Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - radek_dr

Stran: 1 [2]
16
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 26. 04. 2020, 07:42:57 »
Ale jo, sám mám taky pár historických kousků, i když už je pomalu likviduji. Můj "nejvýkonnější" stroj je 11 let starý, má sice i7, ale...
Ovšem to Raspberry - to je dobrý nápad, tam RAM nepřidám. Musím to zkusit. Mám na něm Apache s PHP a MySQL, testuji na tom občas skripty a přistupuji výhradně přes SSH, a ještě funguje jako print server, tak si to dovedeš představit. Někdy nevím, jestli vypadla na chvíli síť nebo vynechává myš :D

17
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 25. 04. 2020, 12:54:02 »
Zní to jako šílenej paradox, ......
.... zvlášť dnes. Když se podívám na výpis RAM, mám obvykle obsazeno kolem 35-40% ze 4GB a swap sice mám, ale jeho využití je 0 - 0,5%, navíc na SSD. Takže si neumím představit, že bych nějak poznal zrychlení. Jistě, pokud někdo používá aplikace extrémně náročné na paměť, může to využít, ale předpokládám, že takový uživatel si raději pořídí větší RAM, než si z ní ještě ukrajovat na swap; dnes to není až tak finančně náročné...  ???

18
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 21. 04. 2020, 08:12:59 »
Souhlas. eMMC je skutečně nesmysl, kterým si výrobci usnadňují práci a zajišťují odbyt, protože je zapájen přímo do MB a když odejde - v lepším případě ještě v době záruky (osobní zkušenost), což je obvykle pravidlem - bez speciálního nářadí ho nevyměníš, nezbývá než vyměnit celý MB, a to je po LCD druhá nejdražší část NB.
Na SSD už nedám dopustit. Před pár lety jsem "levně" pořídil dva vyřazené 256 GB, měli už z výroby hodně vadných "sektorů", řádově desítky tisíc, ale vzhledem ke kapacitě to bylo zanedbatelné. Nárůst rychlosti u levného NB s Intel Atom byl neskutečný, donedávna jsem ho používal jako druhý NB v domácnosti. U výkonnějšího NB s i7 se zrychlil start, ale protože pro data v něm používám klasický disk, při normálním provozu to až tak znát nebylo.
Bohužel, jeden z nich se mi podařilo umrtvit. Nevím jak se to stalo, laboroval jsem s Raspberry PI2, přesouval jsem systém z SD karty na externí disk a nějakým podivným způsobem jsem znepřístupnil nejdřív USB flashku a následně úplně stejně i ten disk, protože jsem předpokládal, že flashka odešla věkem. Data se zapsala, jdou číst, ale disk i flashka se uzamkli a nejde s nimi nic dělat, ani low level formát, ani reflash firmware nepomohly. Druhý SSD už několik let slouží v sat-boxu na ukládání nahrávek atd., kde oceňuji hlavně jeho nehlučnost, protože ani NB 2.5 palcové disky nejsou zcela tiché. A i z toho důvodu už NB s klasickým diskem nechci, kvůli tomu jsem si pořídil i NB bez ventilátoru - sice méně výkonný, ale zcela tichý, stejně tak i bezventilátorový server postavený na Intel NUC a opět s SSD. A na zálohy o5 přenosný SSD s USB-C konektorem. Stolní PC už nemám několik let, na náročnější úkoly stačí i starší NB s i7, osazený 16GB RAM a dvěma klasickými disky 320 + 640 GB. Je sice "pomalejší" a hlučnější, ale mám ho v prostoru, kde to nevadí a ať třeba "maká" celý den a noc.
Takže za mne: jedině SSD. A ten bazarový už jede cca 8 let.

19
Všeobecná podpora / Re:Pidgin - zvuk
« kdy: 19. 04. 2020, 08:46:38 »
Díky, ještě jsem se s tím nesetkal. Tohle zabralo:
"flat-volumes = no"

20
Všeobecná podpora / Pidgin - zvuk
« kdy: 18. 04. 2020, 18:58:19 »
Zdravím. V Debianu 10 používám Pidgina, přidal jsem do něj jen purple-facebook, protože ho využívám ke komunikaci s rodinou a nestojím o to číst ty bláboly na fejsu. Mám však malý problém: když povolím zvuky v Pidginovi, každé oznámení mi nastaví master-volume na maximum. Je to hodně protivné, když třeba manželka spí a někdo se přihlásí nebo pošle zprávu, řve to jako kráva. Zkoušel jsem všechno možné, ale pomůže jen buď vypnout zvuky v Pidginovi nebo úplně stáhnout master na nulu. :-[
Neví někdo, co s tím? Debian je čerstvá instalace, kromě toho doplňku jsem do něj zatím přidal jen Bluefish (editor).

21
Správa aplikací / Re:GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 18. 04. 2020, 09:33:48 »
Nechci zas... nesouvisející link, tak pokračuji tady: https://forum.debian-linux.cz/index.php?topic=2246.0

22
Volná diskuze / Pošťuchování
« kdy: 18. 04. 2020, 09:31:54 »
Nechci zas... nesouvisející link, tak pokračuji tady:

To je jen tradiční rejpání a pošťuchování skorodědků se zamrzlou pubertou, mající mnohaletou historii, nic, co by druhýmu mělo ublížit. Teda zatím ;D.
Slovní útoky vůči jinejm členům tady ale nestrpíme (ani v soukromých zprávách - lze nahlásit), a jestli to dělaj na Tebou zmiňovaným fóru, pak maj špatný vedení.
Dlouhodobě působím na jednom elektrotechnickým fóru, taky tam máme pár samorostů, jenže oni dostali tolik banánů, že už vesměs sekaj latinu. Teda ta část z nich, která byla fóru alespoň trochu přínosem, vyloženě škůdci dostali doživotní zákaz.

Jinak Ota už má taky Sida jako já, i když mu to trvalo. A teď si chválí rychlý a aktuální GNOME3.

Naprosto to chápu. Sám už jsem dědek a reálně hrozí, že do roka budu pradědek  :P
Jen k těm fórům: Nevím proč, ale každé fórum, ze kterého jsem postupně utekl (už nejméně tři), zasvinili právě takoví rejpalové - ne ti, co si dělají legraci, ale ti, co místo odpovědí dělají z ostatních blbce (mírně řečeno) a místo rady jen poukazují na jejich neschopnost a administrátor místo zabanování rejpala, pokud se někdo proti němu ozval, začal se ho zastávat, že "je to odborník" a zabanoval stěžovatele. No, při procházení příspěvků toho rejpala jsem pochopil proč - byl s administrátorem velký kamarád a poskytl mu pár ne zrovna legálních odkazů. A co je nejsmutnější - to fórum tímto způsobem vždycky zasvinili naši slovenští "bratři"  ???. Nikdy jsem proti Slovákům nic neměl a mám mezi nimi spoustu přátel, ale toto je holý fakt. Dokud na tom fóru nebyli, velice mi pomohlo, ale teď už tam jdu jednou za půl roku, abych zjistil co je nového a dost. A diskuse se radši nezúčastňuji. No, a stejný trend bohužel sleduji i na LM fóru a dalších. Slovy jistého důstojníka z Černých baronů: "chce se mi zvracet".
Tak jsem se vyplakal  :D a jdu prohlížet zdejší příspěvky, protože s Debianem v podstatě začínám   ;)

23
Správa aplikací / Re:GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 17. 04. 2020, 19:22:56 »
Ale pánové, moc se mi líbí, jak se tluče Hlavní moderátor s Administrátorem :D. Ale jo, beru to jako legraci, srandy není nikdy dost. Znám jiného "aktivního" nicka "dlhé_pole" z nejmenovaného satelitního fóra, který přispěl cca 4500 příspěvky, z nichž 4480 obsahovalo jen nadávky jiným. Ale byl "nejlepší"  >:(

24
S firmwarem by to nešlo?

Určitě ano, ale nikdy se mi ho nepodařilo přidat. Dám ho na flashku a na vyžádání připojím - a nic, stále dokola "Vložte médium s firmwarem" nebo tak něco. Přitom je 100% správný, když ho přidávám dodatečně do už nainstalovaného systému funguje. Nevím v čem je problém. S tím *.deb balíkem se nainstaluje taky a nemusím nic řešit - nainstalovat, restart, zadat heslo k síti a jede. Nejjednodušší varianta.

25
Správa aplikací / Re:Pidgin + ICQ WIM + Facebook
« kdy: 16. 04. 2020, 08:16:08 »
Tak odkaz ke stažení *.deb balíku je zde: https://download.opensuse.org/repositories/home:/jgeboski/Debian_10/amd64/

Omlouvám se za poznámku nahoře, asi jsem míval problémy s verzemi, tento odkaz funguje (je toho tam víc) a netřeba přidávat PPA

26
Dík.
Já se snažím instalovat přes netinst.iso, tam si vyberu jen nejnutnější. Ovšem problém je, že teď v notasu nemám LAN, pouze wifi a ještě Intel - tudíž klasicky Debianem nepodporovanou. Zatím jsem to řešil tak, že nainstaluji Deb-xfce, pokud možno s minimen, pak nainstaluji z *.deb balíku "iwlwifi" (nemusím hledat, která to je :)) a pak odinstalovávám a instaluji...., prostě jsem cvok. Ale na pidi serveru mám lanku a zásadně - když už je nutno - instaluji z netu přes SSH.

27
Správa aplikací / Re:Pidgin + ICQ WIM + Facebook
« kdy: 15. 04. 2020, 17:50:52 »
Purple-facebook:
"/jgeboski/..." se dost často mění a je nedostupný, já používám "purple-facebook_amd64.deb", ale kdyby jste mě zabili, teď si nevzpomenu od kud. Snad GG poradí. Jen je třeba Pidgin ve verzi 2.13 a výš, jak na to jde opět najít (ale myslím, že v D-10 už ta verze je). Pokud by byl zájem o výše uvedený *deb, písněte, někam to pověsím...

28
Díky, může se hodit, i když aktuálně nehledám, ale.... Jinak, skvělá "RAM" v podpisu :D

Stran: 1 [2]