▶ GNOME2 na Testing/Unstable jedním vrzem

Založil Roman Horník, 27. 01. 2012, 17:31:35

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Děvčátka a chlapci, tenhle návod už nějakej pátek není vůbec potřeba.
Teď stačí nainstalovat si balík mate-desktop-environment, co je v repozitáři.

Co spatřilo světlo světa GNOME3, kdysi vcelku jednotní gnomaři se rozdělili na dva hlavní tábory.
Někteří jej přijali, jiní zavrhli, a ti buďto odešli jinam, nebo mají stále Squeezeho, kde G2 stále žije.
Avšak schopná skupinka odpůrců se rozhodla vytvořit velmi zdařilého pokračovatele GNOME2:
Mate Desktop Environment

Získání a instalace Mate
su - #Staneš se Rootem
echo "deb http://packages.mate-desktop.org/repo/debian/ jessie main" >> /etc/apt/sources.list #Přidáš potřebný zdroj do sources.list
aptitude update #Obnovíš databázi dostupných balíků
aptitude install mate-archive-keyring #Obnovíš databázi dostupných balíků
aptitude install mate-desktop-environment #Nainstaluješ prostředí Mate


V čem se odlišuje?
* V názvech všech aplikací. Protože se GNOME2 ujali Argentinci,názvy aplikací jsou poněkud pošpanělštěné, ale nebojte se, lokalizace zůstaly zachovány. Zde je jakási konverzní tabulka, jak se co jmenovalo a jak se co jmenuje teď, pro zajímavost i s výslovností:

evince → atril ([atri:l],řečnický pult)
nautilus → caja ([kacha], krabice)
file-roller → engrampa ([engrampa], sešívačka)
eog (Eye of GNOME) → eom (Eye of Mate)
metacity → marco ([marko], rámec)
alacarte → mozo ([mozo], těžko říct, jestli číšník nebo zabiják)
gcalctool → mate-calc

... a další místo gnome-* začínají na mate-*

Pokud si ale nechcete zvykat na jiné názvy, není problém si vytvořit k požadovaným aplikacím symlinky, například pro Nautilus (Caja) takto:
sudo ln -s /usr/bin/caja /usr/bin/nautilus
a třeba pro Metacity (Marco):
sudo ln -s /usr/bin/marco /usr/bin/metacity
Tatáž aplikace pak bude spustitelná jak pod starým názvem, tak i pod názvem novým, a to zcela bez omezení (přepínače). Toto se ale nebude týkat jejich manuálových stránek.
Podmínkou ovšem je, abyste na disku neměli zároveň stejnojmenné aplikace z GNOME3.

A co když nemám Debiana?
Tento postup by měl fungovat prakticky na všech Debian-like distribucích, na nichž napevno zakotvilo GNOME3 nebo Unity.

Hodně štěstí při používání Mate! :)


Aktualizováno 9. 3. 2014
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Roman Horník

Pro informaci: Název MATE pochází od slova "maté" (ne Mathé, jako ex-ředitel ČT :D), tradičního jihoamerického nápoje z listů cesmíny paraguayské.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

A co třeba Cinnamon? Ten jsi nezkoušel na Debian naroubovat? Ne že bych byl v těchto reinkarnacích nějak zainteresován (vyhovuje mi Gnome-shell), ale zajímalo by mne, zda to jde i na Debianu.

Roman Horník

#3
Jéj, nejdřív tráva, pak zas skořice :D
Ne, nezkoušel jsem to, teď to vidím poprvý. Jak by ale řekl anglán, tohle není můj čaj.
No tak až budu mít chvilku, kouknu na to a pochlubím se, jak to dopadlo, jestli to šlo nainstalovat a tak. Ale o vzhledu, ergonomii ovládání a podobných věcech radši pomlčím, protože se mi to nelíbí, je to moc ubunťácký a na můj vkus až příliš moderní, nehledě na to, že nejsem zvyklej mít na ploše prázdno a ani si na to nechci zvykat, mám tam svůj bordel, ten nikomu bez boje nedám! :D
Ale jó, zkusím to, ale jestli tam budu mít navíc milión zbytečných knihoven, tak si mě nepřej! :P
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Slunský

Citace od: Roman Horník kdy 28. 01. 2012, 17:09:24
Pro informaci: Název MATE pochází od slova "maté" (ne Mathé, jako ex-ředitel ČT :D), tradičního jihoamerického nápoje z listů cesmíny paraguayské.

Po nápoji Maté Rancho Amigo (nejsilnější verze zmiňovaného nápoje) člověk 14 dní nespí...  8)
Debian

valsin

#5
Úplna spokojensoť, dnes som to nainštaloval do svojho Debian Wheezy a nemám čo vytknúť... Icon set Faenza + Greybird theme

Screen


Otázka, prečo na stránke su odkazy iné, než tie čo uvádzaš ty Romane...
CitaceDebian Sid/Wheezy: add the following repository to your "/etc/apt/sources.list":

>>> deb http://packages.mate-desktop.org/repo/debian wheezy main <<<

To install MATE:
sudo apt-get update
sudo apt-get install mate-archive-keyring
sudo apt-get update
# this install the base packages
sudo apt-get install mate-core
# this install more packages
sudo apt-get install mate-desktop-environment

Roman Horník

Braňo, je to tím, že když jsem návod psal, repo bylo (a ještě je) na tridex.net ;)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Jan Skořepa

Dobrý návod. :)

Ještě do něj přidat k části Získání a instalace Mate na konec příkazů následující řádek:

apt-get install mate-archive-keyring
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

Petra Dvořáková

Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

Roman Horník

Aktualizováno, dle rady Honzy přidána klíčenka.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

petrbian

Díky za návod.
Já patřím k těm zpátečníkům se Sqeeze.  ;D
Přestože zkouším Gnome 3, Mate, KDE 4 a další prostředí, jsem na rozpacích.
Zatím jsem si odladil Gnome 3 v CentOS 7 s Nemo místo Nautilus - příznačné to názvy. ;D

Roman Horník

#11
Tohle už mám dávno za sebou. KDE3, KDE4, GNOME2, GNOME3, Xfce, MATE, LXDE, E17, různý *boxy, LG3D... svoje už jsem si našel  :)
GNOME2 mi sedělo jak prdel na hrnec, MATE dělá to samý. Poskytuje mi jednoduchý, ale účinný a široce konfigurovatelný prostředí pro práci, ergonomicky je mi vyhovující, má nízkou spotřebu systémovejch prostředků (RAM, CPU) a nesere mi do očí grafický efekty, který nemám zapotřebí. Provozuju to, jak už léta, na Sidovi.
P. S.: Místo Nautila je tam Caja. Zpočátku se mi to trochu pletlo, na portugalštinu jsem nebyl zvyklej, ale teď je to v poho.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz