nastavení network-managera

Založil h.giuseppe, 11. 05. 2014, 22:43:16

Předchozí téma - Další téma

h.giuseppe

Ahoj,
nevíte někdo jak nastavit network-managera?
Potřeboval bych spravovat síť přes grafické rozhraní, ale u drátové sítě mi to píše nespravováno.
Chtěl jsem nainstalovat network-manager-applet, ale ten v repozitáři asi není.

Palo M.

Pravdepodobne mas sietove rozhranie definovane v /etc/network/interfaces a tych sa NetworkManager standardne nechyta.
Mas dve moznosti:
1. Uplne vyhodit nastavenie rozhrania z /etc/network/interfaces
2. Ukecat NetworkManager, aby ovladal aj tie rozhrania definovane v /etc/network/interfaces: https://wiki.debian.org/NetworkManager#Enabling_Interface_Management

Baliky su network-manager-gnome alebo network-manager-kde (podla toho, ake mas desktopove prostredie).

h.giuseppe

Používám Gnome3
Podle toho návodu co jsi mi poslal jsem povolil NM a restartoval jsem PC.
Ale applet se zprovoznil jen z půlky. Už tam sice není napsáno nespravováno a dostanu se do síťového nastavení, ale nejde nic nastavit všechny nabídky v drátovém nastavení jsou zašedlé.

Brano Dohoda

Takto, neviem síce čo máš za verziu debianu ale u stable to mam takto.

v /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
Citace
[main]
plugins=ifupdown,keyfile

no-auto-default=AC:22:0B:C5:70:02,

[ifupdown]
managed=false

v /etc/network/interfaces
Citace# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
# allow-hotplug eth0
# iface eth0 inet dhcp

V tom NetworkManager.conf je no-auto-default= moja MAC adresa sieťovky, tú snáď vieš akú máš, skús to a daj vedieť.
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

Roman Horník

Jo, to managed=false je klíčový, pak by to mělo jít.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz


Palo M.

Citace od: h.giuseppe kdy 12. 05. 2014, 08:17:31Ale applet se zprovoznil jen z půlky. Už tam sice není napsáno nespravováno a dostanu se do síťového nastavení, ale nejde nic nastavit všechny nabídky v drátovém nastavení jsou zašedlé.
No tak to je pravdepodobne kvoli tomu, ze nastavenie je v /etc/network/interfaces a do toho suboru NetworkManager nerype (aj ked NetworkManager ten interface uz moze vypnut/zapnut, kedze na to do daneho suboru rypat netreba).

Takze ak chces cele nastavenie mastit len v NM, tak aplikuj moznost 1 (teda zakomentuj alebo uplne vyhod rozhranie z /etc/network/interfaces, podobne ako to ma Valsin).

Petr Krčmář

Potvrzuji problém. Dnes jsem udělal po dlouhé době upgrade systému na desktopu (testing) a applet se chová divně. Volby pro vypnutí sítě jsou neaktivní (šedivé), není možné se připojit k Wi-Fi a nevidí to uložené VPN. Něco se tam ošklivě rozbilo.

Při kliknutí na Wi-Fi síť si čtu: ,,Nepodařilo se přidat/aktivovat připojení, (32) No session found for uid 1000 (unknown)."

Petr Krčmář

Tak problém odhalen a vyřešen. Koukal jsem se do dbus policy pravidel a zjistil jsem, že práva jsou ve výchozím stavu povolena jen skupině netdev. Můj uživatel v ní nebyl. Po přidání se to rozhýbalo.

Divné je, že tam nebyl nikdy, takže muselo dojít k nějaké změně policy.