přechod na Debia od A do Z

Založil dredata_zizalka, 27. 11. 2011, 11:58:34

Předchozí téma - Další téma

dredata_zizalka

Zdravím všechny spokojené uživatele Debianu.
Asi 4 roky používám Ubuntu, ale po vydání nové distribuce reálně zvažuji o změně.
Bohužel se mi nedaří moc zorientovat na webech Debianu tak jak bych chtěla. Hledala jsem něco jako wiki, kterou má ubuntu, abych se mohla podívat na nějaké drobnosti.
Můžete mi prosím doporučit nějakou dobrou stránku nejlépe s obrázky  :D

Někde jsem našla i seznam grafických prostředí, které debian má, ale to už taky nemůžu najít  ;D. Na současném ubuntu mi vadí Unity, takže bych si ráda dala pozor, abych do roka náhodou neměla to samé  ;D
Druhá věc je, že jsem ani pořádně nešla jak jednoduše vypálit instalační dvd. Našla jsem samozřejmě obrazy, které jdou stáhnout přes torent, ale těch souborů je nějak moc a trochu nevím zda stahovat vše, nebo je to jen několik stejných "verzí" ... :-[ no každopádně než jsem začala, tak jsem se ztratila  ;D

Petr Slunský

Ahoj,

já jsem se v tvém příspěvku ztratil taky. Neobsahuje dotazy a z kontextu jsem nepochopil, co je vlastně problém a jak ho chceš řešit. O tom, jak nainstalovat debian už bylo popsáno mnoho webového papíru. Jestli uvažuješ o změně, tak něco nastuduj, vyzkoušej a když si nebudeš vědět rady a google, manuálové stránky ani vyřešené problémy ti nepomohou, tak se doptej zde.

Přeji hodně zdaru.
Debian

Namoot

wiki.debian.org , v anglictine..
na hlavni strance www.debian.org mas odkaz na stazeni aktualni verze debianu squeeze 6.0.3
tady na foru v sekci typy, triky je dost navodu, vcetne minimal instalace. nebo muzes debian nainstalovat normalne se spoustou bordelu.
Blby mas jen to, ze jestli chces klasiku gnome 2, tj. to co bylo v ubuntu do 11.04, musis instalovat stable squeeze, protoze v testing wheezy je uz gnome 3, prostredi podobne unity.
HP Probook 4530, Intel Core i3b(2.2 GHz), 4 GB RAM, Debian Squeeze (stable), Gnome 2.30.2
Debian především, už za tu krátkou dobu mi přirostl k srdci. Aby ne po těch pěti reinstalech. :D

Ota Trkola

Přesně jak napsal Namoot:

Pokud chceš Gnome 2 => instaluj Debian Squeeze, návod zde

Pokud chceš Gnome 3 s Gnome-shell => instaluj Debian Wheezy, návod zde

Co se týky grafických prostředí, můžeš instalovat Gnome, KDE, Xfce, Lxde a další. Na všechna tato prostředí je návod na instalaci v sekci Tipy, triky, návody.

V případě dalších dotazů se na nás klidně obrať, nemusíš se bát.

dredata_zizalka

Díky za odpovědi  ;)
koukám, jsem trochu ve slepé uličce. Těžko s další dobou skončím zase s postraní lištou místo jedné nahoře a dole :-(  když bych instalovala KDE tak už si rovnou můžu udělat Kubuntu  :-[

díky za odkazy, daří se mi trochu orientovat v http://wiki.debian.org/ ale i tak, musím to kombinovat s obrázky na googlu  ;D

zvažuji takovou tu horní malou lištu s několika zástupci. Jsem ve slepé uličce, všechno jde do předu likviduje to co bylo ověřené. Nebo tedy toť můj názor.

Ota Trkola

A proč tedy nanainstaluješ buď:

a) Debian Squeeze s Gnome 2

nebo

b) Debian Wheezy s Xfce nebo Lxde

Vše splňuje tvé požadavky.

dredata_zizalka

Citacea) Debian Squeeze s Gnome 2

v podstatě se bojím, při další aktualizaci skončím zase na unity. Vydání se stávají zastaralými a aktualizace je nutná (jestli to chápu  dobře), proto si i těžko nechám ubuntu 11.04 na dlouho.

Ota Trkola

V Debianu není a nebude Unity, toho se netřeba bát.

dredata_zizalka

jooo ?  ???
to zní přesvědčivě  ;D
Unity je tedy určitě zase nějaká "vychytávka" pro ubuntu ...lidi jsou naštvaní, myslím, že přecházejícíh tu budete mít víc  ;D
nechám si to tedy projít hlavou  8)
díky  ;)

Ota Trkola

Přesně tak, Unity je Ubuntu specialita. Pokud se rozhodneš přejít, neboj se na cokoliv zeptat. Vždycky někdo poradí.. ;)

Petr Slunský

Stále ještě existuje možnost zůstat v Ubuntu bez Unity, Viz http://wiki.ubuntu.cz/Unity, pasáž Ubuntu Classic.

Debian

Ota Trkola

Což je pouze záchranný režim nevhodný pro běžné použití.

Phaal

Tak jestli jseš zastáncem klasického desktopu, tedy panely, taskbar, start, plocha... tak určitě silně doporučuji XFCE nebo LXDE. U těcho bych se určitě nebál že ve výhledu budoucích let budou nějak měnit filozofii používání a mají silnou komunitní podporu, tedy spoustu návodů, tipů, triků.
Jestli ti nevyhovuje Unity/Shell styl, tak bych určitě už pomalu opouštěl GNOME, protože Gnome2 již pomalu finišuje a nespoléhal bych na to, že jej někdo nějak solidně forkne a bude udržovat.
Samozřejmě, pouze můj názor  ;)

Erich Stark

Mne sa zda ze jeho fork sa nazyva MATE, robia to vyvojari od mintu
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."