Instalace linuxu na notebook MSI

Založil Frost, 30. 05. 2017, 11:26:45

Předchozí téma - Další téma

Frost

Dobrý den. Potřebuji radu od zkušenějších uživatelů.
Mám notebook MSI GP62 6QF Leopard Pro.
CPU Intel core i7-6700 HQ, VGA GeForce GTX960m. Chtěl bych si na tento notebook nainstalovat linux, ale prozatím všechny distribuce které jsem vyzkoušel nainstalovat dopadly tragicky a po přečtení hromady článků jsem došel k názoru, že linux na svůj notebook asi nedostanu. Při svých pokusech jsem se ale právě s debianem dostal nejdále a i když byla instalace s množstvím problémů na systému se dalo aspoň trochu pracovat. Chtěl bych si nainstalovat debian v efi módu, to znamená že nechci řešit instalaci v CSM. Mohli byste mi prosím poradit co všechno je nutné udělat a jestli vůbec je možné v současné době na mém notebooku linux provozovat? Jak jsem psal již výše, zkoušel jsem všechny možné distribuce a instalace vždy skončila fatální chybou. Při pročítání různých článků a fór jsem se dočetl, že si linuxová jádra nerozumí s mým typem procesoru a grafické karty. Budu moc vděčný za nějaké rady.

Roman Horník

S největší pravděpodobností problém ani s CPU, ani s GPU, nebude (alespoň ne u Debianu Testing a Unstable; Stable verze je dost zastaralá), obojí by mělo bejt podporovaný, pro GPU se akorát bude pozdějc hodit proprietární ovladač.
Problém příliš nepopisuješ, fatální chyba může vypadat všelijak, vidím to ale buď na (U)EFI a/nebo GPT na disku (GPT se dá nahradit starým MBR, pokud disk nemá >2TB a/nebo 4/16 oddílů).
Zatím zkus instalaci z netinst ISO obrazu Testingu, případně ISO Testingu s nesvobodným firmwarem. Případně upřesni, v čem ona fatální chyba spočívá, co to kde při ní napíše.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Frost

Zdravím. Na úvod začnu s tím, že jsem byl poněkud skeptický k instalování testing verze debianu, ale pak jsem si řekl však co, horší to už být nemůže, tak to alespoň zkusím. Stáhl jsem si tedy testovací verzi z Vašeho odkazu, vypálil a pustil jsem se do instalování. Nejdříve to pi mě chtělo cd s nesvobodným firmwarem, které samozřejmě nemám a proto jsem pokračoval dále. Instalace pak proběhla zcela bez problémů, ale po instalaci a následném restartu systém vůbec nenabootuje. Akorát to pořád dokolečka vypisuje nějaké chyby jako například: soft lockup - CPU#2 stuck for 22s ! [Xorg.wrap:692]. Tohle je v podstatě skoro stejné i u jiných distribucí. Výsledkem je teda to, že distribuce sice nainstalovat lze, ale je nepoužitelná.

Roman Horník

Tak tohle se jeví jako konečná u bootu, kdy má naskočit grafika. Hlášení asi nebude kompletní, co? Ale viděl jsem jeden starší bug kolem svobodnýho grafickýho ovladače Nouveau, tak to zkusíme:

1) Nejdřív je potřeba nabootovat do takovýho nouzáku, v zavaděči GRUB (to je ta nabídka po BIOSu) je to "<OS> <verze jádra> (Recovery mode)"
2) Boot bude vypadat trochu jako americký titulky, na konci nabídne 2 možnosti, buďto zadat heslo roota, nebo stisknout [Ctrl] + [D]. Tady je potřeba zadat heslo roota.
3) Teď je vhodný odstranit svobodnej ovladač Nouveau: apt purge xserver-xorg-video-nouveau
4) Tenhle krok lze přeskočit, je u něj potřeba funkční síť. Tím se nainstaluje nesvobodnej ovladač, kterej je ze všech dostupnejch pro NV grafárny nejvýkonnější:
  apt update                   #Aktualizace seznamu balíků
  apt upgrade                  #Instalace případnejch aktualizací
  apt install nvidia-driver    #Instalace ovladače

     Možná se to bude ptát, jestli hodit do blacklistu ovladač Nouveau. Takže jo.
     Pokud síť třeba nepojede, nic moc se neděje, grafika by měla naskočit se základním ovladačem VESA (bez 3D akcelerace), teda jestli se jedná o tenhle problém.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Frost

Dobrý den. Ano máte pravdu. Chybová hláška není úplně kompletní. Pro lepší představu bych Vám sem hodil vyfocené screeny obrazovky, ale nevím jestli to lze. Váš nápad se mi jeví jako velmi zajímavý a dokonce by to mohlo i fungovat. Děkuji.