Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Behemot

#1
Nic se hledat nebude, počítá se minimálně se selháním celýho disku, takže obnovovalo by se kompletně vše. Maximálně se to ručně promaže po vyčtení.
#2
Zdravim,

jelikož se už pomalu blíží upgrade z mého HP NetServer E800 na IBM xSeries 232 8668 a mám tu několik mechanik a randál (jako že několik TB) v páskách, už by jednou pro vždy stálo za to to vyřešit, páč to leží roky a nikdo se k tomu nemá. Klepači na čelo ať jdou o dům dál, toto je vlákno řekněme pro nadšence, kteří rádi uživí starou techniku, která je 100% funkční a s ohledem na to, že je to dneska už ZADARMO (před lety jsem to ještě kupoval, teď mám ve skladu dalšího půl tera za odnos), tak proč to sakra nepoužít, že? No tak budu mít místo jedné pásky čtyřicet, no bóže.

Stroj je ve stavu NAS s jedním velkým datovým diskem. Co chci je jednou udělat archiv všech uložených souborů (tzn. souborový, nikoli image/snapshot archiv) na tomto disku a pak jednou za rok, jak mě napadne, případně udělat diferenciální. Je na to nějaká rozumně jednoduchá aplikace? Mám dvě mechaniky, které samozřejmě umí i starší formáty pásek (konkrétně kde má smysl to rozlišovat je DAT40, do té bych strkal i DDS3), tak by běžely třeba dvě úlohy současně (ale to už jsou technikálie), na každé mechanice jedna.

Jako ideální si teda představuju něco, co si povede nějaký index nebo žurnál, takže když začnu úlohu, zapíše to na první pásku a dál to bude pokračovat tak, jak budu strkat další pásky (není problém třeba vždycky potvrdit ručně výměnu). Že to bude trvat týdny je mi naprosto jedno. Ale bylo by dobré, aby to zapsalo nehledě na to, co za typ pásky tam strčím. No a aby si to taky popisovalo pořadí, která páska to je.

Páč kdyby někdy došlo ke katastrofickýmu selhání a skutečně bylo třeba data obnovit, tak aby mi to řeklo, kdybych byl [censored] a strčil tam pásku mimo pořadí, a pak pokračovalo dál, ne že ERROR a nazdar, končím úlohu. A v případě problému se čtením aby to přešlo na další následující soubor a pokračovalo dál, ať se toho obnoví co nejvíc.

To třeba eliminuje TAR, to je sice dobrej nástroj na *práci* s mechanikou, ale sám o sobě je zcela předpotopní. V případě jakékoli chyby (jeden nezapsaný nebo nepřečtený bit) končí celou úlohu a nazdar bazar. Hrál jsem si s tím, takže to mám za sebou. Čili něco, co bude stát nad ním, všechno managovat a TAR jenom volat (a ten bude volat mt :D) až se bude mít fyzicky číst, nebo zapisovat. Na druhé straně nechci ani žádný atomovky na mravence jako Bacula. Já něco takovýho v životě nerozchodím a ani žádnej z NIX adminů co znám s tím nechce mít nic společnýho (resp. za komerční taxu a čas, co by nad tím strávili, by mě to stálo jako koupit a provozovat diskový pole na příštích deset let).

Je teda něco adekvátně jednoduchýho, co by to splnilo? Má s tím někdo zkušenosti? Myslim, že nechci moc, naopak nechci hromady balastu, co všechny aplikace mají (aplikace typu klient-server a odesílání bůhvíčeho všeho přes kdovíjaký kanály kdoví kam, image, snapshoty, rsync a kdovíco). Prostě jednoduchý zapsání souborů z disku ve stanici přímo na mechaniku uvnitř ní a to jednou za rok ručně spuštěnou úlohou (ale ideálně s diferencí oproti té poslední spuštěné před rokem) nebo dvěma (na dvě mechaniky). Je to možná trochu exotickej požadavek, protože dneska chce každej udělat dvakrát denně image a ten poslat bůhví kam, takže na to jsou všechny aplikace udělaný. Pro mě úplně na nic, nejedná se ani tak o zálohování, jako fakt o archiv. Ty pásky asi pak odvezu na druhej konec republiky, kdybych tady vyhořel nebo nastal jadernej holocaust, tak ať mám ty filmy (třeba by to byly poslední kopie na planetě) někde na půdě v bezpečí :D
#3
Hm, tak po nakonfigurování LILO dělá zhruba totéž. Fakt nemám ponětí co to je, s Ubuntu to normálně fungovalo. holt budu muset pořídit nějaké krámy na Aukru a jak [censored] na to nechat prášit.
#4
Citace od: Fantomas kdy 23. 03. 2011, 23:17:26
Ja jsem nepsal nic o verzi 1.98. Pouze jsem psal, ze grub-legacy 0.97 asi nepodporuje ext4, tudiz jim nemuzes nahradit ten novejsi 1.98.
No to já ani nechtěl, tak nač to zmiňovat ;)

Petr Slunský: to jsem samozřejmě vypnul ještě předtím, ale to by mě jinak ani nepustilo k bootování.

Zkusím teda LILO a dám vědět.
#5
Tak vzhledem k tomu, že verze je 1.98, tak to asi nepodporou ext4 nebude :-D Navíc je zpětně kompatibilní s ext3, že. Všechno funguej v pořádku s klávesnicí a myší.

Dám tam teda LILO, no, když to tam nainstaluju opravou z CD Debianu, bude to schopno GRUB samo odebrat a nainstalovat LILO?
#6
6.0, jeden swap, ext4 / (primární oddíly) a ext4 /home (logický oddíl), 1.98+20100804-14.

S oddíly ani FS to ale podle mě nesouvisí, prostě to chce pro svůj běh klávesnici a myš, což potřebuju vypnout :-) Nastavenu mám konzolovou verzi GRUBu.
#7
Ok, díky. Bohužel to ale nepomohlo, nějaký nápad co s tím?
#8
Všeobecná podpora / GRUB tuhne při startu
22. 03. 2011, 01:36:03
Mám problém s instalací Debianu - GRUB tuhne na Welcome to GRUB! či jak to tam je. Identifikoval jsem problém na tom, že to dělá když odpojím myš nebo klávesnici. Jelikož to ale bude můj NAS, neexistuje aby mi tam zbytečně ležela myš a klávesnice, na druhou stranu tu a tam může být třeba to restartovat, takže bych rád aby to pak naběhlo. Našel jsem jeden takový problém, doporučovali dát apm=off a acpi=off, ale je to už pět let staré a konfigurace se od té doby výrazně změnila, vůbec netuším kam to dát.