Debian s Gnome 2

Založil sprava22, 06. 06. 2013, 09:55:53

Předchozí téma - Další téma

sprava22

Zdravim,

poslednou dobou som sa trochu zaujmal o Linux vseobecne a hladal som distro na pouzivanie. Mal som nainstalovanych niekolko distribucii (Ubuntu, Fedoru, Slax, Linux Mint, Debian Wheezy, ...) no nakoniec som si vybral (a to je asi problem) Debian s Gnome 2.
Ostal nainstalovany Debian Squeeze asi 6.0.7 s prostredim Gnome 2, bez Mate. Ten mi plne sedi.

Debian Wheezy s Gnome Shell alebo Cinnamon proste nechcem. Stale mam samozrejme nainstalovany Win, na inom PC.

Moje rozhodnutie: Rad by som pouzival Debian s Gnome 2, (Xfce a Lxde - nie)
Moje vyuzitie pocitaca: Internet, e-mail klient, LibreOffice, databaza Xampp (upravy na stranke), prezeranie fotiek a filmov.
Aplikacie som si uz vyskusal. Takze mi ostava Debian Squeeze (Gnome 2) a neaktualizovat na Debian Wheezy.

1) Je mozne tento system (Debian Squeeze s Gnome 2) pouzivat dlhodobo? (podpora)

2) Bude moznost pouzitia novsich aplikacii? (Opera, Thunderbird/IceDove, Claws Mail, LibreOffice, BackInTime, ...).

3) Je mozne nastavit system bezpecne (Internet, posta)?

Pouzitie prostredia Mate - aky ma vyznam? (alebo radsej Gnome 2 bez Mate).

Studoval som info o Linuxu i Debiane, no pride mi ze cim viac sa o to zaujmam, tym tomu menej rozumiem.
Potrebujem poradit, no nie formou to si musis nastudovat alebo rozhodnutie je na tebe. To je mi jasne, no ja sa teraz potrebujem zorientovat v tom, ci uvedene distro ma zmysel (lepsie povedane bude mozne) pouzivat i v buducnu. Pripadne s jakymi obmedzeniami.

Dakujem.

Ota Trkola

Debian Squeeze je již zastaralé vydání, které bude mít již jen omezenou podporu po omezenou dobu, tzn jen bezpečnostní aktualizace po dobu cca jednoho roku. Proto používání tohoto vydání nedoporučuji. Doporučil bych ti pro tvé potřeby nainstalovat současné stabilní vydání Debian Wheezy s prostředím MATE, aniž bys instaloval nějaké jiné prostředí. MATE má význam právě ve spojení se současným vydáním Debianu Wheezy, ve kterém již Gnome 2 není.

petrbian

Sám používám Debian Sqeeze s Gnome 2 a CentOS 6. Později zřejmě přejdu buď na Debian Wheeze s Xfce nebo na zřejmě poslední distribuci s Gnome 2 - CentOS 6. Vzhledem k délce podpory 7-10 let u CentOS 6 by to snad mělo stačit na to, aby se Gnome 3 nebo KDE 4 dostalo za tu dobu do použitelného stavu... ;D

Ota Trkola

Nic proti, ale opravdu věříš tomu, že 7-10 let budeš na domácím desktopu používat CentOS 6?

Palo M.

Debian podporuje oldstable vzdy priblizne rok po vydani noveho stable. Teda Squeeze bude dostavat updaty priblizne asi rok. Davat si teraz Squeeze nie je dobry napad, teraz je cas kedy treba preklapat existujuceho Squeeza na Wheezyho.
To casovanie nie je len taky vrtoch, ale ma to svoj zmysel: "nekonecne" udrziavanie vetvy oldstable by neunosne zatazovalo vyvojarov a o to viac by sa odkladalo nove vydanie.
V pripade CentOSu je ina situacia - je to v podstate len prekompilovany a debrandovany RedHat Enterprise - pre RedHat ma udrziavanie aj starych verzii jednoduchy pragmaticky vyznam: dostava za to zaplatene od firiem-pouzivatelov cez support (tie firmy to vacsinou pouzivaju na rozne svoje riesenia, prilis caste updaty by zase neumerne zatazovali tu firmu)... Takze CentOS sa skratka len vezie popri RedHat-e a len prebalickuje to, co RedHat vyda.

Wheezy+Mate je jednoznacne lepsia kombinacia nez zotrvavat na Squeeze+Gnome2 (nez cokolvek+Gnome2). Ale Mate ma pokial viem problem s tym, ze niektore aplikacie su uz postavene na GTK3 a tie vraj vyzeraju v Mate hnusne (lebo GTK2 styl prostredia sa na ne neaplikuje). Ten isty problem ma samozrejme aj Gnome2. Ak toto v Mate nejako urychlene nevyriesia, tak sa budu problemy len zhorsovat - rozne aplikacie budu prechadzat na GTK3, pripadne budu vznikat nove. Dlhodobe zotrvavanie na Mate bude potom coraz vacsie utrpenie, a samozrejme zotrvavanie na Gnome2 uplne este horsie... takze nechapem nazory typu "Gnome2 je najlepsie prostredie vsetkych cias a uz nikdy nechcem ine". Podla tejto logiky by sme jazdili stale na Skode Octavia (tej povodnej, z rokov 1959-1971), ta bola podla mnohych tiez lepsie auto nez nasledujuca 1000MB...

A este jednen faktor, ktory v mojom pripade zaposobil uz viackrat: Ziaden hardver nevydrzi vecne. Ked odide starsia doska, tak sa vacsinou viac oplati kupit cele nove creva, nez to nejako opravovat (nove dosky s identickym socketom/pamatami uz skratka nie su a davat tam nejaky sekacovy kus znamena koledovat si o to, ze po kratkom case to prdne znovu, plus stary HW zerie viac elektriny, ktora je coraz drahsia, takze aj keby bol ten stary HW zadarmo, tak sa to predrazi inak). Takze aj keby sa na jednoduche cinnosti (tj. nie server, len desktop na par jednoduchych cinnosti) teoreticky dalo pokracovat aj so starym a neupdatovanym systemom, tak v pripade vymeny HW uz zastaraly system zrazu nechodi (stare 2.6-kove jadra nepodporuju novsi hardver, takze napriklad nejde zvukovka a to uz nehovorim o vykonnejsich grafikach, a prasknut do stareho systemu nove 3-kove jadro zas vyrobi ine problemy), takze clovek je aj tak donuteny prejst na novsi system (ovsem v tomto pripade uz si nemoze velmi planovat kedy - ked je v dosledku padu HW bez kompu, musi to urobit urychlene).

Takze za mna jednoznacne: Up-to-date system, ziadne stariny. A nebat sa novych prostredi (ved clovek nemusi mat nainstalovane len jedine desktopove prostredie).

sprava22

Zdravim,
podla rady od Ota Trkola som nainstaloval (Netinst) Debian Wheezy a prostredie MATE.
Dakujem.

Doinstaloval som niektore nastroje i aplikacie a nasledne sa budem venovat nastaveniam systemu i aplikacii. Zatial je to v pohode, uvidim dalej. Samozrejme pokial je to funkcne zalohoval som CloneZillou vsetky oddiely (boot, koren, home, var/mail, tmp) okrem swapu.

Jedine co zatial chyba, vsimol som si v adresari /home/uzivatel/ ze sa tam nevytvorili adresre ako Dokumenty, Obrazky, Muzika, ... je tam len Desktop (+ dalsie). Neviem ci ich treba nejak vytvorit systemom alebo len dopisat.

Petr Gajdůšek

apt-get install xdg-user-dirs xdg-user-dirs-gtk

karel kudrna

nechápu, proč když ti vyhovuje gnome2 ,se bráníš xfce4. Vždyť je to skoro stejný. Můžu doložit několika návody, články, vlastní zkušeností.
hmmm...