Mimo mí­su > Volná diskuze

[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti

(1/4) > >>

Roman Horník:
V únoru 2014 jsem k narozkám dostal svůj první SSD disk. Byl to jeden z tehdy nejlevnějších, Adata SP600, s kapacitou 64GB/59.6GiB.
Byl jsem ovšem skeptickej, je nám totiž známo, že se jedná o stejnou technologii uchovávání dat jako na obyčejných paměťovkách nebo flashkách. Flashky mi odešly dvě, paměťovky tři, pokaždý "únavou" paměťových buněk (vydržej například jen 100 přepisů), soubory se při ukládání zmrzačily a nešly číst. No a když se vám tohle stane na dovolený v zahraničí a doma pak zjistíte, že čtvrtinu fotek máte poškozenou, zpravidla nepoužitelnou, rozhodně se vám nechce věřit, že by SSD, byť s inteligentním řadičem, měly bejt spolehlivější. Jo, třeba drahý SSD od Intelu by mohly dobře sloužit několik let, ale konzumní Adata? Vždyť za hodinu ne na disk vykonaj klidně stovky přepisů!
Ale co, rozdělil a naformátoval jsem ho na EXT4 bez optimalizace pro SSD (ani jsem o tom nevěděl), nainstaloval na něj systém (s /home na HDD), kdyby něco, na HDD bylo dost místa pro systém.
Stroj běží prakticky 24/7, alespoň jednou denně aktualizace systému, čas byl skoro plnej, když mi odešel HDD a přetáhnul jsem z něj přeživší data, poměrně často kompilace jádra a vůbec dostával zabrat.
Teď má za sebou bez půldruhýho měsíce 6 let provozu, 959x byl zapnut, krmí ho už třetí základní deska a pátej procesor. A dosud běží bezchybně, stále jako novej, i když fakt dostává zabrat.
Takže kdo váhá nad jeho koupí, nemusí, vyplatí se. Díky němu, i když je zastaralej a relativně k dnešním pomalej, systém bootuje 4s, programy se spouštěj svižně, diskový operace jsou hodně rychlý, je tichej a úspornej.

A co vy? Podělte se o svoje zkušenosti.

Ota Trkola:
Na současným Thinkpadu mám klasiku a jsem spokojenej, běhá to rychle a déle trvající boot mě netrápí. Thinkpady mám dva a je zajímavé, že papírově slabší stroj (i5) běhá rychleji než výkonnější (i7), oba shodně 8GB RAM a oba klasický disky a stejný systém. Takže jak je vidět, výkon není jen v jedné komponentě.

Roman Horník:
No tak když bootuješ z dřevěný diskety, tak se nediv :D
Rychle - oproti HDD, cos měl, tyhle určitě budou o něco rychlejší, ale asi jsi neviděl SSD v akci. I kdyby měl rychlosti čtení/zápisu stejnou jako nejmodernější HDD, furt bude rychlejší kvůli skoro nulový přístupový rychlosti. Víš, jak to v HDD funguje při přeskakování z jednoho místa na druhý? Musí se rozhejbat ramínko s hlavičkama, to má nějakou hmotnost (zvláště vychylovací cívka), tedy i setrvačnost. Jak dorazí na místo, musí se zastavit, jenže přitom se trochu rozkmitá. A až se konečně ustálí, plotna se musí natočit na požadovanou pozici, až potom se čte/zapisuje. A u SSD? Změní se adresa. Tečka. A okamžitě.
Jenže SSD má ještě další výhody - o dost nižší spotřebu (není tam motor, co točí plotnama, není tam výkonný elektromagnetický vychylování), tj. delší výdrž na baterii, nezajímá ho fragmentace (kvůli kraťoučký přístupový době), proto je i swapování, jakožto i uspávání na disk, o dost rychlejší, když s noteknihou klepneš, nehrozí, že škrábneš hlavičkou plotnu, jako sekundární disk ho můžeš uspávat, aniž by došlo k citelným latencím při probouzení.

Jo, jen vysvětlení k tomu, proč eMMC ne - eMMC (embedded MultiMedia Card) je prakticky jen zabudovaná paměťovka, která je prakticky bez vlastního řadiče, bez schopnosti Wear Levellingu a s omezenější propustností a životností. Prostě paměťovka natvrdo připájená k desce, která se ráda nechá vydávat za SSD, hlavně, aby se to prodávalo.

radek_dr:
Souhlas. eMMC je skutečně nesmysl, kterým si výrobci usnadňují práci a zajišťují odbyt, protože je zapájen přímo do MB a když odejde - v lepším případě ještě v době záruky (osobní zkušenost), což je obvykle pravidlem - bez speciálního nářadí ho nevyměníš, nezbývá než vyměnit celý MB, a to je po LCD druhá nejdražší část NB.
Na SSD už nedám dopustit. Před pár lety jsem "levně" pořídil dva vyřazené 256 GB, měli už z výroby hodně vadných "sektorů", řádově desítky tisíc, ale vzhledem ke kapacitě to bylo zanedbatelné. Nárůst rychlosti u levného NB s Intel Atom byl neskutečný, donedávna jsem ho používal jako druhý NB v domácnosti. U výkonnějšího NB s i7 se zrychlil start, ale protože pro data v něm používám klasický disk, při normálním provozu to až tak znát nebylo.
Bohužel, jeden z nich se mi podařilo umrtvit. Nevím jak se to stalo, laboroval jsem s Raspberry PI2, přesouval jsem systém z SD karty na externí disk a nějakým podivným způsobem jsem znepřístupnil nejdřív USB flashku a následně úplně stejně i ten disk, protože jsem předpokládal, že flashka odešla věkem. Data se zapsala, jdou číst, ale disk i flashka se uzamkli a nejde s nimi nic dělat, ani low level formát, ani reflash firmware nepomohly. Druhý SSD už několik let slouží v sat-boxu na ukládání nahrávek atd., kde oceňuji hlavně jeho nehlučnost, protože ani NB 2.5 palcové disky nejsou zcela tiché. A i z toho důvodu už NB s klasickým diskem nechci, kvůli tomu jsem si pořídil i NB bez ventilátoru - sice méně výkonný, ale zcela tichý, stejně tak i bezventilátorový server postavený na Intel NUC a opět s SSD. A na zálohy o5 přenosný SSD s USB-C konektorem. Stolní PC už nemám několik let, na náročnější úkoly stačí i starší NB s i7, osazený 16GB RAM a dvěma klasickými disky 320 + 640 GB. Je sice "pomalejší" a hlučnější, ale mám ho v prostoru, kde to nevadí a ať třeba "maká" celý den a noc.
Takže za mne: jedině SSD. A ten bazarový už jede cca 8 let.

Roman Horník:
Heh, zrovna jsem koukal, kolik takovej eMMC BGA čip stojí - dvaatřicítka u Myšovače (Mouser) kolem osmi stovek, čtyřiašedesátka o polovinu víc. No a SSD? Prakticky dvakrát tak levnější.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi