Inštalácia servra na HW raid

Založil dkmet, 16. 09. 2011, 10:09:57

Předchozí téma - Další téma

dkmet

Zdravím, mám takýto problém: pri inštalácii serverovej distribúcie sa dostanem až po rozdelenie diskov, ale vypisuje mi "RAIDmd126 zariadenie č.:RAIDactive č. (read-only)....." a keď chcem zmazať partíciu, ktorá tam je vytvorená, nedovolí mi to. MB je Intel Server Board S1200BT a je na nej integrovaný radič pre HW raid Intel embedded Server Raid Technology II. Pôvodne som tam chcel nainštalovať Ubuntu, ale ten nevidí žiaden raid a ani disky. Môžte mi niekto poradiť čo sa s tým dá robiť? Alebo je rozumnejšie zrušiť HW raid a vytvoriť soft. ráid?

Hobild

V bezicim raidu nemuzes menit oddily, jen disky.
Je otazka, zda onen prislusny hw raid umi raid tvorit z diskovych particii, nebo jen z celych disku. Pripadne zda nevyzaduje nejaky konkretni hw/radic/soft v disku. Nebo zda neni jen win-only atd atd.
Raid je vzdy potencionalne rizikova zalezitost, rozhodne bych vic nastudoval, nez se to doho pustis, nebo si na to nekoho znaleho pozvi a uc se. Nejdrazsi data jsou ta ztracena.
H.

čepi

Nechce se mi kvuli jedne otazce zakladat nove tema -> otazka pro vsechny:

Je nejaky zpusob jak pri instalaci debianu vytvorit degradovane RAID pole?

Konkretne RAID5/6 a byl by na nem oddil /home.

Po instalaci to mdadm umi, pri instalaci se mi to ale nedari, instalator chce proste zadat (minimalni) pocet clenu v poli (pro RAID5 = 3, pro RAID 6 = 4) a dokud v nasledujicim kroku nevyberu i takovej pocet disku, nechce pokracovat dal  ::). Prohledavam internet ale nic nenachazim, ani instalacni prirucka nebo handbook.

Diky komukoliv za pripadnou odpoved.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

čepi

#3
Odpovim si sam -> jde to  ;D

Pri instalaci se napr. v kroku Partition disks "vyskoci do terminalu" klavesovou zkratkou Alt+F2 a rucne se pres mdadm vytvori degradovane pole (namisto disku (napr. /dev/sdd) co ma chybet se da missing) a pote se zpet vratit do instalatoru (Alt+F1) kde se provede znovu krok Partition disks a pote manualni rozdeleni disku -> uz je vytvoreno md0 zarizeni :)
Hlavne se pak nesmi zapomenout doplnit do pole disky nez se do nej nakopiruji data :D
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG