Debian Wheezy - přihlašování bez hesla

Založil tkacuk.sk, 08. 01. 2015, 14:39:09

Předchozí téma - Další téma

tkacuk.sk

Dobrý den,

jsem v linuxu úplný nováček, nainstaloval jsem si Debian Wheezy, ale při instalaci to chtělo jméno a heslo, to jsem zadal. Nyní, ale nechci se přihlašovat při každém spuštění.  Našel jsem zde na fóru, odkaz na návod, jenže se jedná o úpravu ve složce etc/light ... atd, jenže soubor v poznámkovém bloku nelze uložit, píše to, že je chráněn. Když se kouknu na oprávnění, tak tam má možnost zapisovat jen root, ale já mám jiný učet, lze to nějak obejít? Dále by mne zajímalo, když se odhlásím, jak se pak přihlásím jako root, když jsem heslo pro root nikde nezadával, to je nějaká všeobecně známé heslo, někde primárně nastaveno?

Děkuji.

Petr Krčmář

Jako root se nehlásíš do celého prostředí. To by pak znamenalo, že všechny aplikace běží pod rootem, což se rozhodně nedoporučuje. Všechny aplikace by pak měly nad systémem totální práva. Doporučuje se otevřít si terminál a v něm použít sudo. To je utilita, která umožní následující příkaz pustit pod rootem. Tedy něco jako

$ sudo nano /etc/fstab

Tohle spustí editor nano s právy roota a otevře v něm zmíněný soubor. Ten pak půjde normálně uložit, protože program má dostatečná práva.

čepi

Citace od: tkacuk.sk kdy 08. 01. 2015, 14:39:09
jak se pak přihlásím jako root, když jsem heslo pro root nikde nezadával, to je nějaká všeobecně známé heslo, někde primárně nastaveno?

Heslo pro root jsi zadaval pri instalaci tesne pred tim nez jsi volil jmeno/login uzivatele (a pak nasledne heslo uzivatele).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Jan Skořepa

Citace od: čepi kdy 09. 01. 2015, 06:24:26
Citace od: tkacuk.sk kdy 08. 01. 2015, 14:39:09
jak se pak přihlásím jako root, když jsem heslo pro root nikde nezadával, to je nějaká všeobecně známé heslo, někde primárně nastaveno?

Heslo pro root jsi zadaval pri instalaci tesne pred tim nez jsi volil jmeno/login uzivatele (a pak nasledne heslo uzivatele).

Případně pokud jsi heslo nezadával, tak administrátorské příkazy zadáváš přes zmíněné sudo. Jinak na roota by šlo přepnout přes su root. :)
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

tribalcz

Debian ma root konzoli. Tzn spustis zadas root heslo a nemusis zadavat su a sudo. Ovsem pokud pak budes kopirovat neco z nejakeho webu budes muser su/sudo odmazat

Roman Horník

Vymazání (su)do z příkazu není nutný, prakticky se ignoruje.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Le_Ze

#6
Zdravím.
Jsem také uplny začátečník.
Nainstaloval jsem si Debian 8 Jessie.
Zajímalo by mně,
1) jak docílit toho, aby systém najel do graf. modu bez zadaní loginu.
2) jak docílit toho, aby v přihlašovací obrazovce byl už předvyplněný uživatel.

Edit:  Tak v GNOME je to v nastavení - Uživatele.
V MATE jsem to nenašel.

Roman Horník

Pokud pro přihlašování do MATE používáš SLiM (nevím, co se defaultně používá), stačí upravit soubor /etc/slim.conf následovně:
1) Řádek #auto_login yes odkomentuješ (smažeš počáteční křížek)
2) Řádek #default_user blablabla taktéž odkomentuješ, namísto blablabla (nevím, co je tam původně) dáš svoje uživatelský jméno, třeba le_ze

V případě jinýho přihlašovacího programu, přiznám se, nevím, ale svůj konfigurák by měl mít v /etc, /etc/název_programu, nebo v /etc/default, a pravděpodobně by se měl ten soubor jmenovat stejně nebo podobně jako ten program. Když si nebudeš vědět rady, vygoogluješ si <název_přihlašovacího_programu autologin>, např. XDM autologin
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz