MRTG alebo KAKTUS?

Založil Elipso, 20. 05. 2013, 20:20:45

Předchozí téma - Další téma

Elipso

otázku som už položil  ;D takže teraz mi dajte dôvod prečo to alebo onto  :D

Roman Horník

Kaktus se mi líbí víc, ale zkus obojí a použij to, co Ti líp sedne.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Zalezi na tom, co od toho chces.
Ja pouzivam MRTG na jednoduchy prehlad o sietovej premavke na jednotlivych uzloch. Na monitorovanie linuxovych strojov zas pouzivam Munin.

Vyhody MRTG (pre mna): 1. Na jednej stranke mam okamzity graficky prehlad o vsetkych uzloch za poslednych 24 hodin (mam ich len par), 2. Pomerne lahko to islo nakonfigurovat (teda... akonahle som sa zorientoval v SNMP, ten protokol nie je "simple" ani nahodou), pretoze to potrebuje len sietove pocitadla a tie su automaticky dostupne v kazdej SNMP implementacii.

Preco pouzivam aj Munin: Vela statistik, ktore si robim, nesuvisi priamo so sietou a Munin ma spustu pluginov (a daju sa pomerne jednoducho napisat aj svoje) - napriklad load, vytazenie pamate, senzory, SMART status, diskove operacie, maily...

Vlastne Munin som spojazdnil ako prvy a MRTG som pridal az neskor, aby som mal na jednom mieste aj prehlad o stave siete (v Muninovi tie informacie samozrejme su tiez, ale treba sa k nim preklikat na jednotlive podstranky). A spojazdnit Munin bolo naozaj jednoduche, vacsina pluginov sa detegovala a nakonfigurovala automaticky podla toho, co na danej masine bezalo. O Cacti som sa samozrejme tiez zaujimal, ale spristupnit vselijake extra udaje cez SNMP (napriklad tie senzory ci statistiky DNS servera) sa mi zdalo omnoho pracnejsie.

Povedal by som, ze Cacti ma vyznam skor vtedy, ked mas vacsie mnozstvo uzlov, ide ti primarne o siet a zaujima ta nielen sietovy prehlad, ale aj rozne sietove detaily (aj zo starsieho obdobia).

Elipso

#3
Nenašiel by sa nejaký návod na ten Munin ? chcem to skúsiť čo to je za čudo :D

Palo M.

Navod by sa nasiel, a to priamo na stranke projektu Munin: http://munin-monitoring.org/wiki/Documentation

Keby ti nahodou robila problemy anglictina, tak len v skratke (je to celkom jednoduche):
Na serveri (tam, kde sa budu ukladat statistiky, generovat html stranky a kde pobezi webserver ktory ich bude zobrazovat), tj. na jednej masine v celej sieti, je to tzv. munin master:
apt-get install munin

Na kazdom dalsom hoste, ktory chces monitorovat (tzv munin node):
apt-get munin-node munin-plugins-extra
(Spravidla je munin master zaroven aj munin node, kedze chces mat statistiky aj z toho servera samotneho, takze tieto baliky installujes .)

Na kazdom munin node su pluginy (ktore urcuju ake statistiky sa pre ten uzol generuju) v /etc/munin/plugins, su to symbolicke linky do /usr/share/munin/plugins, nejake zakladne su tam uz vytvorene pri instalacii balickov, dalsie symbolicke linky si mozes pridat. Niektore pluginy mozu vyzadovat nejaku konfiguraciu v /etc/munin/plugin-conf.d/, to zavisi vzdy od pluginu (pluginy su skripty, vacsinou shell alebo perl, takze precitanim daneho skriptu sa z toho da celkom vysomarit). Tiez pre kazdy uzol pozri subor /etc/munin/munin-node.conf a patricne uprav (napriklad filter, ktory stroj ma pravo tie statistiky ziskavat).
Na munin masteri pozri subor /etc/munin/munin.conf a tiez patricne uprav, v podstate tu definujes, z ktorych uzlov sa maju statistiky ziskavat a kam sa maju html stranky generovat.

Pokial sa pamatam, rozchodil som to kedysi uplne bez problemov.

Ak by ti nestacili pluginy, ktore su v debianovskych balikoch, dalsie najdes tu: https://github.com/munin-monitoring/contrib/. Pripadne si samozrejme mozes nejake vlastne pluginy napisat 8).

Ak si chces len pozriet, ako to cudo vyzera, tak skus pozriet na demo-site: http://munin.ping.uio.no/