cdrom/cdrom0 a repozitáře

Založil Duddits, 16. 01. 2018, 23:10:07

Předchozí téma - Další téma

Duddits

Dobrý den.

Debian běží na notebooku s jednou optickou mechanikou.
Proč zde mám dvě složky?



Nejsou zde nějaké repozitáře zbytečné?
Chci jenom oficální + non free.



Ten poslední řádek tam je kvůli firmware (ovladače WiFi adaptéru).
Prvních 6 byly již v základu, takže asi nechat.

Ale zajímá mě těch 6 uprostřed.

Roman Horník

1) /dev/cdrom je odkazem (všimni si šipky na ikoně) na /dev/cdrom0, je to to samý.

2) Pokud nestahuješ zdrojáky programů a knihoven za účelem úpravy a kompilace (nebo jen kompilace), řádky deb-src nepotřebuješ
Obecně potřebuješ asi jen tohle:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ stretch main non-free contrib
deb http://security.debian.org/debian-security stretch/updates main non-free contrib


(mám Sida, takže doufám, že jsem něco nezanedbal)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Duddits

No a když mám jenom non-free obsahuje to i balíčky z repozitáře než non-free nebo jste myslel, abych to dal k těm v základu/čisté instalaci.

Roman Horník

Non-free obsahuje pouze non-free. Ty řádky ze sources.list, co jsem napsal, to je takovej základ, kterej ovšem poskytuje zhruba 50000 balíků. Pak jsou repa doplňkový, jako třeba z pseudovydání Experimental (to se hodí k Sidovi, ale občas to bejvá poněkud hardcore, takže na Experimentala potřebuješ mít o dost hlubší znalosti), nebo neoficiální, který obsahujou jednotky, desítky, zřídkakdy stovky balíků, kde některý v jinejch repech nenajdeš, některý najdeš, ale třeba ve starších verzích.
Na to máš ale ještě dost času, občas může dojít k nějaký lumpárně, u který je dobrý vědět, jak ji vyřešit. V tomhle případě to chce znát práci s příkazovkou (ideálně v konzoli, tj. bez grafiky), důležitý příkazy a to, jak je ovládnout. A taky kde najít logy a jak je správně číst, jak v nich najít chybu a jak tu napravit, nebo aspoň jak si vygůglovat informace z konzole.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Duddits

Tak jakej je rozdíl mezi:

deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ stretch main non-free contrib

a

deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ stretch main

Respektive, pokazím něco tím, když tam budu mít oba?

Petr Krčmář

Nepokazíš tím nic, jen ten zdroj zbytečně duplikuješ v konfiguráku. Apt tam stejně najde ty samé balíky, protože to je dvakrát zopakovaný zdroj. Takže ten druhý smaž, ať v tom nemáš guláš.

Duddits

Pardon za špatné otázky, ale non-free je tedy obyčejný + nějaké non-free balíky.

Proč tam tedy rovnou nedávají non-free?

Petr Krčmář

#7
Za otázky se neomlouvej, ale Roman ti to už vysvětlil: non-free je adresář na serveru s repozitářem, kde jsou ale jen non-free balíčky. Nestačí ti tam mít tedy jen tento, potřebuješ tam mít i main. Prohlídni si tu strukturu, je to pak dost jednoduché:

ftp://ftp.cz.debian.org/pub/debian-czech/dists/stable/

Duddits

#8
Jasný, nějak jsem se do toho předtím zamotal, protože mi nedošlo, že mohu psát více adresářů na jeden řádek, tudíž jsem si nevšiml toho non-free u Romanovo první odpovědi.

Jop, ta stránka mi to hezky ukázala.

Díky vám!

A ještě jedna kontrolní otázka, jazyk balíčků nemění to, z jakého zrcadla stahuji?
Pokud třeba stahuji z toho českého, vždy se jazyk programu bude řídit podle nastavení systému, že?

Roman Horník

#9
Je to jenom jedno repo, co URL (a vlastně i co řádek), to jedno repo, ale má 3 sekce - main, non-free a contrib. Main je svobodnej základ (podle DFSG), non-free "nesvobodnej" (může bejt svobodnej, ale nemusí splňovat DFSG), contrib jsou balíky svobodný, ale závisející na nesvobodnejch.

Tady jsou další informace.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Duddits