Špatně fungující vypalování CD/DVD

Založil a903user, 27. 11. 2013, 11:26:59

Předchozí téma - Další téma

a903user

Ahoj, pro vypalování používám buď Win 7 a program InfraRecorder nebo Debian testing a program Brasero. V drtivé většině vypaluji data na přepisovatelná média. Vypalování CD/DVD na Win funguje naprosto bezproblémově. Na Linuxu je to ovšem k vzteku. Většinou vložím médium, mechanika se rozjede a něco si chroustá, pak se dobu "nic neděje". V lepším případě se po x minutách počítač vzpamatuje a nadetekuje vložené médium. Dost často se ovšem také stane to, že se médium v mechanice zasekne (nelze vysunout) a pomůže až restart (přiznám se, že neznám příkaz pro vysunutí mechaniky). Nemluvě o tom, že se mi už několikrát stalo, že médium vypálené na Linuxu poté nešlo na Win přečíst. Opačně s tím problém nemám. Zkrátka každé druhé pálení na Linuxu skončí rozčílením se a rebootem do Win. Neřešil jste někdo podobné problémy?

mosqa

ja som podobne problemy vyriesil instalaciou k3b, odporucam ;)

Ota Trkola

Brasero opravdu spíše nefunguje. Já pokud už něco vypaluju, což je hodně zřídka, tak používám terminálovou aplikaci wodim, ta funguje bezvadně a spolehlivě. Když chci například vypálit ISO obraz, tak příkaz vypadá následovně:

$ wodim -eject -v dev=/dev/sr0 -dao speed=4 SOUBOR.iso

Pokud chci mazat RW, tak zadám:

$ umount /dev/sr0 wodim blank=fast

Zatím nikdy se mi nestalo, že by wodim zničil médium nebo že by nefungoval.

a903user

Citace od: Ota Trkola kdy 27. 11. 2013, 15:17:15
Brasero opravdu spíše nefunguje.

Zdá se mi divné, že by Gnome obsahovalo roky program, který tak nějak funguje a nefunguje... Pořád si říkám, jestli není chyba někde na mé straně. Je ovšem fakt, že se s Braserem peru již nějaký ten rok a to na Ubuntu i Debianu. Pořád je to cca to samé, špatné.

Matesax

#4
Můžeš si vynutit přečtení mechaniky posláním zprávy příslušnému démonu atd. Největším nepřítelem tu je FirmWare - to si totiž dokáže zjistit, jaké kodeky jsou potřeba a celkově je dost náročný a vybíravý. A protože je vše v Linuxu napsáno na koleni, dost často nemůže vysvětlit DVD mechanice, že ty kodeky tu jsou atd. Takže řešením je stáhnout si nesvobodné kodeky, které DVD mechanika přijme... Ono ty věci dělané na koleni jsou také dost nebezpečné - například svobodný ovladač zvukové karty mi zničil reproduktor... Každopádně když už si nechá mechanika říci, nastává problém v samotném jádře - pokud kodek nedokáže přečíst rámec DVD a jádro není rekompilované s příslušným ovladačem, rámec se prostě přeskočí. Tedy třeba VLC to řeší nadstavbou knihoven - nedokáže pak odhadnout délku videa - protože to neodchytí takhle v jádře, ale alespoň nepřeskakuje rámce - takže přehraje i DVD s pro daný systém nečitelnými stopami... Pro daný systém - takový Windows má vše komerční - takže v něm by mělo jít vše - a je to skoro pravda... A stejný problém nastává i při zápisu - pokud není nástroj jako VLC, co si s tím dokáže poradit, tak se přeskakuje, zamrzává atd. Takže není divu, když je pak výsledek o dost větší, než předpoklady a že to třeba ani nefunguje... V Linuxu je to jen o štěstí - jestli ti sedne systém s mechaniku a daným diskem... Proto se nedá globálně nic doporučit - musíš si to projít sám a zjistit, co si u tebe sedne nejvíce. Ale nikdy to nebude jako v komerčním OS - hold výrobci potřebují peníze a tak si přeci nebudou dělat zbytečnou práci navíc...
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

petrbian

Nevím jak teď v Debian Wheeze, ale v Debian Sqeeze mi Brasero nefungoval a nahradil jsem ho K3b, se kterým jsem neměl nikdy problémy. Zajímavé je, že vypalovací program pro Xfce Xfburn mi fungoval taky bez problémů.  :)

Matesax

Není to zajímavé - je to jak jsem psal výše... Celkově ovladače Linuxu jsou problémové. Je to cena za svobodný systém...
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

a903user

Citace od: Matesax kdy 22. 12. 2013, 22:23:10
Není to zajímavé - je to jak jsem psal výše... Celkově ovladače Linuxu jsou problémové. Je to cena za svobodný systém...
Právě že zajímavé je to, že Brasero nefunguje a K3b a další open source programy ano. Na stejném jádře a stejném hardwaru.

sabraq

Citace od: a903user kdy 23. 12. 2013, 13:03:57
Citace od: Matesax kdy 22. 12. 2013, 22:23:10
Není to zajímavé - je to jak jsem psal výše... Celkově ovladače Linuxu jsou problémové. Je to cena za svobodný systém...
Právě že zajímavé je to, že Brasero nefunguje a K3b a další open source programy ano. Na stejném jádře a stejném hardwaru.
Zajímavé je i to, že oba programy za tebe vlastně využívají terminálových příkazů, ne? Takže je opravdu zajímavé, že jeden funguje a druhý ne.

Matesax

Tvá argumentace je nesmyslná. Ano - využívá to převážně ovladačů Linuxu atd. - ale je přeci rozdíl v tom, jaké parametry těm ovladačům atp. předává... Je také rozdíl v tom, jak nakládá s daty, jaké použije ovladače - zkrátka každý k tomu přistoupí vždy nějak jinak...
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...

Jan Skořepa

Taky jsem dřív používal Brasero, ale to mě občas zlobilo s vypalováním. Nyní používám K3b a je to vše bez problémů. Navíc umí tento program i ripovat audio CD (převod CDA na MP3). :)

Co se týče vypalování, tak mám ale jeden problém. Když chci něco vypálit na DVD, tak program (K3b i Brasero) DVD médium detekuje, ale když ho chci vypálit na CD, tak CD médium nevidí (píše mi, abych vložil jiný nebo prázdný disk). Jedná se o přepisovací disky (RW).

Nevíte prosím, v čem by mohlo být řešení? Díky za odpovědi. :)
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

sabraq

Citace od: Matesax kdy 25. 12. 2013, 18:56:20
Tvá argumentace je nesmyslná. Ano - využívá to převážně ovladačů Linuxu atd. - ale je přeci rozdíl v tom, jaké parametry těm ovladačům atp. předává... Je také rozdíl v tom, jak nakládá s daty, jaké použije ovladače - zkrátka každý k tomu přistoupí vždy nějak jinak...
Nezlob se na mě, ale já neargumentuji - nejsme v politické debatě, navíc opravdu nemám náladu na flejm s někým, kdo používá slova "ovladače" a "atd." jako univerzální slova na vše.  Takže co nejstručněji: pochopitelně, že nativní linuxové programy budou ne převážně, ale zcela úplně využívat pro přístup k vypalovacím mechanikám nativních linuxových ovladačů a to i takový Nero linux. Pouze Nero linux má nejspíš vlastní vypalovací "engine" a není to jen grafické klikátko pro ovládání wodim.

sabraq

Citace od: Jan Skořepa kdy 26. 12. 2013, 15:38:12
Taky jsem dřív používal Brasero, ale to mě občas zlobilo s vypalováním. Nyní používám K3b a je to vše bez problémů. Navíc umí tento program i ripovat audio CD (převod CDA na MP3). :)

Co se týče vypalování, tak mám ale jeden problém. Když chci něco vypálit na DVD, tak program (K3b i Brasero) DVD médium detekuje, ale když ho chci vypálit na CD, tak CD médium nevidí (píše mi, abych vložil jiný nebo prázdný disk). Jedná se o přepisovací disky (RW).

Nevíte prosím, v čem by mohlo být řešení? Díky za odpovědi. :)
Já nevím, jestli se za to stydíte, nebo nechcete dělat reklamu, ale nikdo tady zatím nenapsal s jakou konkrétní mechanikou má problémy:D.
Mám podobný problém u combo mechaniky Samsung SH-S223F od té doby co jsem ji koupil, nevím jak s cd-rw, ale obecně s cdčky má tato mechanika problém - běžně vypálené lajvko na cd-r nešlo nabootovat, přitom ze stejného isa na flašce šlapalo, taky byl problém vyrobit cd audio. Není to ale problém OS ani ovladačů, stejně se to chová i ve windows a mám to vyzkoušeno celkem na třech mechoškách. Je to problém fw té mechaniky, ani novější verze to nevyřešila. Jinak veškerá dvd pálí bez problémů. Krom teda dvd-ram, který se snad ani nevyrábí. Chtěl jsem to řešit výměnou za nějakou sonku, ale zatím k tomu nedošlo. Snad to stihnu než se přestanou vyrábět.

Jan Skořepa

Mechaniku mám DVDRW/RAM Sony Optiarc AD-7261S LS. Před pár dny jsem ale aktualizoval systém, aktualizovalo se i jádro na verzi 3.12, a ejhle, už mi K3b detekuje jak DVD-RW, tak i všechna CD-RW. Takže už je to v pořádku. Ale stejně mi vadí, že po některých aktualizacích přestává fungovat něco, co předtím fungovalo bez problémů. Divím se, že to víc nevyzkouší. Člověk aby se po každé aktualizaci bál, že mu něco funkčního přestane fungovat, ale zjistí to těsně před tím, až to bude nutně potřebovat. ;)
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

sabraq

Citace od: Jan Skořepa kdy 30. 12. 2013, 22:07:43
Mechaniku mám DVDRW/RAM Sony Optiarc AD-7261S LS. Před pár dny jsem ale aktualizoval systém, aktualizovalo se i jádro na verzi 3.12, a ejhle, už mi K3b detekuje jak DVD-RW, tak i všechna CD-RW. Takže už je to v pořádku. Ale stejně mi vadí, že po některých aktualizacích přestává fungovat něco, co předtím fungovalo bez problémů. Divím se, že to víc nevyzkouší. Člověk aby se po každé aktualizaci bál, že mu něco funkčního přestane fungovat, ale zjistí to těsně před tím, až to bude nutně potřebovat. ;)
Jo, bohužel taky jsem prákrát narazil, když jsem chtěl provést pětiminutovou operaci a zabralo to hodiny. Ale zas na druhou stranu to není doménou pouze linuxu.