Diskriminační přístup k ČSN

Založil Vajtek, 06. 03. 2011, 10:16:02

Předchozí téma - Další téma

Vajtek

Dobrý den,
zjistil jsem další diskriminační přístup státního úřadu. Jde o Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (dále jen "ÚNMZ"), který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. ÚNMZ je jedinný úřad v ČR, který poskytuje přístup k českým technickým normám. Přístup poskytuje za úplatu podle normativních aktů ČR.
Celý systém ČSN ONLINE je funkční pouze v OS Windows. Zabezpečení přístupu je pravděpodobně pomocí kontroly platnosti cookies. Pro otevření stažených ČSN je potřeba Acrobat Reader 7 a vyšší a plugin FileOpen. Tento SW je dostupný i pro GNU/Linux. V GNU/Linux ale nejde otevřít staženou normu a plugin hlásí, že platnost stažení normy vypršela.
Ve Windows se cookies ukládají jinak než v GNU/Linux a plugin tyto cookies hledá na místě, kam je ukládá Windows. Pokud platné cookies nenajde, hlásí vypršení platnosti a normu neotevře.
Zhruba jsem  nastínil problém, který případně ještě doplním.
Jde mi o to, jakým způsobem donutit ÚNMZ a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby změnilo systém kontroly přístupu k ČSN ONLINE. Dosavadní přístup je diskriminační.
Již jsem odeslal stížnost na diskriminační jednání ministerstvu průmyslu a obchodu i ÚNMZ, ale jeden člověk pravděpodobně nic nezmůže.
Přístup k ČSN ONLINE nyní potřebuji k sebevzdělávání a do 6 měsíců ho budu potřebovat kvůli podnikání v oboru elektro. Přístup na 1 rok za 1000,-Kč mám zaplacen, bylo mi přiděleno heslo, ale normy neotevřu. Může mne státní úřad nutit ke koupi komerčního produktu ( Windows ) ? Nemůže, ale jak na ně?

Milan Vítek
"Vajtek"

Hobild

Právníci by případnou stížnost asi snadno shodili ze stolu. Například argumentem, že problém není v přístupu úřadu, ale v nefunkčním software pro linux (vadný plugin fileopen). Z morálního hlediska to samozřejmě není v pořádku, ale zajistit odpovídající softwarové opatření pro linux je asi nad jejich síly, pokud je to vůbec zajímá.

První stížnost bych proto směřoval na autory pluginu a požadoval aktulizaci, nebo alespoň info, jak problém obejít.

Jako dočasné nouzové řešení by šlo možná vytvořit v systému cestu k adresáři, kde plugin hledá cookies. Linuxový adresář s cookies bych pak do toho adresáře vhodně nasymlikoval.

H.

Vajtek

Jenže systém, jak se ukládají cookies je ve Win + IE jiný. Tam se ukládají cookies jako samostatné txt soubory, kdežto Linux + Iceweasel je ukládají do jednoho souboru cookies.sqlite.
Na tohle jsou moje znalosti hodně malé.

Fantomas

Bohuzel pristup k normam online pravdepodobne vytvorila banda idiotu. Nicmene zkus proste jine prohlizece, prvne na win treba operu nebo chrome a pak je rozjed na linuxu. Urcite alespon jeden se chytne. Jako posledni moznost bych videl pouziti ie pres wine. No vlastne jeste je tady moznost virtualizace celeho win, ale to je opravdu uplne posledni stace :-)

Elisa

#4
Ahoj,
pokud jsi na Linuxu, zkus FF (popř. Icecat/weasel ap.) a nainstaluj si do něj add-on (už nevím, jak se jmenuje), ale vyhledej si jej podle slov: IE nebo tak.
Dělá to, že prohlíženou stránku přes ten add=on okoukne-vygeneruje jako by jsi byl pod IExplorerem...
A kombinuj to třeba s dalším add-onem a to User Agent Switcher, kde můžeš také nastavit, že jedeš na MS IE...  :D ;D
Dále je pak ještě možné, jít přes změnu nastavení ve:

about:config
kde bys nastavil, ať to vrací, že jedeš dokonce na Win$ OS  ;D ;D Ale už si z hlavy nepamatuji, kde to tam přesně je...

Pokud se jedná o stránku státní "firmy", porušují zákon. Pokud soukromá, tak se na ně vy...

Ještě mě napadla jedna finta:
pokud víš přesně, co konkrétně hledáš, dej si 'to' do googlu s tím, že tam přidáš navíc url, kde má jako hledat tedy např. "site:www.neco.cz"
Vtip je v tom, že danou informaci ti google najde s odkazem, kde je. Ty ale nepůjdeš přímo na ten odkaz (k tomu bys přece nepotřeboval google, že?  ;D), ale vybereš a klikneš na ten odkazík kousek vedle "Cached" u toho výsledku, který ti našel google.
A stránka se zobrazí, jak je cachována u googla. A tím bys také mohl obejít veškerá rádoby "omezení", nastavená těma b*bcema  ;D

Napiš pak, jestli to pomohlo  ;D ;D

P.S. Až teď jsem dočetla celou story (zdálo se mi to moc dlouhé :D tak jsem to jen přelítla) - podle mě, nemají právo tě nutit k používáni pouze a jen specific. OS atd. Buď ti musí nabídnout alternativní přístup k jejich nestandardním přístupu - k informacím, nebo přinejhorším ti vrátí $$... :-|
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

Vajtek

To: Elisa

Ahoj,
díky za rady. Problém je v tom, že "cached" mi nepomůže. Ten pdf soubor se totiž nedá otevřít v prohlížeči, ale díky jejich zabezpečení lze pouze stáhnout na disk. Současně s ním se uloží cookie s platností 14 dní. Jakýsi otisk této cookie je uložen v ~/.fileopen/CSNONLINE. Při otevírání pdf v Acrobat Readeru zkontroluje plugin FileOpen svůj "otisk" cookie s cookie uloženou prohlížečem. Pokud je platná soubor se otevře.
Znamená to, že po stažení a prvním otevření souboru musím být přihlášen k csnonline.unmz.cz. Potom lze soubor otevírat dalších 14 dní i bez přístupu na net.
Po vypršení platnosti se soubor musí otevřít opět s přihlášením k serveru csnonline.unmz.cz.
Plugin je funkční. Zkoušel jsem ho zde http://www.nrbook.com/sslpluginok.pdf. Podle těchto stránek http://www.nrbook.com je nutné mít funkční plugin FileOpen.
Rozdíl je v tom, že tento soubor má jinak nastavené zabezpečení a  otevírá se přímo ve Firefoxu (Iceweasel).
Jinak UNMZ je státní úřad spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Dnes jsem dostal od UNMZ první odpověď. Je registrováno 27000 uživatelů a pouze 41 uživatelů s Linuxem.
Někomu se to prý podařilo rozjet, někomu ne.


Elisa

Ahoj,

   pokud by se jednalo "pouze" o nějaký nástroj na otevření pdf, když jsou třeba zaheslována apod., to by se na netu určitě něco našlo...  ;D
I kdyby ty nástroje musely běžet přes wine...
Určitě bych to tak nenechala a od státního podniku trvala na tom, je-li tomu skutečně tak, že na Linuxu to nejde, o alterantivní způsob...
Nebo jim pohrozila, že napíšeš na EU nebo Štrasb. soud  ;D ;D

  Pokud už nijak nepořídíš, tak si ve VM (VirtualBox) vygeneruj win Xp prostředí a z netu stáhneš nějaké win .vdi (win obraz, bez virů ap.), abys mohl rozjet windows... Nebo win instalaci (když ne to .vdi-čko)...
Snad nebudeš krmit ty Win$ (@#$%^&*), no né?  ???


E.
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

Vajtek

O prolomení hesla se již někdo pokoušel, prý to mají hodně dobrý - neuspěl.
Teď zkouším Wine+ Acrobat "win" + plugin FileOpen "win" + Firefox "win".
Uvidím, jestli se mi to podaří nainstalovat, tak bych mohl uspět.
Potom dám vědět.

Vajtek

 ;D Huráááá, povedlo se.

Omlouvám se za emoce.

Postup je následující:

1) instalace Wine
2) pod Wine instalace win verze Firefox
3) pod Wine instalace win verze Acrobat Reader 9  -  nepoužívat verzi 10
4) pod Wine instalace win verze pluginu FileOpen

Přihlásit se k csnonline.unmz.cz pomocí Firefox, stáhnout danou ČSN a tu potom otevřít ve win verzi Acrobatu.
Už jsem si otevřel ČSN EN 332000-4-41   :)

Děkuji všem za pomoc, ahoj.

Elisa

P.S. Na stránkách portable aplikací je i portable Firefox => neco-pfaf....exe (odkaz je tuším také na czilla.cz), takže pokud bys to vyzkoušel s tím, možná nebude potřeba ani nic instalovat  ;)
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

Ilfirin

Zdravím

Mám jen doplňující dotaz, jelikož se to okolo mě také mihlo a vy jste evidentně schopný kutil.

Zkusil jste zmiňované pdf poté přetisknout do jiného pdf? Třeba přes cups-pdf či tak. Na Windows tady kolegové prý neměli moc uspěch ale bůhví jak to dělali.

Děkuji

Vajtek

Zdravím,
tisk jsem nezkoušel. Mám zaplacený jen základní přístup na stažení a prohlížení normy bez možnosti tisku.
Proto mne potěšilo, že povolili přístup ze dvou různých míst.
Mám to teď na "stacionárním" 18" notebooku   ;D - ten je místo velkého PC, a na pracovním HP mini 5103.
Synchronizaci norem budu provádět přes Dropbox (dík Petrovi Krčmářovi za návod), takže mne tisk netrápí (3500,- ročně za 50 stran   :o ).
Když jsem měl první přístup před 2 roky, tak se mi nějakým způsobem podařilo převést text normy do jiného pdf, ale bez obrázků.
Jelikož to bylo pro mne nepoužitelné, tak se mi to z hlavy už vykouřilo. Ale mají to hodně dobře zabezpečené - nejsem hacker.

Elisa

Dalo by se to zkusit třeba udělat screenshoty klasicky nebo Shutter aplikaci  ;) a to pak přes OCR převést do textu + příp. obr.
Pro OCR je nejlepší, co jsem zkoušela Finereader, made in .ru  ;D ale je asi nej.
Pro linux je dobrý yagf, ale nedosahuje kvalit Finereader-u. Znáte někdo supr OCR pro linux?  ::)
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

rolda

Samozřejmě, že normy jde přetisknout do PDF bez hesla. Mě se nepodařilo rozchodit normy v Debianu, takze mam virtualbox WinXP, kde pres IE stahnu normu a z Acroreaderu ji vytisknu pres cups-pdf na Debianu. Dal pak uz nemusim zadne prihlasovani resit... Dat za rok 3500 mi neprijde katastrofální vzhledem ke komfortu, který online přístup nabízí. (NE)Podpora linuxu mě ale vadí (přeci jen proces přetisknutí normy je zdlouhavý ), ale nemužu s tim nic dělat a hodin strávených na pokusech rozjet to na linuxu je nepočítaně a už jsem se na další pokusy vykašlal, dokud nebude někde rozumné how-to . Proto si normy přetiskuji do nového PDF. To, že je v PDF uvedeno, že norma byla vydána mě jako registrovanému uživateli mi vůbec nevadí, naopak jsem i rád.