Rozdělení disku GPT na starém BIOSu

Založil piquick, 05. 05. 2017, 10:32:35

Předchozí téma - Další téma

piquick

Zdravím,

věděl by někdo poradit, jak rozdělit disk na klasickém BIOSu s GPT? Věc se má tak: Mám starý note MSI CR610 a pořídil jsem nový disk A-DATA SP920. Při net instalaci testingu mi rozdělení disku nabídlo vedle msdos tabulky i tu GPT. Na tom jsem se zatím zasek, protože o tom gpt toho moc nevím a ani toho moc není na netu (nebo neumím hledat), a hlavně nevím, zda to bude fungovat na ne UEFI biosu.

Dík, za případné rady, nápady, zkušenosti.

Roman Horník

Pokud nemá kapacitu >2TiB, použij tradiční rozdělení s MBR, protože GPT jinak nepřináší žádný výhody. Můžeš použít třeba gdisk, nebo gnome-disk-utility.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

piquick

Díky, budu se toho držet - disk má 256 GB.

čepi

Pokud mas stary stroj bez (U)EFI a je tam opravdu stary dobry BIOS tak nic neres a udelej MBR. Zakladni jednoduch poucka chces-li se vyhnout problemum zni:
BIOS = MBR
UEFI = GPT
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

Mimo to, v případě GPT jsem nemohl využít celej disk, prostě tam zůstaly prázdný místa. Jako ne, že by se to u SSD nehodilo, ale já na to kašlu. Vem si, že můj SSD má za pár dnů 3 roky běhu, a co myslíš? Je zdravej jako řípa. Přitom jsem byl zpočátku sakra skeptickej, když je technologie ukládání dat prakticky stejná, jako u flashek, který se serou, sotva se na ně blbě podíváš.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Citace od: Roman Horník kdy 06. 05. 2017, 13:44:15
Vem si, že můj SSD má za pár dnů 3 roky běhu, a co myslíš? Je zdravej jako řípa.
To hodne zalezi od SW ktery na nem bezi, mam zkusenost ze v pripade napr. kamerovyho systemu (ivms) je lepsi pouzit HDD nez SSD, a to slouzi jen pro live prehravani z kamer kde je vlastni uloziste (=ne ukladani na to SSD). Pak jsou dalsi bezny bfu sw ktery to dokaze prepisovat az do aleluja, zejmena na windows, ale to je proste dany tim jak se windows a programy na ne pisou  :)

Citace od: Roman Horník kdy 06. 05. 2017, 13:44:15
Přitom jsem byl zpočátku sakra skeptickej, když je technologie ukládání dat prakticky stejná, jako u flashek, který se serou, sotva se na ně blbě podíváš.
U flashek (pokud to nejsou SSD napojena na USB prevodnik) nemas cip co by provadel wearleaving a dalsi "kouzla" co slouzi k mensimu opotrebeni, navic dnesni SSD maji kapacitu nasobnou nez inzerovanou a spousta bunek je rezervnich, u nekterych modelu klidne i 100% a vice, kdezto flashky tyto "nahradni bunky" jednak nemaji, druhak jsou na obycejny flashky pouzity ty nejvic suntovni NAND cipy (byt jsou vyjimky, napr. vyssi rady sandisku apod.).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG