Uspání do paměti používá swap, pomalé probouzení

Založil only.cheez, 04. 01. 2011, 12:57:35

Předchozí téma - Další téma

only.cheez

Ahoj stává se mi toto. Uspání do paměti mi funguje, ale někdy stává (zejména po několikanásobném uspání), že probuzení trvá hrozně dlouho. Všiml jsem si, že při probouzení furt šahá na disk a že je něco na swapu (což před uspáním nebylo), ačkoliv mám paměti dost. Pak nějakou dobu po probuzení je pomalý, zasekaný a swap se pomalu uvolňuje (ale nikdy ne úplně). Pamatuju, že si mi to dělo i v ubuntu. Neví někdo co to je a jak to spravit?
RAM mám 4GB a swap také 4GB. Debian testing, 64 bit.
Díky za reakce.

freem4n

Zdravím,
jediné co mě napadá je, že když je dlouho uspaný, tak se probudí, aby se hibernoval na disk. Ovšem pokud to závisí jen na počtu uspání a ne na době uspání, tak to asi nebude ono. Pokud se Vám to dělo na tom samém stroji pod různými distry, tak bych nastavení hledal asi někde v BIOSU - jinde mě nenapadá. Případně se podívat do "gconf-editor", jestli to náhodou není tam (Ubuntu přece jen bere většinu balíků z Debianu).

Je to takový výstřel do tmy, ale třeba pomůže :-)

only.cheez

Teď používám KDE, v GNOME se mi nedařilo probudit vůbec. Jestli si dobře pamatuji, dělo se mi to i v Archlinuxu, ale mám pocit, že ne tolik. V openSuse to bylo v pohodě.
Je možné, že na té době spánku záleží a možná i na velikosti zaplněné paměti teď nevím. Ještě to budu sledovat. Ten bios zkontroluji, ale pochybuji.
Jo a všechno ty distra byla na tomto HP ProBook 4710s
V nejhoršim můžu vypnout swap, stejně asi není třeba. Ale když mi to místo na disku nechybí, tak proč ho tu pro jistotu nemít, že.

only.cheez

Tak jsem teď zkoušel opakované uspávání do RAM hned po startu systému.
1. pokus
- po startu: RAM: 0,47 GiB  swap: 0,0 B
- 1. probuzení: RAM: 0,47 GiB swap: 0,0 B - proběhlo v pohodě, rychle
- 2. probuzení: RAM: 0,51 GiB swap: 0,0 B - bylo o něco pomalejší, trochu šahal na disk
- 3. probuzení: skončilo černou obrazovkou, nezapla se, zareagoval na ctrl+alt+del, ozal se zvuk z KDE a restartoval se
2. pokus
- po startu: RAM: 0,45 GiB swap 0,0 B
- 1. probuzení: RAM: 0,46 GiB swap 0,0 B - bylo pomalejší, šahal na disk
- 2. probuzení: zase skončilo černou obrazovkou, na ctrl+alt+del nereagoval, zrestartoval jsem ho natvrdo

Tak to jsem z toho jelen. Až bude čas zkusím ho nechat dlouho spát hned po čerstvým naběhnutí systému.
Jestli má někdo nějaké nápady, budu moc rád.

krejca85

Ahoj, já používám debian testing na ntb hp pro book 6450b, uspavani resim pomoci uswsusp a beha to skvele. Se standartnim uspavanim (tusim jen pomoci pm-utils) jsem mel problemy s rychlosti uspavani a probouzeni a taky obcas s wifi.
http://www.mereo.ca/2010/05/18/howto-speed-up-hibernation-in-ubuntu-10-04/
https://wiki.archlinux.org/index.php/Suspending_to_Disk_with_hibernate-script

only.cheez

Díky, nainstaloval jsem a nastavil. Tak uvidím, jak to bude fungovat.

only.cheez


only.cheez

Hm, děje se to i při uspávání na disk. Zkusil jsem zakomentovat swap v /etc/fstab a dnes se mi na poněkolikaté probuzení z ramky zase proubouzelo hrozně dlouho a po probuzení strašně zasekaný. Když se to trošku srovnalo (ale pořád nepoužitelný), jsem killnul Xorg a bylo to v pohodě.

poky74

Chtělo by to zjistit proč je to zasekané...
Co příkazy htop a iotop, co ukazují když je to zasekané?
A co když uspáváš bez grafiky, jen z virtuální konzole bez běžicího xserveru?

only.cheez

Tak problémem jsou ovladače grafiky ATI fglrx. Přešel jsem na Fedoru, na které to šlo v pohodě až do instalace těchto ovladáčů. Pak se to začalo chovat stejně. Ale jelikož mi to funguje hezky i se svobodnýma ovladačema (což dřív nešlo, powersaving nebyl nic moc), už to neřeším.