Klávesnica: Ako napísať Ô, špeciálne znaky, alt shortcuts

Založil Biblik.sk, 16. 11. 2021, 12:39:52

Předchozí téma - Další téma

Biblik.sk

Ahojte všetci, prosím vás ako v Debiane napíšem na slovenskej klávesnici veľké Ô?
Dajú sa nejako zapnúť alt shortcuty ako vo Win? Alt+0246 pre Ô Alt+0196 pre Ä atď.
Alebo ako napísať Ô ctrl+shift+u číselný kód Enter?
Je niekde nejaká mapa znakov ctrl+shit+u_numcodeEnter ???
P.S.: A dá sa prosím meniť klávesnica nejakou skratkou ako vo Win (alt+shift)
Ďakujem,
Miro, Biblik.sk
www.biblik.sk
www.biblik.sk/clanky

Petr Krčmář

Psal jsem o tom před deseti lety na blogu. Na Unicode.org si najdeš (vlevo je vyhledávání) ten znak a pak postupuješ takto:

  • stiskneš Ctrl+Shift+u
  • všechno pustíš
  • napíšeš třeba 00d4 a mezeru

Jakmile to uděláš, objeví se ti požadovaný znak Ô. Takhle se dá napsat libovolný unicodový znak.

Biblik.sk

Ďakujem Peter, super,
ešte by si mi prosím Ťa vedel poradiť, ako môžem prepínať klávesnicu? Vo Windowse je to alt+shift
Mám dve klávesnice, ENG a SK aj teraz na Debiane.
Je nejaká klávesová skratka alebo metóda na rýchle prepínanie?
Ďakujem

Petr Krčmář

Klávesová zkratka záleží na tom, v jakém desktopovém prostředí to děláš. Žádná výchozí neexistuje. Ovšem platí, že pravý alt obvykle zpřístupňuje speciální znaky na klávesnici. Takže třeba zavináč se dá krásně napsat AltGr+2.

Roman Horník

#4
Taky můžeš použít klávesu Compose (⎄):
[⎄], [^], [O] = Ô
[⎄], [~], [n] = ñ
[⎄], [-], [a] = ā
[⎄], [v], [i] = ǐ
[⎄], [u], [u] = ŭ
[⎄], [o], [a] = å
[⎄], [,], [c] = ç
[⎄], [o], [e] = œ
[⎄], [/], [O] = Ø
[⎄], [.], [i] = ı (malý turecký i; s velkým I vyjde turecký İ s tečkou)
[⎄], [-], [-], [.] = – (pomlčka; delší jak -)
[⎄], [-], [-], [-] = — (dlouhá pomlčka)
[⎄], [^], [4] = ⁴ (horní index)
[⎄], [_], [7] = ₇ (dolní index)
[⎄], [m], [u] = µ
[⎄], [o], [o] = °
[⎄], [o], [r] = ®
[⎄], [o], [c] = ©
[⎄], [t], [m] = ™
[⎄], [>], [>] = »
[⎄], [.], [.] = ... (trojtečka) apod.
Zadávaj se za sebou, ne najednou. Akorát si budeš muset klávesu nadefinovat v nastavení prostředí, mám ji na levým woknouzu, kterýho bych se jinak nedotkl.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

radek_dr

Opravdu záleží na nastavení a prostředí. V Cinnamonu na to existuje pro 'sklerotiky' (jako třeba já) aplet 'Klávesnice' do lišty, který mj. zobrazuje jazykovou verzi klávesnice (vlaječkou) a současně umožňuje jejich přepínání a navíc možnost zobrazení aktuálního rozložení klávesnice. Zde zjistíš, že pro zadání (na české klávesnici, slovenskou nemám) 'Ô' stiskneš nejprve <PravýAlt>+<Shift>+3, tím si připravíš ^, který se ale zatím nezobrazí, a pak <Shift>+<velké O> a znak se správně zapíše. Funguje to i pro další speciální znaky, třeba Ä Ö atd. Pokud to používáš často, lehce si příslušné znaky zapamatuješ.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

Biblik.sk

Chalani veľmi pekne ďakujem.
V Cinnamone je to Keyboard/Layouts/Options/Switching to another layout/
a tam je možné vybrať alt+shift
hľadal som to všade, googlil som a vôbec ma nenapadlo, kde je to schované!
VYRIEŠENÉ ĎAKUJEEEEEEEEEEEEM VÁM VŠETKÝM!
Ešte mám jeden problém:
Pri multiple tabs vo FF systém častokrát zmrzne, najčastejšie sa to stáva po tom, ak v nejakom tabe začnem nejaký download.
HHD LED svieti na červeno, buď sa mi podarí rýchlo killnúť firefox alebo musím tvrdí reset...
Napadá niekoho čím by to mohlo byť?

Roman Horník

Napadá. Máš málo RAM a zajíždíš do swapu (nástavba RAM, která se nachází na disku), nebo swap nemáš vůbec. Dost by nám pomohlo, kdybys popsal svůj stroj, a ten popis si dal do podpisu podobně, jak to mám já.
Pro začátek nám sem hoď mezi tagy [tt] a [/tt] (strojopis; všechny znaky mezi nima budou mít stejnou šířku) výstup z příkazů lsblk a free -mh. Například:

lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
sda      8:0    0 465.8G  0 disk
├─sda1   8:1    0    64G  0 part
└─sda2   8:2    0 401.8G  0 part
sdb      8:16   0 238.5G  0 disk
├─sdb1   8:17   0  33.7G  0 part /
└─sdb3   8:19   0 204.8G  0 part /home
sdc      8:32   1     0B  0 disk
sdd      8:48   1     0B  0 disk
sde      8:64   1     0B  0 disk
sdf      8:80   1     0B  0 disk
sdg      8:96   1     0B  0 disk
zram0  254:0    0  32.7G  0 disk [SWAP]


free -mh
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            15Gi       4.4Gi       6.0Gi       521Mi       5.3Gi        10Gi
Swap:           32Gi       5.0Mi        32Gi


Tím se zjistí, jestli máš swap a jak velkej, a jak jseš na tom s pamětí. Takhle to vypadá, když máš málo paměti, prohlížeče jsou dost nenažraný.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Biblik.sk

Tak upol som to sem:
https://dopice.sk/qfz
Popis PC:
C2D @ 3,8 GHz OC, 100% roky stabilný pod full load vo Win
4GB RAM
2x SSD + 2xHHD RAID (SSD sú non RAID)
Radeon R7 265
(bol trochu problém s inšt. graf. driveru, myslí niekto, že by to mohlo byť driverom od grafiky?)
Ďakujem

Biblik.sk

#9
Chalani ďakujem vám všetkým, pohral som sa tým a zatiaľ to nemusím riešiť, niekoľko dní po sebe zatiaľ ani raz! 
ale našiel som zaujímavé veci:

Inštaloval som 21.04 (upd. na 21.10) na úplne nový stroj Asus Board, m2 SSD Intel i7 s int. grafikou. Niekoľko mesiacov to chodí úplne bez najmenšieho zaváhania, otváranie aplikácií je bleskové, pre používateľa neexistuje rozdiel oproti Windowsu! (Ak viete zmeniť napr. vysvietenie textu z oranžovej na modrú - to bola zatiaľ jediná požiadavka)
Na staršom PC mám DEBIAN 11, inštalácia samostatnej grafiky môže byť pre neskúseného používateľa problém. A chce to chuť sa učiť nové veci! Na Debiane občasné mrznutie celého PC (robil to FF pri sťahovaní súboru pri veľa otv. taboch) Zdá sa, že problém vyriešilo alebo úplne minimalizovalo vypnutie Energy Star 4.0c support a vypnutie ACPI 2.0. Pri OC pomôže vypnúť C1E a osvedčil sa mi ručný max. FSB strap tak, aby pamäte išli presne podľa JEDEC štandardu.
Odpovedať Hodnotiť:
     
Re: .................

Uplne zamrznutie systemu (teda nie len pad nejakej grafickej aplikacie alebo prostredia) je takmer urcite sposobene chybou v nejakom ovladaci.


Podla toho co pises by sa mohlo jednat o zaplnenie pamete co niektore ovladace nie su schopne prezit. Ide o to ze po novom sa koli vykonu /tmp dava do RAM cez tmpfs, a ak ti firefox stahuje subory tam (defaulne ano), tak ak je subor dost velky moze ti to minut celu pamet. Standardne ked toto sposobi nejaka aplikacia, linux ju zabije, ale ked to spravi ovladac suboroveho systemu moze byt problem.

Skus nastavit iny docasny adresar na stahovanie suborov vo firefoxe, alebo prepni /tmp na disk (vo fstab sa to standardne nastavuje).

ZDROJ - diskusia na:
http://www.dsl.sk/article.php?article=25596

Biblik.sk

Tak po dlhšom výskume tvrdím, že celkové mrznutie systému vo FF pri multiple taboch robí nejaký addon, zrejme ide nejaký video downloader