rozdělení disku pro Debian + Ubuntu (současný stav Win+Ubuntu)

Založil dredata_zizalka, 10. 06. 2012, 21:02:37

Předchozí téma - Další téma

pajkl


mosqa

no pozeram ze ten debgen sa meni kazdu chvilu a vzdy je natom biednejsie, este mesiac dozadu tam bolo tych zdrojov viac a vo vygenerovanom sources.list boli aj navody k pridaniu kluca..ale tak zalezi co potrebujesvacsinou sa daju najst zdroje na bezny sw, nudzovo sa daju pouzit aj ubuntacke [osobne neodporucam, raz sa mi pridanim niecoho z launchpadu podarilo celkom pekne rozbit system]
co sa tyka grubu a vacsiny systemovych nastaveni tak vacsinou platia postupy rovnake ake su popisane na ubuntu wiki, ak ti nevadi anglictina tak debian wiki je istejsi zdroj..a ked si niesi ista tak sa vzdy mozes opytat tu ;)

co sa tyka kodekov tak najjednoduchsie je asi po pridani zdroja deb-multimedia si prejst baliky z tohoto zdroja a instalovat co ti padne do oka :)
na zaklad by mali stacit baliky
w32codecs libdvdcss2 a libavcodec-extra-53 libavdevice-extra-53 libavfilter-extra-2 libavformat-extra-53 libavutil-extra-51 libpostproc-extra-52 libswscale-extra-2

dredata_zizalka

Díky za tipy!
Dobré je, že radiotray mi jede :-) video si tu taky nějaké pouštím...
co mi nejde je nainstalovat zmíněné balíky. Povedlo se mi instalovat (asi :-) ) deb-multimedia-keyring.deb, zdroj mám přidaný i klíč jsem našla... sourcelist konečně nehlásí chyby, nainstalovala se hrooooomada věcí  :o (udělat ubuntu list jsem nezkoušela...a nebudu tedy  ;) )

ale tyhle balíky ve správci balíků ne a ne se objevit... je tu ještě nějaký trik? Většina návodů co vyplivne google je ještě s debian-multimedia...a stejně mám pocit, že jsem udělala všechno..

ale už se dostanu do internetové bankovnictví  8)

jinak angličtina mi moc nevadí, ale uchyluju se k ní až když čechy nic nenabízí  ;D

mosqa

mas pridany spravny zdroj?
http://www.debian-linux.cz/repozitar-debian-multimedia-org-na-nove-domene/
co som pozeral ten debgen tak tam ma pre multimedia dva zdroje, staci ten co je tam posledny
a su povolene aj contrib a non-free repozitare? [odskrtni bud v debgen alebo cez synaptic kdesi v menu sa da tiez..]

Firzen

Citace od: Ota Trkola kdy 11. 06. 2012, 18:36:49
To je podle mne základní chyba uživatelů Linuxu. Proč používáte /home na ukládání dat?  ::)

/home slouží pouze jako skladiště konfiguráků aplikací a dále pak také např. jako dočasné místo pro stažené soubory.

Data jako fotky, videa z dovolené atd patří na samostatný oddíl, v případě notebooku ideálně zašifrovaný pomocí TrueCrypt, z důvodu zajištění soukromí v případě krádeže zařízení.
Tak proč teda instalátor Debianu při výběru automatického rozdělení při odděleném / a /home standardně přidělí oddílu s /home tak velký prostor?
Podle mě to blbost vůbec není, protože uživatel má implicitně právo zápisu právě do svého /home/user, a taky tam nabízí uložení souborů (či přímo bez dotazů ukládá) drtivá většina aplikací.
Vytvořením dalšího oddílu teda sice získáme výhodu oddělenosti "bordelu" v /home/user od potřebných dat, ale zároveň se tím pustíme do nikdy nekončící války symlinků a nastavování.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.

Ota Trkola

Citace od: Firzen kdy 17. 06. 2012, 18:18:02
Vytvořením dalšího oddílu teda sice získáme výhodu oddělenosti "bordelu" v /home/user od potřebných dat, ale zároveň se tím pustíme do nikdy nekončící války symlinků a nastavování.

Molhl by jsi mě uvést do tématu, jaký symlinky a nastavování máš namysli...? Používám to x let a netuším, o čem mluvíš.