Vaše okolí vs. Linux

Založil jimi, 08. 01. 2009, 17:08:46

Předchozí téma - Další téma

Atrament

#15
Já osobně si taky myslím, že snažit se všechny zkonvertovat na Linux nemá smysl. Ať si každý používá co chce a na co se cítí. Z lidí které znám jsem vědomě překonvertoval na  Linux jenom holku se kterou jsem chvíli bydlel v Praze a které jsem Linux (s jejím svolením) nainstaloval do počítače. Byla na něj totiž zvědavá. Cca měsíc po tom co jsem se odstěhoval mi psala po icq jak má odinstalovat Windows, že jí jenom zbytečně zabírají místo ;D

Teď bydlím na jihu anglie v domě s dvěma chlapama a jednou holkou, každý máme svůj počítač. Statisticky jsem na tom takto - 75% MacOSX, 25% Linux, 0% Windows ;D Jak je vidno, firmě Microsoft u nás pšenka nekvete a taky ani nepokvete... Ti moji Applisti (angličani)  se k mému Linuxu nijak nevyjadřují, jenom jednou jsem něco ukazoval na noťasu jednomu z nich, tak si pak zakvedlal myší, minimalizoval Operu a pronesl něco jako: "Thats the Linux? Thats cool" do dnes si nejsem jistý jak to myslel :)

Lidi co používají Windows samozřejmě taky nějaké znám, jeden kámoš (čech) si mě určil za svého správce PC, ačkoliv jsem se mu marně snažil vysvětlit, že poslední verze Windows, kterou jsem nějak víc používal byly 95 - bohužel jsem pro něj jediný člověk v jeho okolí který "rozumí počítačům" a mluví česky :) Spravuju mu to přes vzdálenou plochu (rdesktop), protože jsem líný za ním chodit kvůli tomu, že si hodil nějakou ikonku do koše díky čemuž mu najednou nejde vypalovat. Pro něj je tedy Linux nějaká totálně nabušená hackerská vychytanost z Matrixu, na kterou on prostě nemá :) Další můj kamarád se sice o své Windows umí postarat sám, ale takovým způsobem, že jejich životnost je průměrně mnohem menší než můj uptime. Většinou dojede na nějaké viry. Tento kamarád mi zase závidí moji viruprostost, nicméně na Linux by nepřešel kvůli Photoshopu, který jako fotograf prostě mít musí :)

Jsem se tu nějak rozpovídal :) Ale nebojte už končím

Petr Krčmář

Citace od: Atrament kdy 09. 01. 2009, 02:44:56... ačkoliv jsem se mu marně snažil vysvětlit, že poslední verze Windows, kterou jsem nějak víc používal byly 95 - bohužel jsem pro něj jediný člověk v jeho okolí který "rozumí počítačům" a mluví česky...

Tohle mě velmi pobavilo, protože to mám nachlup stejné. S používaností Windows i s tím zbytkem :-D.

Tomas Jancik

doma jsem na linuxu ja a moje sestra, mamce by nevadil, ale kvuli praci pouziva dost win progamu, tak si myslim ze nema smysl tam linux tlacit a pak to vsechno resit pres wine
zbytek se nejak nezajima, ale nutne musi mit win, i kdyz s nim maj jen problemy...

jinak v okoli mam par znamejch linuxaku, kdyz vim o nekom kdo ma win a prijde na to rec, snazim se je presvedcit, ale moc se to nedari...

hlavne kdyz treba prijdu ke kamaradovy, nahodim nejakej live linux, konzoli a zacnu se mu v tom hrabat... vubec nechape :)
mysli si ze je to neco na zpusob program Pokec, ktery mu umoznuje "mluvit" s pocitacem...

klusik

Citace od: Tomáš Jančík kdy 09. 01. 2009, 09:41:23
mysli si ze je to neco na zpusob program Pokec, ktery mu umoznuje "mluvit" s pocitacem...

Tak to mě pobavilo ;) ;) ;)

Ale ne, já chápu, že lidi když nevědí, tak se defaultně brání čemukoliv jinému - nejsem jiný ;)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

Tomas Jancik

no ja ho v tom nechavam... kdyz se me ptal co to delam, tak jsem mu rek, ze si povidam s pocitacem...
obcas dokonce musim pocitac od nej pozdravovat... na coz vetsinou dostanu odpoved ve smyslu command not found :)

klusik

Citace od: Tomáš Jančík kdy 09. 01. 2009, 10:19:23
obcas dokonce musim pocitac od nej pozdravovat... na coz vetsinou dostanu odpoved ve smyslu command not found :)

Tak to je hustá metoda, to budu asi taky praktikovat ;) ;)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

cubas

Když jsem na linuxu začínal neznal jsem žádneho linuxáka, teď je v mém okolí jeden člověk, kderý se po problémech s windows rozhodl taky přejít na linux.

kouzer

Citace od: Tomáš Jančík kdy 09. 01. 2009, 09:41:23
mysli si ze je to neco na zpusob program Pokec, ktery mu umoznuje "mluvit" s pocitacem...
Však to tak jistým způsobem je. Třeba "lspaci" je v podstatě otázka na to co se v pc nachází. ;) Ovšem pozdravovat pc už je trochu jiná věc. :D

Xgamer

V mojom okolí nepoužíva linux nikto okrem mňa:(. Keď som sa snažil nahovoriť niekoho z kamarátov,že mu nahodím linux ked mali zavirené kompy, že nie že oni radšej windows alebo že čo to je linux? častá otázka:D . No ale na open source som podaktorých aj nahovoril,keď som im hovoril že na PC mám všetok software legálne tak ich hneď zaujimalo ako:) Ale stále platí človek je tvor lenivý nič nové sa učit nechce, ako keď som presviedčal priatelku aby použivala gimp miesto photoshopu:D a pritom tá nová verzia 2.6 má GUI už bližšie k photoshopu, no proste že ona sa nebude nič nové učit ked ma photoshop,to či že ho má nelegálne ju už moc netrápi, škoda že takýto postoj má väčšina ludi v mojom okolí:( ale doma máme na všetkých PC legálny software,zväčša open source ale na windows, linux použivam iba ja v dual boote s vistou kedže kvôli škole ju stále potrebujem:( a wine nie je to pravé orechové
Scio me nihil scire.

pakanek

No když občas někdo kulí oči na můj notebook, tak mu stručně vysvětlím, že nejsou jen Windows. Zatím po mně chtěli maximálně tak reinstalovat WinXP (žádný problém). Akorát sestra jednou chtěla nainstalovat Ubuntu. Vůbec jej však nepoužívala a tak bylo při první reinstalaci WinXP Ubuntu smazáno. Ovšem teď si má druhá sestra koupila nový notebook (s Vistami) a má třetí sestra (celkem jich mám pět ;)) dostala ten starý s WinXP a tam se chystám nainstalovat nějaký Linux. Třetí sestra je malá. Jistě se rychle naučí s Linuxem pracovat. Navíc je ve věku, kdy ocení hry jako Frozen Bubble, Pingus... Jednou jsem se byl podívat na své bývalé základní škole. Mají tam teď dualboot WinXP/Ubuntu a něco se o tom také učí. Alespoň PC nadšenci se tak na té základce mohou brzo dostat k Linuxu. Na VUT FIT máme WinXP/CentOS dualboot. Mimo školu jsem poznal zatím jen jednoho linuxáka - ovšem postupně začínám slýchávat i slůvko linux.
Pomník: vzpomněl, připomněl, zapomněl.

jimi

Citace od: pakanek kdy 10. 01. 2009, 16:13:45
No když občas někdo kulí oči na můj notebook, tak mu stručně vysvětlím, že nejsou jen Windows. Zatím po mně chtěli maximálně tak reinstalovat WinXP (žádný problém). Akorát sestra jednou chtěla nainstalovat Ubuntu. Vůbec jej však nepoužívala a tak bylo při první reinstalaci WinXP Ubuntu smazáno. Ovšem teď si má druhá sestra koupila nový notebook (s Vistami) a má třetí sestra (celkem jich mám pět ;)) dostala ten starý s WinXP a tam se chystám nainstalovat nějaký Linux. Třetí sestra je malá. Jistě se rychle naučí s Linuxem pracovat. Navíc je ve věku, kdy ocení hry jako Frozen Bubble, Pingus... Jednou jsem se byl podívat na své bývalé základní škole. Mají tam teď dualboot WinXP/Ubuntu a něco se o tom také učí. Alespoň PC nadšenci se tak na té základce mohou brzo dostat k Linuxu. Na VUT FIT máme WinXP/CentOS dualboot. Mimo školu jsem poznal zatím jen jednoho linuxáka - ovšem postupně začínám slýchávat i slůvko linux.

Dobra skola :-D kde to je? :-D
U nas ve skole zas neni ani FF nebo Opera... Proste, Jedinej prohlizec je IE, nic jinyho nepouzivejte, jedinej spravnej antivirak je avast, ostatni je psatny, open office? To je neco nelegalniho, kdyz to neni mrdko$oft, tak to na pc nesmi bejt ... Ale zas, aspon se tam uci HTML :-D cos je na zakladku docela dobry :-D
Toho bohdá nebude, aby český linuxák z boje utíkal...

klusik

U nás v r. 2004  byla Opera na widlích i na debianu (jak ove škole), po FF ani IE ani vidu slechu, ale za rok je tlak studentů asi donutil (bohužel tam nejsou jen IT, ale i Filozofie atd ;))

Ale alespoň se snaží s tím debianem ;)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

MartenP

V mém okolí se nalézá pár Linuxáků (dokonce i jeden striktní Debianista). Respektuji ale volbu ostatních, nikoho nepřesvědčuji o tom, že je Linux nejlepší. Preference má každý jiné a není možné, aby je všechny splnil jeden jediný systém, a proto jsem rád za tu možnost volby, kterou tu máme. Ve škole máme dualboot XP/Debian Etch. Sice je "trochu" zastaralý a chtěl by doladit (bohužel máme odepřeného roota), ale aspoň se snaží.

Petr Slunský

Některé příběhy mě docela pobavily, ....tak přidám svůj. Kolem linuxu jsem nějakou dobu zlehka našlapoval, ale moje pokusy nainstalovat ho na moje pc končily fiaskem. První úspěšný pokus byl s CorelLinux (možná někdo pamatuje) :)
Pak jsem nějakou dobu pracoval jako MS partner, tak jsem na nic jiného, než na winy neměl čas. V roce 2005 jsem poprvé ostře nasadil linux. Oproti Vám jsem asi velký tyran, protože jsem vnutil linux bez diskuze hned celé firmě (cca 12 uživatelů). Zprvu jsem hodně vyvedl z míry i dodavatelkou společnost, po které jsem chtěl nasadit linux terminal server a bezdiskové stanice pro uživatele. Nejdřív ani nevěřili, že to myslím vážně... :D
Datum, které jsem uvedl je dost důležité, protože od té doby eviduji Ox přeinstalovanou klientskou stanici, 0x nefungujícího klienta, 0 virů a počet restartů severu bych dal na jednu ruku.
Na notebooku jsem chvilku hopkal z distribuce na distribuci, ale nakonec jsem PEVNĚ zakotvil u Debianu. Důvod je jednoduchý: it just works! Přítelkyně mi pak přinesla svůj kompletně zavirovaný notebook. Měl jsem u sebe pouze jedinou instalačku :) --> řekl jsem jí, zkus a uvidíš...
Na vánoce dostala nový book, přišla, že jí tam mám nainstalovat Debian, protože je na něj "zvyklá" = velká satisfakce. :) Linuxáků pár znám, znám i pár výborných kluků, co opravdu "umějí" Windows. Nikdy bych se nikomu nevysmál za to, že používá winy (udělal bych ze sebe akorát troubu). Marketing funguje a windows jsou navrženy pro masy. Já mám raději svobodu. :)
Debian

Petr Slunský

...ještě jedná drobná poznámka, jak se svět mění. Kamarád, co spravoval asi 100 win uživatelů prohlásil, že nejlepší service pack na Windows Vista je Ubuntu... :D
Debian