Instalace Debianu na nový počítač s SSD diskem

Založil lemur, 14. 04. 2014, 22:13:45

Předchozí téma - Další téma

lemur

Ahoj,
rád bych nainstaloval na počítač Debian. Stáhl jsem si obraz debian-7.4.0-amd64-DVD-1.iso a vypálil. Počítač mám nový, resp. hlavně oba pevné disky, které budou v PC jsou nové. Jeden bude  120GB SSD a druhý 1T HDD.  Chci se poradit jak co nejlépe naformátovat a rozdělit disky pro instalaci.  Něco jsem četl tady http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/  , ale moc moudrý z toho nejsem. Jak mám postupovat pokud mám oba disky nové a budu je připojovat poprvé? Předtím jsem měl 250GB HDD a při instalaci jakékoliv distribuce linuxu jsem dával "použít celý disk", což prý v  případě SSD není vhodné použít. Četl jsem, že nevhodná instalace a časté přepisování SSD jim na životnosti nepřidá, proto se chci poradit jak co nejlépe postupovat.

Děkuji za případné rady a ochotu pomoci.


Počítač mám tento...
ASUS B85M-G - Intel B85
Intel Pentium G3420
2x4GB RAM
Gainward GT 630 1024MB
Crucial M500 - 120GB
Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB

Petr Krčmář

Fdisk dneska sám zarovnává správně, takže z uživatelského hlediska nemá moc smysl to dál řešit. Mám taky SSD s Debianem a zkušenosti jsou velmi dobré.

7R7.

Pred cca rokom som to tiež prvýkrát robil presne podľa toho článku.
Zhrniem ti kroky ako to robievam ja. Týkajú sa len SSD disku. Robím to pomocou nejakej live distribúcie. (zvyčajne Ubuntu ale nabudúce to skúsim pomocou inštalačného disku debianu)
1. Secure erase
robím to aj pri novom disku.
  -tu najprv skontrolujem či disk nieje zamrznutý príkazom pod rootom alebo pomocou sudo hdparm-I / dev/sdx (x je písmenko tvojho disku)
ak tam budeš mať vo výpise not frozen pokračuješ ďalej (môj samsung disk je ale stále zamrznutý ale rieši sa to ľahko odpojením kábla buď dátového alebo napájacieho z disku za behu)
  -potom nastavím heslo (toto heslo je len pre secure erase a maže sa po vykonaní) sudo hdparm --user-master u --security-set-pass xxx /dev/sdx (za xxx si daj čo chceš)
  -samotné secure erase sudo time hdparm --user-master u --security-erase irs /dev/sdx
  -potom len kontrola sudo hdparm -I /dev/sdx
2. Delenie disku
toto tiež robím pomocou nejakej live distribúcie a pomocou nástroja gparted. Zatiaľ som mal vždy bloky zarovnané.
mám tiež 120GB disk a rozdelený ho mám na 30GB na root (/) a zvyšok na /home, swap nemám na SSD disku a zo začiatku som ho vôbec nemal ale okoľnosti si ho vyžiadali tak som si ho dodatočne spravil na klasickom disku čo mám v kompe. Mám jeden 500GB kde je aj swap a nejaké virtuálky na skúšanie a potom ešte 2TB disk len na dáta.
3. Úprava fstab
tu som len doplnil parametre disku SSD pre root (/) errors=remount-ro,noatime,discard a pre /home defaults,noatime,discard a ešte doplnil ďaľšie dva klasické diky.

lemur

Díky vám za odpovědi. Zkusím to podle návodu. Snad se tím nějak prokoušu. Většinou jsem měl nějakou klikací distribuci a toto jsem nikdy nenastavoval.

Pokud jsem to pochopil tak v live Ubuntu si oba disky připravím a vytvořím oddíly, pak dám DVD s Debianem a pustím instalaci,v instalaci při rozdělování disků použiji mnou vytvořené oddíly. Chci se zeptat zda je lepší dát /home na klasický HDD a kolik místa mu přidělit. / dát na na SSD je mi celkem jasné, při 8GB RAM je nutné/lepší vytvářet SWAP na HDD (jak velký)? /temp na HDD a další potřebné oddíly kam?

Jinak  mám dotaz, pokud bych v budoucnu instaloval jinou distribuci dá se disk(resp.oddíl na HDD)  /home použít beze změny pro jakoukoliv jinou linuxovou distribuci, nebo musím formátovat i tento oddíl(bude při nové instalaci "přepsán"). Jde mi o to jak co nejjednodušeji případně přeinstalovat system.



Petr Krčmář

Není potřeba disk dělit předem v Ubuntu. Rozdělit se dá samozřejmě i při instalaci Debianu.

Já osobně bych dal /home normálně na SSD a na HDD bych dal nějaký další oddíl, který bych si připojil. Umožní to rotačnímu disku usnout a přesto mít nejdůležitější data pořád po ruce.

Já mám swap normálně na SSD. Při 8 GB RAM bych to nehrotil, klidně ho nech na SSD. On se zas tak moc ,,neojezdí".

Home je samozřejmě možné sdílet mezi distribucemi, takže při přeinstalaci to bude fungovat správně. Ovšem dal bych si pozor, zda nějaký chytrý instalátor nebude chtít rozdělit disk sám automaticky a oddíly nepřepíše. Stejně je třeba zálohovat.

lemur

Tak to vypadá jednodušeji než je ve většině návodů na internetu. To šla technologie disků a softwaru dopředu, nebo se zjistilo, že to se životností není tak horké?

Každopádně díky za vaše rady.

čepi

Citace od: lemur kdy 16. 04. 2014, 21:12:30
To šla technologie disků a softwaru dopředu, nebo se zjistilo, že to se životností není tak horké?

Ano i ne :)

Pokud je SSD běžně používán, většinou ti chcípne na něco jinýho než kvůli opotřebení buněk (životností / počtu přepisů).
Rozepisovat by to bylo na dýl. Každopádně jsi si vybral SSD velmi dobře, Crucial je firma Micronu což je výrobce přímo flash NAND chipů používaných pro SSD (používá je i Intel). Navíc používá MLC chipy (narozdíl od jiných výrobců co cpou do nejen levných SSD TLC).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

lemur

ještě bych se zeptal v jakém souborovém sytému je nejlepší všechny potřebné oddíly vytvořit a jak velké by měly oddíly být?

Power

Jako souborový systém použij ext4, ale velikost oddílů záleží na konkrétních potřebách uživatele  ;)

lemur

tak s tou velikostí jsem to myslel tak, zda je nějaké minimum pro jednotlivé oddíly. samozřejmě si dám nějakou rezervu ale...

lemur

#10
ještě bych se chtěl zeptat k oddílům vytvořeným na disku při instalaci. hledal jsem nějaký seznam pro co všechno se dá v linuxu vytvořit a připojit samostatný oddíl, ale nenašel jsem. jsou nějaké  "věci" které musí mít nebo je lepší aby byly na samostatném oddílu ať už na SSD nebo HDD? pokud případně pro nějakou akci oddíl nevytvořím a nepřipojím, tak se vše místo v oddíle děje automaticky v příslušném adresari pod / ?

asi se neptám správně odborně, ale snad to trochu dává smysl:-)


edit: tak jsem něco našel tady www.linuxexpres.cz/praxe/jak-spravne-rozdelit-disk
kde se to pěkně vysvětluje. každopádně má to cenu řešit na PC které bude pro domácí použití s pár instalovanými program?


Ota Trkola

Na toto nepanuje jednotný názor. Podle mne na tom moc nesejde, tak jen napíšu jak to mám já:

256MB /boot
10GB /
20GB /home
Zbytek disku šifrovaný oddíl Truecrypt na data. Je to notebook, nemusí nikdo čumět na rodinné fotky atd, když by mi notes náhodou ukradl.

Ale jak říkám, co člověk, to názor.

Roman Horník

#12
No tak zrovna se SSD jsem potíže měl. Mylně jsem se totiž domníval, že je disk buďto absolutně prázdnej, nebo má klasiku MBR. A nic nenasvědčovalo tomu, že by to mohlo bejt jinak. Akorát Partman (nástroj na dělení disku) něco naznačoval. Až po několika neúspěšných instalacích GRUBu několika způsoby jsem zjistil, že je tam GPT. Pár rad jsem sice vygooglil, ale jakmile se mi po několika hodinách snažení místo bootu zvesela rozblikala klábosnice, nasral jsem se tak, že jsem mu dal ddčkem nulovej klystýr a hodil tam MBR. Od tý doby klid. Vlastně na co mi je GPT na 64GB/59.6GiB disku, na kterým jsou 3 oddíly?
Musel jsem se taky rozloučit s mým milovaným XFS a nahradit ho souborovým systémem EXT4 s těmito parametry v /etc/fstab: discard,noatime,nodiratime,commit=360
vm.swappiness mám na nule a ve fstab mám u swapu parametr discard

Teď mám:
16GiB (17179869184 bajtů) pro /
6GiB (6442450944 bajtů) pro swap
Zbytek pro /home (ale /home stejně asi dám pro sichr na rotační disk s vyšší kapacitou, takže na původním /home na SSD bude muzika)

16GiB pro / bude pro obyčejný smrtelníky zbytečně moc, mnohým postačí třeba jen 8GiB. Mám holt spoustu koníčků, takže je to vidět i na počtu instalovanejch balíků
Swap mám 6GiB proto, že mám jen 2GiB RAM a občas dělám operace hodně náročný na paměť, třeba panoramata, co maj v surovým stavu desítky megapixelů (jednou to mělo dokonce 140MPx, zhruba stejně jako lidský oko). A když k tomu běží nenažranej webovej prohlížeč, tak se to hodí. 1-2GiB musej stačit všem
Zvláštní oddíl pro /boot nepotřebuju

P.  S.: Zjistil jsem, že i souborovej systém F2FS se hodí pro SSD
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

lemur

Diky za podnětné odpovědi. Nějak se s tím poperu, zítra budu mít čas tak to vyzkouším. Zatím jsem si na starém disku zkoušel různá prostředí a asi to vyhraje KDE

12GB dám jako /, 8GB jako SWAP  a zbylých 100GB jako /home. Všechno nechám na SSD. HDD si nechám úplně zvlášť jako disk na data. Má cenu připojovat ten SWAP do ram?

Dá se nějakým příkazem zjistit? Jaké množství dat je v oddílech zapisováno, že bych to raději zkontroloval po nějaké době, zda tam neprobíhá něco nekalého.

Při instalaci stačí při výběru balíků pro instalaci výběr..desktop a standartní systémové nástroje (alespoň tak nějak myslím, že to tam je)? pokud bude PC pro domácí použití..resp. ostatní volby mi nic moc neříkají :-)

Roman Horník

S 8GiB RAM za normálních okolností nepotřebuješ swap, dokonce i když tam budeš mít KDE. Leda bys vykonával paměťově náročný operace a/nebo uspával počítač na disk (přesunul obsah RAM do swapu).
Doporučuju ale, abys v případě, že budeš mít swap, do souboru /etc/sysctl.conf přidal následující řádky:
vm.swappiness=0
vm.dirty_ratio=60

Tím se omezí počet zápisů na disk na minimum, což prospěje jeho delší životnosti.

Co se tejče instalace KDE, tak jako výchozí prostředí je GNOME3. Nicméně v úvodním menu instalačního disku si můžeš zvolit jiný prostředí. Akorát si teď nevzpomenu, jak se tam leze.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz