grafické rozhraní

Založil Jara-Debian, 16. 10. 2016, 13:47:18

Předchozí téma - Další téma

Jara-Debian

Ahoj,
nainstaloval jsem si na noťas HP 625 Debian 8 Cinnamon a funguje bez problému, měl jsem ho puštěný 2 týdny v kuse a fungoval krásně.

Ale nainstaloval jsem Debian 8 na HP 6910p a po nějaké době práce (1-2 hodiny) začne čtverečkovat obraz, ale blbne to na dvou noťasech stejně - nikde jinde mě to nedělá.

Když přepnu na příkazový řádek (ctrl+alt+F1) tak normálně můžu psat - tak to tudy restartuji.
Nevím co s tím, díky za radu.

čepi

Vadny graficky cip (nebo chybejici drivery?)
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Jara-Debian

#2
grafický driver jsem tam musel dávno doinstalovat, ale jak jsem zjistil, tak byl asi nekompletní

díky za radu

Jara-Debian

#3
tak i po doinstalaci dalších driverů mě stejně grafika po nějaké době čtverečkuje, napřed panel a pak zbytek obrazovky
ale buď po nějaké době nebo asi při vytížení

čepi

Bud je graficky cip vadny nebo se spatne chladi (spatny prenos tepla z cipu na chladic - prepastovat, resp. novou teplovodivou podlozku; zanesene chlazeni bordelem, prach, chlupy, netoci se ventilator - procistit prip. vymenit).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

Jestli nemáš GPU a/nebo VRAM přetaktovaný, chyba bude hardwarová, jak psal Čepi, dost možná prasklý spoje mezi BGA pouzdrem GPU a deskou, k níž je GPU připájený - díky rozdílný teplotní roztažnosti čipu a substrátu  jsou kuličky spojů dost mechanicky namáhaný (+ k tomu vibrace, např. z větráku chladiče), a protože EUSSR zakázal svým RoHS olovnatý pájení, takový spoje jsou křehký a holt můžou prasknout.
Opravitelný to je, ale ne doma a rozhodně ne zadarmo, musí na to bejt patřičný a ne zrovna levný vybavení, a sice metodou reflow. Otázkou je, jestli se to vyplatí - nemusí se to povíst, když jo, pak těžko říct, na jak dlouho. A ani cena opravy není zrovna lidová.

Zanedlouho se grafický artefakty, to ty kostky, můžou zhoršit, může se přidat zamrzání, nebo náhodný restarty. K poškození zbytku HW nedojde, ale spontánním zamrzáním/restartováním může docházet k poškození dat na disku, pokud se nestačej plně zapsat.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Jara-Debian

Tak po přeinstalaci jednoho noťasu kvůli přerozdělení disku jsem nainstaloval jiný ovladač a grafika zatím funguje,

Ale když jsem odinstaloval ovladač grafiky na druhým noťasu, tak se mě nespustí ani grafickej režim



> systemctl status lightdm.services

● lightdm.services.service
   Loaded: not-found (Reason: No such file or directory)
   Active: inactive (dead)



Jak nainstalovat vlastně dodatečně cinnamon

Diky

Roman Horník

#7
Aha, takový chování právě poukazuje na HW chybu, takže máš štěstí, že to tím (asi) nebude (možná za to může skutečnost, že GPU je od AMD).

No a k Tvý otázce - neodinstaloval sis náhodou grafickýho správce přihlášení lightdm? Ověř a případně nainstaluj.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Citace od: Roman Horník kdy 19. 10. 2016, 14:35:45
možná za to může skutečnost, že GPU je od AMD

Ja bych rekl ze v tech strepech bude GPU jeste od ATI  ;D  ;)
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Jara-Debian

#9
lightdm
- zkoušel jsem to nainstalovat = 0 balíků instalováno , 0 aktualizováno
- potom jsem zkusil odinstalovat a nainstalovat ale chová se to furt stejně - jen text terminál

Roman Horník

Čepi, dyť je to to samý ;)

Járo, zkoušel jsi to i spustit?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Jara-Debian

Jo zkoušel, následovala reinstalace OS,  abych si ho mohl vzít ssebou ale únava mě dostihla dřív