Jak odstranit uživatele s ID 0?

Založil CZechBoY, 23. 02. 2011, 22:06:19

Předchozí téma - Další téma

CZechBoY

Zdravim,
zkoušel jsem založit nového uživatele normal v Gnomu a nevěděl jsem co dát do kolonky ID tak jsem tam nedal nic a dal Budiž.
pak jsem se chtěl mrknout jaký má ID a jemu se přiřadilo ID 0 (jako má root) a nejde změnit, ani odstranit uživatel
Resetnul jsem PC a nespustila se téměř žádná služba(apache, mysql, prostě nic), lognutí uživatele "petr" (kterého jsem se snažil založit) nejde a ve výpisu passwd v /etc/passwd vypíše pouze uživatele root
při pokusu o deluser (userdel) a parametrem ID 0 vypíše že ID není jedinečné, to už ale trochu pozdě když jsem ho vytvořil ne?

Lze to nějak opravit?
Nebo musim jít Windows cestou reinstall po každé pidi chybě?

jak přidám roota do skupiny root nebo mu změnit id zpátky na 0? dal jsem mu id 10 a dal jsem omylem reset a nedla jsem h do skupiny root, teď mi nejdou žádný příkazy

btw už vim proč nejde žádná služba, jak jsem dal v Gnomu správce těch uživatelů tak ono to všechny smázlo!

Hobild

#1
Citace od: CZechBoY kdy 23. 02. 2011, 22:06:19
Zdravim,
zkoušel jsem založit nového uživatele normal v Gnomu a nevěděl jsem co dát do kolonky ID tak jsem tam nedal nic a dal Budiž.
...
Lze to nějak opravit?
Nebo musim jít Windows cestou reinstall po každé pidi chybě?
1. Vis, proc nektere zasahy jsou vyhrazeny pro administratora? Ne? To proto, aby nedochazelo k "pidichybam", ktere znefunkcni system.
No a kdyz si jako root "hrajes" a bouras system, jeste budes mit kousave poznamky ala wokna?
2. over si, zda byl uzivatel skutecne zalozen (pokud vim, tak useradd nezalozi usera, ktery neni unikatni (unikatni ID) bez prislusneho parametru prikazu (-o nebo --non-unique). Uzivatele vypise prikaz
3. fakt si precti man useradd, snad zjistis co kde a kam jsi zapsal
4. precti si man userdel, tam se mimo jine pise, ze parametrem prikazu neni ID, ale login.
5. popremyslej o prikazu usermod. Mimo jine umi menit ID usera.

H.

CZechBoY

já dal v rootu v gnomu správu uživatelů a všechny mi to smazalo...
pak jsem přidal uživatele s ID 0, ale v passwd není, ani v tom passwd-

Hobild

ma zalozeny domovsky adresar?
/home/petr

CZechBoY


Hobild

#5
takze se da predpokladat, ze nemas problem s userem Petr, protoze neexistuje.
Mas problem s tim, ze jsi si smazal/prepsal nejaka jina nastaveni
predne vrat pomoci usermod puvodni prava rootovi. Asi budes muset spustit system v bezpecnem rezimu (recovery mode)

ale pokud si se systemem nevis rady, asi bude nejjednodussi reinstall, konec koncu je to na par minut.
H.

CZechBoY

jak vrátim rootovi práva roota když mi to píše že nejsem root? :D
kde se dává do skupiny přes soubory? teď jedu na slaxu

Hobild

jak pisu
Citace od: Hobild kdy 24. 02. 2011, 17:14:11
...vrat pomoci usermod puvodni prava rootovi. Asi budes muset spustit system v bezpecnem rezimu (recovery mode)...

ale pokud si se systemem nevis rady, asi bude nejjednodussi reinstall, konec koncu je to na par minut.
H.