Instalace Debianu na SSD disk

Založil JoHo, 10. 07. 2021, 20:34:33

Předchozí téma - Další téma

JoHo

Koupil jsem SSD disk Kingston 240 G. Vytvořil jsem si USB flash s Debianem 10.10.0. Instalace proběhne bez problému, ale po závěrečném kroku po odpojení flešky nový systém nenabutuje.  Ukáže se login, ale bez blikajícího kurzoru; login nejde zadat. Po chvíli vyjíždí pomalu výpis, který je až na celou stránku a jehož části se opakují. Část výpisu:
Citace[152.446181] watchdog: BUG: soft lockup - CPU#0 stuck for 22s! [migration/0:12]
[158.325841] rcu:INFO: rcu_sched self detected stall on CPU
[167.148542] rcu.JO....:(6GPS behind) idle=466/1/0x400000000002 softing=6151/6153 fqs=104956  atd atd.

Když vyjela tohoto výpisu celá stránka, najednou se objevil blikající kursor a já mohl pokračovat v instalaci. Při 2. pokusu už se to nepovedlo, počítač zůstal zamrzlý. Provedl jsem následující pokusy:

1. Instalace z téže flešky na původní HDD disk 80 G proběhne bez jakýchkoli problémů opakovaně.
2. Vypůjčil jsem si jiný SSD disk a na něm stejný problém - debian nenabutuje. Můj disk je tedy dobrý.
3. Postupně jsem si vytvořil instalační flešky s MX linux, Manjaro, Xubuntu. Všechny tyto instalace proběhly na SSD disku bez problémů, vše běželo jako na drátkách. Jen ten Debian, na kterém mi záleží, ne a ne.
4. Když po neúspěšné instalaci Debianu jsem dal tvrdý reset, systém se rozběhl a já mohl pokračovat v instalaci - za těchto podmínek však nepokraqčoval. Ale při dalším zkoušení po restartu hned zase zamrzlo.
5. Nemohl jsem najít ke stažení jinou verzi, např Deb. 10.8, se kterým jsem problémy neměl.

Děkuji předem za jakoukoli pomoc.

radek_dr

Tebou uvedený problém jsem nezaznamenal, na SSD provozuji Debian od V9.x bez problémů, tak neporadím. Ale na https://www.getmyos.com/debian-10-buster-10-0-0-july-2019-32-bit-64-bit-iso-disk-image-free-download nejdeš ISO od 10.6 do 10.10, pokud chces starší.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

Roman Horník

#2
Tohle je problém jádra, nikoliv disku, zkus jinej obraz.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpovědi.
to radek_dr - ano, jsou, všechny s Gnome desktop.

CitaceTohle je problém jádra, nikoliv disku, zkus jinej obraz.
Problém jádra, ale jak ho odstranit.

Při dosavadních instalacích jsem zadával jako software pouze "Standardní systémové nástroje". Žádný desktop. A vždy selhání.
Nyní další pokus, jako software jsem přidal "Debian desktop Environment" a instalace se zdařila. Tuto odpověď už píšu na instalaci s SSD diskem. Ale toto já nechci. Dělám instalaci Debian + i3wm podle
Citacehttps://medium.com/hacker-toolbelt/i3wm-on-debian-10-buster-c302420853b1
. Přednosti nebudu popisovat. A k tomu potřebuji Debian jen se Standardními systémovými nástroji.
A moje základní otázka je:
Jak to, že to funguje na starém HDD disku a na SSD nemohu nabootovat. Děkuji za odpověď.


radek_dr

Mohu poskytnout debian-10.9.0-amd64-netinst.iso, starší nemám. Máš-li zájem, uložím to na Mega.nz, pro sdílení by měl stačit tvůj e-mail.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

JoHo

Ano,
s velkou vděčností. S ním jsem neměl problém.
Mail: jos.hon@seznam.cz
Od teď už nebudu starší obrazy mazat. Děkuji

JoHo

Děkuji za debian-10.9.0. Udělěl jsem si instalační flešku a instaloval, výsledek byl ale stejný. Opakuji: Při zadání jen standardních systémových prostředků instalovaný systém zamrzne, při volbě desktopu instalace proběhne normálně. Pokračoval jsem tedy s původní fleškou Debian 10.10.0.
   Nevěděl jsem co, provedl jsem tvrdý restart a debian se probudil, mohl jsem instalovat dál. Ale pouze do té doby, než jsem normálně restartoval. Znovu to samé. pomohl tvrdý restart. Nainstaloval jsem takto škobrtavě téměř do konce debian s i3wm.
   Ke spouštění používám lightdm. Spuštění někdy proběhne normálně, jindy musím čekat určitou dobu, než lightdm naběhne.Prohlížel jsem logy, v nich jsem nic nenašel, po pravdě jim ani nerozumím
Závěr: Instalaci debianu s i3wm za použití pouze standardníh systém. prostředků jsem prováděl vícekrát, nikdy jsem tyto problémy neměl, na Debian se vždy dalo spolehnout.

JoHo

Ještě dodatek.
Zkouším teď opakovaně restart. Po restartu zůstane system zamrzlý asi 1/2 minuty, očividně v něm běží nějaký proces, a náhle naskočí lightdm a můžu se pžihlásit. Jindy nezamrzne a naběhne hned.

radek_dr

Prosím, následující řádky ber(te) jako pusté teorie, nejsem žádný linux guru, vycházím jen z vlastních zkušeností a můžu se mýlit.
Jednu dobu jsem řešil problém se startem - trval dloooouho. Pak jsem se podíval na průběh startu (ESC při startu - vypisuje, co se děje) a zjistil jsem, že se mi tam objeví hláška, něco jako "...starting job.... " a za tím běžící čas/celkový čas - ten byl zpravidla 90 sec. a dokud ten "běžící" nedosáhl celkového, systém stál. Kdybys mne zabil, nevzpomenu si, co to dělalo, ale někde jsem vždycky v to výpisu našel, čeho se to týká. Delším hledáním jsem pak zjistil, že mi v systému chybí nějaké knihovny - doinstaloval jsem je a bylo po problému. Zkus se podívat, jestli při startu systému neuvidíš něco podobného...
Ale jak napsal Roman, problém asi bude v jádru, které nepodporuje tvůj SSD. Pokud se ti povede systém nastartovat, zkus nainstalovat nějaké starší. Ono to, že máš starší netinst neznamená nutně, že používá starší jádro - může si při instalaci stáhnout nové. Možná by bylo lepší stáhnout nějaký "debian server iso", ten lze taky instalovat v základu bez GUI atd. a v *.iso bývá ve starších verzích i jádro starší.
Ještě bych se podíval na originální anglické debian fórum, tam je přece jen víc "živo".
A nekamenujte mne  ::)
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

Roman Horník

Na to je dobrý pročíst si systémový záznamy ve /var/log, dále má na to systemd pár udělátek, jako:
systemd-analyze blame
systemd-analyze critical-chain
systemd-analyze plot > vystup.svg
(a to si zobrazíš v prohlížeči obrázků)
Víc na systemd-analyze -h
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

radek_dr

Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

JoHo

Omlouvám se za opožděnou odpověď. Prohlížel jsem doporučená "udělátka", logy, a nic jsem nenašel.Zkoušel jsem i jiné distribuce, na kterých vše běží jak má. Pomáhali mně i další kolegové (windowsáci). Na Linux jsem sám jak na pustém ostrově. Problém řeším usilovně skoro týden, výsledek žádný. Proto děkuji všem za pomoc a otázku končím. S bolestným srdcem se poohlédnu jinde. Věřím, že se na Debian vrátím po rozběhnutí Debianu 11. Ještě jednou děkuji.

Roman Horník

Špatná odpověď.
Po aktualizaci dostaneš novější jádro, po upgradu na vyšší verzi (Testing, Sid) ještě novější ;)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpověď. Ještě budu zkoušet. Pokud ovšem je důvodem nekomtabilita jádra.

Roman Horník

To bys byl špatnej linuxák, kdybys nezkoušel, kdybys to vzdal, kór, když to jinde funguje ;)
Hodně štěstí!
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz