Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - radek_dr

#1
Vypadá to pěkně, ale je tu celkově nějak mrtvo :(. Když se dívám na historii příspěvků... Že by Debian byl tak dokonalý, že nikdo nic nepotřebuje řešit? Nic proti, jsem s ním spokojen, ale když hledám odpověď na nějaký problém, najdu ji spíš jinde.
#2
Prosím, neví někdo co s tím? Vrátil jsem to do původního stavu, ale stále problém přetrvává, teď zrovna jsem měl přes SSH připojený server, kde jsem dělal nějaké úpravy a i když jsem po zobrazení zobrazení "Kritický stav baterie" během 3 sec zapnul adapér do zásuvky, stejně se NB vypnul.... >:( 
#3
Cvičně jsem nainstaloval Debian 12 RC-1. Instalace proběhla v pořádku, systém je svižný i na slabším železe, zatím jsem nenalezl problém. Ale...
Mám v NB dva disky, originál na desce a přidaný větší, na kterém mám pracovní OS. Původní disk používám jako testovací v multibootu. Tady ovšem byl ten problém - grub odmítal přidat do multibootu původní OS (Debian 11).
Po delším pátrání, kdy grub tvrdil, že žádný jiný OS neexistuje jsem našel příčinu: v novém grubu je v configu nová položka, kterou jsem před tím nikde nenašel, takže pokud se do podobné situace dostanete, náprava je jednoduchá: v /etc/default/grub odkomentovat položku:
#GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
pak klasicky update-grub a po restartu jsou v menu všechny dostupné OS.
Třeba to někomu pomůže.
#4
Zdravím
Na NB Acer Swift 1 - Debian 11, Cinnamon 4.8.6, jádro 5.10.0-21-amd64 - se mi v oznamovací oblasti zobrazí varování "Kriticky nízký stav baterie 1%" a než si donesu nabíječku, NB se natvrdo vypne. Pomocí dconf-editor jsem změnil parametry na upozornění 15%, vypnutí 10% baterie. Výsledkem je, že se nezobrazí nic a mezi 10 a 15% se NB bez varování vypne. Jde někde nastavit, aby se upozornění zobrazilo při nastavené hodnotě a ZǓSTALO zobrazené? Protože stačí chvilka nepozornosti, upozornění zmizí a rozdělaná práce je pryč...
#5
Bez záruky!  ???
Nevím, jak to funguje s autologinem, ale vypadá to, že to spouštíš jako 'root'.
Zkus se podívat do /home/{uživatel}/.config/autostart/ měl by tam být soubor s názvem toho tvého spouštěče, který musí být vlastněn tím {uživatel}.
Autologin nepoužívám, kdysi jsem to zkoušel a chtělo to po přihlášení i heslo ke spuštění správce sítě...
#6
Asi byla někde chybka - uvedený řádek tam mám už od instalace, aniž bych něco dopisoval. ;)
#7
Ani s obrazem nemám problém, vše funguje OK. U tebe to může být problém s grafikou, ale to bude chtít výpis HW a nějaké logy, aby ti někdo poradil. Jinak se není čeho chytit.
#8
  Operating System: Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
            Kernel: Linux 5.10.0-14-amd64
      Architecture: x86-64
Funguje mi to normálně. Co ovšem nefunguje je hibernace, s jádrem 4.19.# to šlo...
#9
Debian pro ARM existuje, ale pro RPI bych použil Raspbian nebo novější Raspberry PI OS, už proto, že obsahuje ovladače specifické pro RPI. Minimalistické instalace dosáhneš pomocí 'raspi-config', viz např. zde: https://opensource.com/article/21/1/minimal-server-raspberry-pi ,ale návodů je víc. Pracuješ s tím stejně, jako s Debianem, včetně instalace balíků.
#10
Nevím, já používám starý způsob stále (sdx#), protože pokaždé vím, kde jsem. Dřív jsem s disky dost 'čaroval' a nikdy problém nebyl. Ve větším notasu mám dva disky a nikdy se mi nestalo, že by se jejich označení změnilo, a to ani když jsem měnil klasický HDD za SSD a naopak... Systém s UUID jsem nikdy dost dobře nepochopil, už i proto, že výpis 'fdisk -l' je taky značí postaru.
#11
Dík, dobrý vědět, příště to vyzkouším, ale teď už jsem to 'poladil', tak chvíli vydržím...
#12
Bohužel. Pokud zvolíš v netinst jakékoli GUI, stejně nainstaluje řadu věcí, které (většinou) nepotřebuješ. Stačí se podívat do Menu nebo Synapticu, co všechno se nainstaluje (třeba s LibreOffice a pod). Kdysi dávno, když jsem s linuxem začínal (tehdy to byl RedHat) byly dvě možnosti: buď to nechat na instalátoru, pak to byl dost děs (např. 3 různé textové editory, správci souborů atd.) nebo si cíleně vybrat, co instalovat chceš, a to doslova. Základ byl systém a GUI (tehdy KDE 1.4) zbytek rozdělený podle kategorií si musel uživatel zatrhnout jednotlivé programy sám. Pak si vytvořil prostředí s minimem programů, jazyků, fontů, prohlížečů videa atd. Pravda, trvalo dost dlouho, než si člověk vybral, ale bylo to ideální. Dnes sice trvá instalace cca 15 min., ale pak půl dne hledám a odinstalovávám, co nepotřebuji. Ovšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou. Pochopil bych, že v 'live' chtějí tvůrci předvést, co vše distro dokáže, ale při instalaci by měl uživatel mít možnost si vybrat. Asi tak.
#13
Zdravím
Existuje možnost minimalistické instalace Debianu? Myslím tím instalace bez pro běžného Čecha zbytečného balastu typu pro nás netradičních jazyků (proč se mi instaluje při výběru českého prostředí japonština, svahilština, řečtina..... ani nevím co všechno?). Nejde mi ani tak o ty jazyky, místa na disku mám dost, ale současně se nainstalují mraky naprosto nepoužitelných fontů a tam něco najít, to je skutečně porod.... Proč neexistuje varianta, že se v základním systému nainstaluje vybraný jazyk (např. čeština) a angličtina jako druhý jazyk (chápu, že dnes bez AJ se v IT člověk nechytá), a zbytek si každý může doinstalovat podle potřeby? ??? Proč je to naopak?
#14
Hlavně, že to funguje  ;D
#15
No, pokud to je ještě aktuální, nezbývá než stáhnout např. zde:https://packages.debian.org/bullseye/wpasupplicant a nainstalovat ručně...