Nvidia drivery pro Debian snadno a rychle

Založil Migilenik, 16. 10. 2010, 17:56:37

Předchozí téma - Další téma

Migilenik

Nvidia drivery pro Debian snadno a rychle.
Návodů a cest, jak nainstalovat proprietární 3D ovladače pro grafické karty, je víc než dost. Zde si
ukážeme ten nejjednodušší ,a řekl bych nejefektivnější, způsob jak na to.

V čem je ten fór
Fór je v tom, že kompletně připravené a funkční nvidiacké ovladače se nacházejí už v
repositářích debianu. Je třeba jen přidat zdroje contrib a non-free.
Pozn. Možná jsou přítomny i ty pro AMD/ATI, nicméně, jelikož takový HW nevlastním,
jsem se tím nezabýval.


Jak tedy na to
Pokud prahnete po terminálu, libovolným editorem upravte soubor /etc/apt/sources.list. Za
již používané zdroje musíte dopsat contrib a non-free.


user@debian:~$ su                                    // požádáme o práva roota
Heslo:                                                     // zadáme heslo
root@debian:/home/user# nano /etc/apt/sources.list         //namísto editoru ,,nano", můžete použít např. ,,gedit". Příkaz poté bude vypadat následovně:
root@debian:/home/user# gedit /etc/apt/sources.list        //a tak podobně pro vim atd. Atd.


Jestliže nechcete psát celý název souboru či umístění, stačí napsat pár počátečních písmen, a
pomocí klávesy TAB doplnit zbytek.





Po editaci stačí soubor uložit a zavřít editor.

V nano použijeme příkaz zapiš a konec, nebo jenom konec, kdy budeme k uložení změn vyzváni. Příkazy v nano provedeme stisknutím Ctrl+písmeno vyznačené u daného příkazu ve spodní části okna terminálu.
V gedit jednoduše klikneme na uložit a zavřeme okno editoru.


A v grafice
Pro ty, kterým grafika nijak nepřekáží a neradi ztrácí čas, můžeme je naklikat ve Zdrojích
software. U mě v Gnome pomocí nabídky Systém-Správa-Zdroje_softwaru, nebo v
Synapticu pomocí horní nabídky Nastavení-zdroje.




Zdroje
Nyní stačí nové zdroje načíst a nainstalovat potřebné balíčky s ovladači.
Zdroje načtemejako root v terminálu


root@debian:/home/user# apt-get update

V grafice otevřeme Správce balíčků, v mém případě Synaptic, a klikneme na obnovit.



Instalace balíčků s ovladači
Ve správci balíčků si najděte balíček s názvem ,,nvidia-xconfig", a nainstalujte ho i se všemi
závislostmi. Tento program za nás nakonfiguruje xorg.conf tak, aby používal 3D drivery.




Hledání:

V terminálu
root@debian:/home/user# apt-cache search nvidia-xconfig

V Synapticu funkce ,,hledat" (quick search je na tom asi jako Pentium 4, rychlý ale ne
zrovna přesný, protože ne vždy najde to co má, už vůbec ne pokud neměl čas indexovat
balíčky).


Instalace:

V terminálu
root@debian:/home/user# apt-get install nvidia-xconfig

V Synapticu jednoduše zaškrtněte co chcete nainstalovat, a poté klikněte na použít.

Jednou ze závislostí je první balíček s funkčními ovladači jménem nvidia-glx. Pokud vaše
karta není podporována tímto ovladačem, označte k instalaci ještě balíček nvidia-glx-
legacy-173xx (neplést s nvidia-glx-legacy-173xx-dev, ten není potřeba).




Pro jaké karty je který balíček určen, naleznete v popisu zobrazujícím se v Synapticu, popř.
v README.




Po nainstalování daných balíčků musíte otevřít terminál (bohužel k tomuhle grafická
alternativa není :-) ), a jako root spustit příkaz pro konfiguraci Xserveru:


root@debian:/home/user# nvidia-xconfig

Nyní již zbývá jen zavést ovladače do jádra. Vzhledem k tomu, že nvidia-xconfig vše
nastavil za nás, je nejjednodušším způsobem jak to udělat restart počítače.

Ubuntu je jen preview verze Debianu!

Ota Trkola

Pěkné, šlo by to rozšířit ještě o návod na instalaci driverů pro starší karty, které vyžadují ovladače řady 96.x?

Migilenik

#2
Takový HW jsem nikdy v prackách neměl, kdyby se někdo taký našel může doplnit.

BTW není nějaký způsob jak zvětšit písmo v CODE ?
Ubuntu je jen preview verze Debianu!

Petr Krčmář

Díky za ten návod. Já jen, abyste mě neosočili, že sem nekoukám :-). Podle mě to takhle stačí, dal bych o tom anonci na webu s odkazem. Někdo jiný nápad?

lime

Fajny navod, len uz vysse mesiaca riesim problem s instalaciou Geforce 6600 256 MB AGP nie a nie rozbehnut nvidia driver, stale to vytuhne a uz nic ine neostva iba tvrdy reboot, ani do konzoly sa neprepnete proste tuhy PC, logy nic zvlasne neukazuju (skusal som aj distro driver aj driver od nvidie) a vysledok rovnaky :(, ak vymenim karty za GF 5600 je to ok, jedine co islo na danej 6600 je nouveau ale iba v rozliseni 1024x768 ci ze na 19 nic moc :( ak ma niekto nejaky napad kludne nech napise ;)

Torgon

Ja už cca rok (možná víc) úspěšně používám module assistant na kompilaci jaderného modulu. Ovladače pro Xka mám z repozitáře.

Vždy když se mi v testingu změní jádro, Xka nenaběhnout. V konzoli zadám jen

m-a a-i nvidia

restartnu gdm a jedu.

Že nové balíčky rovnou kompilují jaderný modul jsem si nevšiml, ale možná to bude nějakou mojí starou konfigurací.

Fantomas

Pokud nekoho zajima navod na stejnou vec, ale pro Lenny (a bez obrazku), tak tady: http://net.mgo.opava.cz/content/view/81/40/
Jestli bude nekdo potrebovat starsi verze driveru 96xx ve Squeezu, pak by melo stacit nainstalovat balicky nvidia-kernel-common a nvidia-setting, stahnout zdroje k balickum nvidia-glx-legacy-96xx a nvidia-kernel-legacy-96xx-2.6-686 z vetve Lenny, zkompilovat do deb a nainstalovat, pomoci module-assistant by to nemel byt problem. Nakonec upravit xorg.conf a snad to bude fungovat.

Ota Trkola

Driver řady 96 nainstalujeme snadno takto:

$ sudo aptitude install nvidia-kernel-legacy-96xx-dkms nvidia-glx-legacy-96xx nvidia-xconfig
$ sudo nvidia-xconfig


Pak restart a to je vše. Vyzkoušeno, funguje.

Migilenik

Nu jelikož se tento post dostal do top10 nejnavštěvovanějších, rozhodl jsem se ho v brzke době zrevidovat /opravit / vylepšit.

Je něco po čem vaše srdce touží, co bych měl přidat /upravit / odstranit :o ?
Ubuntu je jen preview verze Debianu!

frca

Mě by zajímalo, kdy zhruba bude v repozitářích novější verze, protože ta aktuální 302.17-3 (špatná, PC se neprobouzí z uspání) tam smrdí už docela dlouho. Dá se to někde zjistit?
Debian Wheezy 64bit/KDE | dříve Debian Squeeze 32bit/Gnome

frca

Debian Wheezy 64bit/KDE | dříve Debian Squeeze 32bit/Gnome

Hark

Zdravím,
mám prosbu o pomoc. Nainstaloval jsem nesprávný ovladače grafiky a nemůžu teď spustit grafický rozhraní. Dostanu se jen do recovery modu. Co má udělat, abych mohl obnovit svobodný ovladače, nebo to nějak opravit? Díky :)

Palo M.

V tom recovery mode odinstaluj tie nespravne ovladace grafiky (pouzi apt-get purge namiesto apt-get remove, cim sa odinstaluju aj konfiguracne subory tych proprietarnych ovladacov). Bud sa ti po restarte to graficke prostredie hned rozbehne na tych slobodnych ovladacoch, alebo ti to zase pojde len do konzoly, ale uz v normalnom systeme a nie v recovery mode (to v tom pripade, ze instalacia nespravnych proprietarnych ovladacov odinstalovala aj tie slobodne ovladace). V tomto pripade musis tie slobodne ovladace naspat nainstalovat. V normalnych pripadoch by tie slobodne ovladace mali zostat v systeme, takze odinstalovanie proprietarnych ovladacov by malo stacit.
Ak si nie si isty, co sa ti vsetko priinstalovalo/odinstalovalo pri tej akcii s proprietarnymi ovladacmi, mozes si pozriet logy vo /var/log/apt.

Hark

Odinstaloval jsem prikazem purge nvidia-xconfig, ale odstranil se jeden balik. Dalsi jsem vyhledal v aptitude a vsechny odstranil. Po restartu system nabehl se svobodnymi.
Zjistil jsem, proc se mne nainstalovali spatny. V Debian Squeeze pri instalaci nvidia-xconfig to automaticky nainstalovalo nvidia-glx (ktere jsou spravne pro mou kartu). Ale ve Wheezy, to k nvidia-xconfig nainstalovalo nvidia-glx-legacy-96xx a ja si to nezkontroloval. Ted po oprave systemu jsem instaloval znovu a nvidia-glx nesly v Synapticu nainstalovat, hlasilo to chybu. Nainstalovat sly pouze pres terminal. Ale ted uz vsechno jede, takze je to ok.

Diky za radu  :)

Frankieczech

Dobry večer,,
mohl by nekdo popsat jak správně postupoval a nainstalovat u hybridních karet s intel/Nvidia  Bumblebee primus včetně ovladače karet moc diky.