Aktuální podpora ATI v Debianovi a v linuxu celkově.

Založil Ota Trkola, 28. 01. 2010, 17:10:56

Předchozí téma - Další téma

Ota Trkola

Tak jsem poprvé za dobu co mám ATI a linux (2 roky) nespokojen. Jde o to, že ATI kašle na linux a to proto že za 3 měsíce nebyl nikdo u nich schopen udělat ovladač podporující xorg 7.5. Marně jsem do dneška čekal na verzi 10.1 v domění, že tam podpora nového xorgu bude a ejhle vono nic. To už se mi zdá jako velké opovržení nad uživateli linuxu. Nemáte někdo nějaké info, kdy by mohl být xorg 7.5 podporován?

p47l4f0n

Zdravím, zhruba od poloviny ledna mi nefunguje grafika a zaboha nemůžu najít řešení, co s tím.

počítač: Acer Extensa 5620G
g. karta: ATI Mobility Radeon HD 2400 XT HyperMemory

zkoušel jsem to na Lennym i Squeeze. Verze XOrg byly myslím v L 7.3 a v S 7.4
instaloval jsem tyto verze ovladačů z ati webu: 8.6, 9.3, 9.10, 10.1
parametry jsem zkoušel:
  --buildpkg Debian/lenny
  --buildpkg Debian/testing

poslední věc, co jsem zkusil:
  1) odinstaloval jsem xserver-xorg (k memu překvapení se odinstalovalo všechno možný - gnome atd..)
  2) přehodil v sources.list squeeze na lennyho
  3) nainstaloval xserver-xorg - měl jsem tam pak verzi 7.3
  4) instaloval ovladače 9.10 - jiné ani neudělali *.deb balíčky
a opět bez úspěchu  >:(

Věděl by někdo prosím, jakým směrem se vydat v hledání, či zkoušení??
Příjde mi smutné, že kvůli grafice, která fungovala a teď nefunguje, abych musel opustit debian !!

Ota Trkola

Na Squeeze je xorg 7.5 na kterém ti nesvobodný driver ATI (fglrx) nepojede a to z důvodu nečinnosti ATI. Na Lennym by měl fglrx driver normálně fungovat. V repozitáři je tuším verze 8.12. Zkus ho tedy nainstalovat. Pokud by jsi nevěděl jak, pohledej postup na netu, nebo se ozvi sem.

p47l4f0n

Citace od: otas.pe kdy 11. 02. 2010, 18:31:34
Na Squeeze je xorg 7.5 na kterém ti nesvobodný driver ATI (fglrx) nepojede a to z důvodu nečinnosti ATI. Na Lennym by měl fglrx driver normálně fungovat. V repozitáři je tuším verze 8.12. Zkus ho tedy nainstalovat. Pokud by jsi nevěděl jak, pohledej postup na netu, nebo se ozvi sem.
Hoj, díky za reakci. fglrx jsem nenašel v repo (synaptic). Mám i rozšířený zdroje, pastnu je sem kdyžtak. Každopádně jsem opět nainstaloval Lennyho a vykašlal se na jakékoliv ovladače a nechal defaultní. Pomoxí xrandr jsem nastavil rozšířenou plochu a jsem s tím zatím spokojen. Bohužel bych co nejdříve rád Squeeze, protože Lenny je Lenny :(

Nestačilo by z toho jejich ATI ovladače 10.1, nebo 9.3, nebo 9.10 vypreparovat deb balíček a předělat nějak ty závislosti? (Myslím, že se to snažilo přepisovat nějakou knihovnu, která je v xserver-xorg-core balíku)

p47l4f0n

Vypadá to, že AŤI vydali novou verzi ovladače 10.2 http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.2&product=2.4.2.3.115&lang=English  O XOrg 7.5 ale ani vidu ani slechu :)  Zkoušel někdo na Squeeze ?

Ota Trkola

Ano zkoušel jsem to. Podpora xorg 7.5 opět chybí. Bude opravdu až v 10.3 nebo spíš v 10.4, protože jedou podle Ubuntu...

p47l4f0n

Citace od: otas.pe kdy 23. 02. 2010, 17:29:28
Ano zkoušel jsem to. Podpora xorg 7.5 opět chybí. Bude opravdu až v 10.3 nebo spíš v 10.4, protože jedou podle Ubuntu...
Aha, to je dobré, že je alespoň naděje :) btw, kde jsi to zjistil? Mají nějaké rss nebo tak, jestli někam tam koukáš?

Ota Trkola

Nevíte někdo jak správně rozchodit svobodný driver radeonhd na kernelu 2.6.32 (nebo 2.6.33 z unstable) a xorg 7.5? Stále se mi nedaří a mám problémy s trháním obrazu. Na xorg 7.3 (Lenny) problém se zprovozněním tohoto driveru nemám. Budu vděčnej za každou radu.

nazir

Kód (jako root) [Vybrat]
grep --ignore-case --extended-regexp "^\((ee|ww)\)" /var/log/Xorg.0.log


Zatím bych si tipl, že Vám chybí firmware pro gpu (jakou máte grafickou kartu?)...

Ota Trkola

nazir:

Díky za nakopnutí správným směrem, už je to OK! Stačilo doinstalovat balík firmware-linux-nonfree a už to běží bezvadně.

Ota Trkola

Takže po opětovném znefunkčnění ovladače radeonhd na jádře 2.6.32-3 stačilo přejít na ovladač radeon a novější jádro 2.6.32-4.

Řešil jsem to zde:

http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,538.0.html