Přechod su -> sudo, gksu -> gksudo

Založil Migilenik, 05. 11. 2010, 00:18:32

Předchozí téma - Další téma

Migilenik

Zdravíčko, debian sid amd64, chci přejít od používání roota na sudo. Zatim jsem svuj učet přidal do skupiny sudo, a zapsal se do /etc/sudoers. Sudo v terminálu tudíž funguje.

Co chci dál:
Chtěl bych používat sudo i v grafice, tudíž třeba když pustím synaptic, vyskočí žádost o heslo, a rád bych používal heslo pro sudo namísto roota.

A až by toto všechno fungovalo rád bych učet roota vypnul/zablokoval. Jak na to?
Ubuntu je jen preview verze Debianu!

Migilenik

#1
Tak co zatím mám:
V /etc/shadow jsem vypnul roota tim, že jsem namísto sha 15 hashe napsal ! , v gconf->apps->gksu jsem zaškrtl sudo mode.
V policykitu jsem si vytvoril dodatecny konfiguracni soubor kde memu uctu prideluju adminidentities. Root uz tak nefunguje, plně nahrazen sudo.
Ubuntu je jen preview verze Debianu!

Ota Trkola

Hm, tak takhle daleko jsem to nikdy neřešil. Já jediné co vždy udělám je, že přidám běžného uživatele do skupiny sudo a tím končím. Ale myšlenka je to zajímavá a doufám, že někdo poradí.

Petr Slunský

V KDE to vyřešit umím rychle a spolehlivě. Totální zakázání root jsem nikdy neřešil a myslím, že je to trochu zbytečné.

sudo v grafice na KDE funguje přidáním
[super-user-command]
super-user-command=sudo

do souboru ~/.kde/share/config/kdeglobals

nebo instalací balíčku kdesudo

Debian

Jan Skořepa

Citace od: Ota Trkola kdy 05. 11. 2010, 17:24:59
Hm, tak takhle daleko jsem to nikdy neřešil. Já jediné co vždy udělám je, že přidám běžného uživatele do skupiny sudo a tím končím. Ale myšlenka je to zajímavá a doufám, že někdo poradí.
Taky to tak dělám.
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit