Málo miesta na root

Založil mpca86, 29. 12. 2013, 15:48:27

Předchozí téma - Další téma

mpca86

Zdravím páni, pri čistej inštaláci debianu (7.3) a nastavení LVM mi inštalátor takto trochu hlúpo rozdelil disk....
Súborový systém              Veľk  Použ  Dost Pou% Pripojený na
rootfs                       322M  322M     0 100% /
udev                          10M     0   10M   0% /dev
tmpfs                        397M  740K  397M   1% /run
/dev/mapper/mpca--htpc-root  322M  322M     0 100% /
tmpfs                        5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
tmpfs                        794M  1,3M  793M   1% /run/shm
/dev/sda1                    228M   18M  198M   9% /boot
/dev/mapper/mpca--htpc-home  439G  4,2G  413G   2% /home
/dev/mapper/mpca--htpc-tmp   368M   11M  339M   3% /tmp
/dev/mapper/mpca--htpc-usr   8,3G  3,2G  4,7G  41% /usr
/dev/mapper/mpca--htpc-var   2,8G  393M  2,3G  15% /var

Teraz mi po zapnutí vyhodí chybu že je málo miesta na root.. symlinkami to riešiť je asi dosť hlúpe keďže 322mb na root je fakt málo...
Ako zmenšiť home a zvačšiť root? Skušal som to cez lvresize ale po reštarte vyhadzovalo chybu na /home že sú zlé sektory či čoto,, takže znovu lvresize na predchádzajúce hodnoty...
Prípadne ako zmenišiť home a zvačšiť root aby to bolo ok??
Vaka za všetky nápady, návrhy a rady.
Release 7.3 (wheezy) 64-bit

Matesax

Parted/Gparted/LiveCD a stáhnout cokoliv...
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

mpca86

Ale veď jasné gparted cez terminal,,, len mám taký pocit ze treba ešte nejako zarovnat oblasti..
Release 7.3 (wheezy) 64-bit

Matesax

#3
Přes terminal GTK? To asi fakt ne - parted. Nebo LiveCD a můžeš spustit Gparted/cokoliv. Naprosto zbytečné téma... (Když už nic jimého, tak jak jsem psal - z LiveCD můžeš spustit cokoliv.) Gparted vše opraví atd.
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

mpca86

Možno som sa nevyjadril presne. Live verzia Gparted, keď otvorím toho grafického právcu diskov (http://www.gparted.org/screens/gparted-main-window.png) vidím tam len /dev/sda1 ako ext2, /dev/sda2 ako extended a v ňom /dev/sda5 ako lvm ale v lvm ani po aktivoaní nevidím LV... večer spravím screen som v práci :)
Release 7.3 (wheezy) 64-bit

Matesax

#5
Tak LVM by jsi měl mít v nabídce bootování. (Minimálně v rozšířených možnostech - advanced...) Já bych si nikdy nedal rozšířený partition, natož LVM. Vtipem partitionů je, že hlavička skáče jako pošahaná - což extrémě snižuje výkon disku. Takže opravdu stačí 4 - 8 primární(ch) partitio(ny/nů) (MSDOS MBR)... Nehledě na nemalé snížení velikosti  užitelné oblasti... Nevím to jistě, ale LVM se právě nedá brát jako byčený partition - takže teď na to nemůžeš vzít ani parted... Nu což - být tebou zálohuji všechna data, u oddílů s OS zálohuji VBR (volume = svazek == oddíl == partition) - Volume Boot Record - prvních 512byte každého oddílu a vymažu disk... Následně bych rozdělil maximálně do primárních partitionů a VBR naklonoval přes DD, následně oddíly do kterých jsem to zapsal přes DD rozšířím zkrz parted a vložím původní data... Samozřejmě není od věci to celé přeinstalovat - což bych doporučoval. Nabízí se možnost opravného módu, kdy se vymaže cache, což by mohlo poskytnout dost prostoru pro boot cache a temp a tak by se mohlo podařit nabootovat OS a z něj jednoduše přemístit nedůležitá data, následně už by se dalo pracovat v poklidu zevnitř... Možností se nabízí opravdu mnoho. Jo - ještě mě napadlo - nainstalovat minimální instalaci stejného Debianu třeba do USB a pak se jen chrootnout a zase spravovat zevnitř... Raději se nebudu ptát, jak se ti toto podařilo... :D

EDIT:

Vidím, že je to nová instalace - proč to nenaisntalovat ručně znovu? Nač to řešit?
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

sabraq

Citace od: mpca86 kdy 29. 12. 2013, 15:48:27
Zdravím páni, pri čistej inštaláci debianu (7.3) a nastavení LVM mi inštalátor takto trochu hlúpo rozdelil disk....
Súborový systém              Veľk  Použ  Dost Pou% Pripojený na
rootfs                       322M  322M     0 100% /
udev                          10M     0   10M   0% /dev
tmpfs                        397M  740K  397M   1% /run
/dev/mapper/mpca--htpc-root  322M  322M     0 100% /
tmpfs                        5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
tmpfs                        794M  1,3M  793M   1% /run/shm
/dev/sda1                    228M   18M  198M   9% /boot
/dev/mapper/mpca--htpc-home  439G  4,2G  413G   2% /home
/dev/mapper/mpca--htpc-tmp   368M   11M  339M   3% /tmp
/dev/mapper/mpca--htpc-usr   8,3G  3,2G  4,7G  41% /usr
/dev/mapper/mpca--htpc-var   2,8G  393M  2,3G  15% /var

Teraz mi po zapnutí vyhodí chybu že je málo miesta na root.. symlinkami to riešiť je asi dosť hlúpe keďže 322mb na root je fakt málo...
Ako zmenšiť home a zvačšiť root? Skušal som to cez lvresize ale po reštarte vyhadzovalo chybu na /home že sú zlé sektory či čoto,, takže znovu lvresize na predchádzajúce hodnoty...
Prípadne ako zmenišiť home a zvačšiť root aby to bolo ok??
Vaka za všetky nápady, návrhy a rady.
A to je server? Nebo proč jsi použil LVM a ještě k tomu automaticky? Nebude lepší reinstall a udělat to ručně?

mpca86

Nie nieje to server, je to desktop. už som reinštaloval napriek všetkej nechuti, bez lvm nechal som zase auto rozdelenie a zase mi to robi...
Release 7.3 (wheezy) 64-bit
grr... WTF?
Súborový systém                                         Veľk  Použ  Dost Pou% Pripojený na
rootfs                                                  323M  166M  141M  55% /
udev                                                     10M     0   10M   0% /dev
tmpfs                                                   397M  736K  397M   1% /run
/dev/disk/by-uuid/13db08fc-d489-4829-86d8-2be61c4f49fb  323M  166M  141M  55% /
tmpfs                                                   5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
tmpfs                                                   2,4G  516K  2,4G   1% /run/shm
/dev/sda9                                               439G  309M  417G   1% /home
/dev/sda8                                               368M   11M  339M   3% /tmp
/dev/sda5                                               8,3G  3,2G  4,7G  41% /usr
/dev/sda6                                               2,8G  385M  2,3G  15% /var

Fakt nechapem prečo inštalátor dá swapovací súbor do stredu..
Release 7.3 (wheezy) 64-bit

Ota Trkola

Tak nějak nechápu, proč si disk nerozdělíš sám. Když už necháš automatické rozdělení, proč si to nezkontroluješ?

sabraq

Též jsem zkoušel při instalaci automatické rozdělení disku. Je to sice pohodlné naklikat si přípojné body, ale root dostal jenom 10G z 250G disku, tak jsem to udělal ručně, akorát dělám zvlášť pouze kořen a home. Po rozdělení disku před uložením změn se to dá skutečně zkontrolovat a hned to vidíš, tohle vypadá skoro stejně jako předtím.