možnost nezkoušel a nevím jestli by to fungovalo.

Roman Horník

To zas vymysleli kokotinu, nedávat tam RJ-45, hlavně, aby to bylo placatý... No, přes flashku to tahat samozřejmě můžeš, ale nadřeš se u toho. Nicméně tohle by Ti mohlo snad pomoct.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

h.giuseppe

jujda, tam je těch driverů opravdu hodně, určitě se bude hodit. Děkuji za pomoc. To by mělo fungovat. Z toho si určitě udělám liveUSB.
Kdyby měl i někdo jiný nějaké postřehy bylo by fajn se o ně podělit.

h.giuseppe

obraz debianu s nesvobodným firmware funguje skvěle

marp

Citace od: h.giuseppe kdy 12. 07. 2018, 15:08:01
obraz debianu s nesvobodným firmware funguje skvěle
Live s nonfree firmware používám již několik let k instalaci, resp. přeinstalaci Debianu. Dodneška bez problémů.
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster