Nvidia pro muzejní kousky

Založil Petr Blažíček, 12. 02. 2020, 16:45:16

Předchozí téma - Další téma

Petr Blažíček

Já bych rád navázal na problém instalace starších NVidia karet - pro mě se z toho stal tak trochu šlágr, protože jako jeden z hlavních argumentů při linuxové osvětě používám: "Nemusíš to vyhazovat, já ti tam dám opravdový operační systém a můžeš tu mašinku bez problémů používat dál!" Jenže...
Nesmí dojít k upgrade. Desktop s kartou GeForce 6150SE se mi podařilo plnohodnotně zprovoznit do verze jádra 4.20. Dále už byla tato řada prohlášena za deprecated a ta karta se nainstalovat nedá.
Jistě - je tu možnost zůstat u verze Debian Stretch.  To je pravda, až na to že přestane vyhovovat verze prohlížeče (například) a vyšší verze bude vyžadovat novější jádro. Pátral jsem po vícero zahraničních fórech - a ty rady jsou vždy nebývale cenné:

- Kup dědovi za pár šupů něco v bazaru!
- Hele, proč to řešíš, v dnešní době?

To já chápu - ale obsesivně-kompulzívní porucha je parchant - já to potřebuju zprovoznit na tom šrotu. Abych mohl tvrdit "Nic nevyhazujte, lidičky. Však ono to ještě poslouží."

Roman Horník

Teoreticky by to šlo, ve vydání Buster (Stable) je jádro ve verzi 4.19.0-8 - nainstaluj si k němu hlavičky a oba balíky zamkni (apt-mark hold <balík>), po nabootování do něj odinstaluj novější verze. Není totiž problém mít v sources.list zdroje pro víc verzí systému.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Blažíček

To jsem zapomněl poznamenat - zmrazit jádro + xserver jsem zkoušel:

# apt-mark hold linux-headers-siduction-amd64 linux-image-siduction-amd64 xserver-xorg-video-nvidia

Ovšem to zjevně nebude všechno, protože po aktualizaci a rebootu to skončí na konci s černou obrazovkou - prostě nenaskočí login do X. Akorát se objeví kurzor myši v nesmyslném rozlišení (logicky - protože Nvidia ovladač se nenatáhne - přestože při bootu není hlášena žádná chyba a Nouveau ovladač je potlačen).
Jo - aby to nevypadalo jako zmatek, cca 2 roky používám https://forum.siduction.org - je to velmi kvalitně udržovaná distribuce Debianu Sid - což sice budí nedůvěru, ale doporučuju vyzkoušet.
Prostě vzdát se mi to nechce, oni ti dědouškové tak vděčně koukají, když jim to najednou zase funguje...
Akorát občas škemrají, jestli by tam šla dát T602, což dá chvilku vysvětlování.

Roman Horník

#3
V tom případě budou vypsány chyby ve /var/log - Xorg.0.log, záznamy instalátoru NV a podobně. # modprobe nvidia dělá co? Jaká je verze nvidia-kernel-dkms?

P. S.: Sida už léta mám (+ Experimental), deriváty mě nelákaj.


Téma rozděleno a přemístěno
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Blažíček

Díky moc, ani jsem si nevšiml odpovědi. Já už jsem to přecejenom vzdal, ona i urputnost má svoje meze.  :D

P. S. Siduction fakt není odvozenina - Ubuntu je derivát...  ;)