Debian instalace - „No common CD-ROM drive was detected.“

Založil ejines, 09. 08. 2016, 21:34:59

Předchozí téma - Další téma

ejines

Dobrý den

chtěl bych si udělat dualboot na svém notebooku, resp. HDD (C:) s 589GB a HDD (K:) s 299GB.

Na jednotce C: mám již Windows 10.

Původně jsem měl 1TB, ale vzal jsem volné místo z C: a vytvořil K: pro Debian.

USB Flash Disk jsem úspěšně nabootoval (FAT32) a bootnul.
Dostal jsem se k instalaci, ale skončil jsem u viz níže:
http://www.jpeg.cz/images/2016/08/09/BLlNa.jpg (přímý odkaz na obrázek)

Roman Horník

Není potřeba, pokud tam kotoučová mechanika fyzicky není.
Tuhle hlášku vidím poprvý, asi jsem dlouho neinstaloval

P. S.: Druhej oddíl je dobrý nasekat na 3 menší, takovejch 20GiB bych vyhradil pro /, oddíl pro swap - velikost alespoň velikosti RAM + nějaký drobný, zbytek pro /home. Kdyby se v / něco pokazilo, tak ať to neodnesou uživatelský data, nebo opačně, kdyby se cokoliv pohnojilo v /home, systémový data jsou v suchu.
Swap, obdoba stránkovacího souboru, je důležitej nejen pro uspávání, kdy se do něj nasype celej obsah RAM, ale i k tomu, když program potřebuje víc paměti, než má v RAM k dispozici - to teď prožívám pokaždý, když dělám panoramatický fotky značných rozměrů, klidně půl gigapixelu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Ja treba na jednom stroji (kterej je nainstalovanej nejnoveji) nemam swap vubec a nijak tam neschazi. Na vyuzivanejsim notebooku se vetsinou pohybuju kolem 600 MB (prostredi XFCE) a myslim ze 2GB jsem jeste neprelez  :)
Samozrejme nedelam panoramaticky fotky  ;D
A uspavani (hibernaci) uz taky nepouzivam, neni to potreba (i kdyz nekomu se to muze "hodit").
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

No právě, mně 4GiB absolutně nestačej, na to bych potřeboval tak 16GiB, abych nemusel do swapu, protože to dokáže zaplnit i 10GiB swap (4GiB klasika + 6GiB zRAM).
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ejines

Stále ale nevím, jak vyřešit ten problém s tou chybovou hláškou.
Uniklo mi něco?

Roman Horník

To není chybová hláška, ale dotaz. Mělo by stačit odpovědět negativně.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ejines

#6
Pokud tedy dám <No>, zobrazí se:
http://jpeg.cz/images/2016/08/10/MH2kI.jpg

Pokud dám <Yes>, zobrazí se:
http://jpeg.cz/images/2016/08/10/qsHrl.jpg

Pokud dám <No>, zobrazí se:
http://jpeg.cz/images/2016/08/10/jLC4w.jpg

Co dál?

Jinak moc děkuji za pomoct, doufám, že se dostaneme k úspěšné instalaci.

Ota Trkola

Jak jsi připravoval flash disk? Pomocí dd nebo jinak?

ejines

Myslíte, že to bude tím?

Stáhl jsem si netins verzi a bootoval přes Unetbootin.

Ota Trkola

Stáhni klasický Netinst ISO obraz a zapiš na flešku pomocí dd.

čepi

Citace od: ejines kdy 13. 08. 2016, 20:29:04
... přes Unetbootin.

Nedavno jsem zkousel pres Unetbootin (Windows i Linux) vytvaret *buntu instalacni flashdisk, ani jednou se nepodarilo z flashky nainstalovat, v nekterych pripadech ani nabootovat - stejny image vypaleny na CD byl bez problemu, flashka tez (navic jsem jich zkousel nekolik) ...
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

Proto se vykašli na Unetbootin a použij dd ve formátu dd if=/cesta/k_obrazu.iso of=/dev/sdx, kde sdx je flashka (třeba /dev/sdb - nikoliv /dev/sdb1!) - to v případě Linuxu, třeba v podobě živýho CD/DVD, nebo u woknouzů si vyhledej program na vypalování, kterej umí "vypalovat" obrazy disků (v tomhle případě ISO) na flashku, nebo kterejkoliv jinej disk - třeba tohle: http://www.isotousb.com/
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ejines

Tak nastal jeden velký problém.

Nějak se mi celá instalace nepovedla a skončil jsem u toho, že po zapnutí počítače mohu být v terminálu jako uživatel nebo jako root.

Přehodnotil jsem plány a chtěl bych tam zpátky Windows, jenže pokud ho nabootuji na USB Flash Disk (přes program přímo od Microsoftu, NTFS), tak se v BIOS menu nezobrazí.

Co mám dělat dál?

Roman Horník

No protože sis nejspíš zapomněl nainstalovat grafický prostředí, nebo přihlašovací obrazovku. To se ovšem dá dodatečně doinstalovat z konzole, kterou tam vidíš.

BIOS žádný menu s výběrem OS nezobrazuje, to dělá až zavaděč, bootloader. U BIOSu je potřeba nastavit, aby bootoval z flashky, výběr by se měl zobrazit po stisknutí F8 během inicializace BIOSu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Citace od: Roman Horník kdy 17. 08. 2016, 21:23:22
U BIOSu je potřeba nastavit, aby bootoval z flashky, výběr by se měl zobrazit po stisknutí F8 během inicializace BIOSu.

Kazdy vyrobce to ma na jine F. F8 plati nejcasteji pro zakladni desky ASUS. Tazatel uvadel na zacatku notebook, nevsiml jsem si ze by uvedl znacku, u NB to byva nejcasteji F12 (napr. Acer, Dell), ale i jine - HP ma napr. F9 (resp. Esc pro zobrazeni nabidky co po POSTu dale).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG