Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Petr Krčmář

#61
Problém je tedy v tom, že uživatel má svůj domovský adresář čitelný pro všechny? Má to smysl třeba pro to, aby web server měl do home přístup. Pokud to nechceš, změň si práva na těch adresářích (třeba na 700) a v .profile pak nastav umask tak, aby byla výchozí hodnota podle tvých představ.
#62
Pro přidávání uživatelů bys měl používat automatizovanou utilitu adduser, která používá nízkoúrovňové utility useradd, groupadd a usermod. Takhle vytvořený uživatel by měl mít správná práva, měl by mít základní soubory v domovském adresáři a podobně.
#63
Server / Re:připojení ssh
28. 04. 2017, 10:32:44
Je velmi vhodné na SSH úplně zakázat přihlašování heslem a používat klíče. Mám to tak na všech serverech a zařízeních vystrčených do světa. Podle mě ale není důvod otevírat tu vnitřní síť úplně, stačí tam normálně nahrát nějaký povolený klíč a pak tam přidávat odkudkoliv další.
#64
Je to tím prvním nezakomentovaným řádkem, odkazuješ se tam na repozitář na svém médiu. Zakomentuj to a zavolej apt-get update. Pak už se to na médium odkazovat nebude a všechno budeš stahovat z internetu.
#65
Ty ten oddíl přece nechceš připojovat jako kořen, ale někam do /mnt/debian nebo tak něco. V tom je chyba.
#66
To vypadá na nějaký automount. Tedy že se disk skutečně připojí až automaticky, když jej v tom Nautilu zkusíš otevřít. Kdyby byl mountován normálně ručně, tak by ten disk byl přístupný pořád. Doporučuji ho prostě natvrdo dát do /etc/fstab a zajistit trvalé připojení. Pak to bude fungovat vždycky.

Co se týče přerozdělení disku, to je vždycky problém, pokud tam není nějaký moderní souborový systém. Ale mělo by být možné ten oddíl zmenšit a udělat druhý třeba pomocí gparted. Ale i tak doporučuji udělat zálohu. Pravděpodobně by bylo lepší ten Debian zálohovat včetně dat, oddíl smazat a disk přerozdělit a pak tam tu zálohu nalít zpět.
#67
Aha, tak Průzkumníky a Nautily jdou mimo mě. Ale nemůže to být tím, že je někdy ten disk připojený a jindy ne? Jestli nějaká chytrost v nich neusoudí, že ten link vede do neznáma a nabídne smazání nebo ho ani neukáže, protože je vadný?
#68
Je jiná možnost – oddělit home do samostatného oddílu a ten si připojovat do obou systémů. To je to, čeho chceš dosáhnout.

Nerozumím tomu, že se nezobrazí ten link. Linkuješ teda celý adresář, ale já v tom druhém výpisu vidím tu správnou podobu směřující na ten home. Pokus se to nějak lépe vysvětlit – čeho chceš dosáhnout a jaký je stav.
#69
Všeobecná podpora / Re:Externy monitor
24. 01. 2017, 08:18:59
Mně to taky nikdy nebaví dělat tím xrandr a raději používám arandr. To je jednoduchá klikací utilitka, která ve finále podle uživatelových preferencí ten xrandr zavolá a ještě umí vytvořit jednořádkový skript, ve kterém celý ten příkaz s parametrem je. Zkus si nainstalovat arandr.
#70
Bude to chyba v síťování. V první řadě je třeba zjistit, co přesně nefunguje. Jak se připojuješ? Kabel bývá jistota. Pak nám pošli výpis příkazu ifconfig a route, případně obsah souboru /etc/resolv.conf
#71
Úspěšný chroot vyžaduje ještě minimálně připojení proc, sysfs a bind devu dovnitř chrootu. Je také dobré si pohlídat funkční připojení, aby se vyřešily závislosti.

Mimochodem: grub je velmi dobře udělaný zavaděč a má vlastní řádku, ve které je možné ručně zvolit jádro a initrd z libovolného disku a nabootovat. Takže pokud tam je skutečně funkční jádro a je problém jen v konfiguraci grubu, je možné to zkusit nahodit takto ručně a pak opravovat v plně běžícím systému.
#72
Nejjednodušší bude spustit libovolné live distro, připojit systémový disk a chrootnout se do něj. Pak se octneš ve svém Debianu a můžeš zachraňovat. Prostě nainstaluješ chybějící balíčky a rebootuješ naostro.
#73
Stačí úprava passwd.
#74
Na tohle se obecně nedá spolehnout nikdy. Proto bylo vymyšleno UUID, které se neváže na fyzické rozhraní média, ale na jeho vnitřní název. Ten se nemění, i když budeš třeba paměťovou kartu přehazovat mezi různými čtečkami připojenými různými rozhraními. Podobně funguje položka label, kterou negeneruje jádro, ale nastavíš si ji sám. Obojí si zjistíš takhle:

# blkid /dev/sdb1

Pak už nikdy nebudeš používat odkaz na fyzické rozhraní, ale budeš ten disk spravovat pomocí UUID.

# mount UUID=80522bba-5216-4fc4-8856-a77d5e5eec70 /mnt/data/

Případně si to rovnou přidáš do fstabu:

UUID=80522bba-5216-4fc4-8856-a77d5e5eec70 /mnt/data/ ext4 defaults 0 0

Pokud chceš raději používat lidsky čitelný label, použiješ k nastavení pro konkrétní oddíl utilitu e2label a pak to používáš stejně, jen místo UUID= používáš LABEL=.
#75
A v jakém to je stavu? Tohle vypadá, že je to připojené zároveň drátem i Wi-Fi a hlavně že to zrovna funguje. Potřebujeme vidět nefunkční stav při připojení na Wi-Fi.