KDE vs. GNOME (kdo co a proč?)

Založil Petr Slunský, 13. 10. 2010, 22:00:12

Předchozí téma - Další téma

Petr Slunský

Ahoj všichni,

Od roku 2005 intenzivně, rozuměj každý den v práci i doma, jako jediný operačí systém používám Debian s grafickým prostředím KDE. Nejdříve to bylo KDE 3.5.5, pak 3.5.7.-> 9 -> 10 atd... Kromě pracovního notebooku jsem vždycky měl nějaké pecko, na kterém jsem testoval a zkoušel. To znamenalo, že jsem častěji instaloval systém načisto a vždycky mě to přivedlo k výchozímu grafickému prostředí pro Debian a to je GNOME. Vždy mě to přilákalo ho vyzkoušet, ale vždy jsem selhal. Nešlo mi to, neuměl jsem jej nastavit, jak jsem chtěl, ...vždycky jsem někde narazil.
Nejsem někdo, kdo odmítá poznávat nové nebo přijímat argumenty od jiných a proto bych rád založil tuto diskusi (doufám, že ne flamózní), aby mi někdo vysvětlil, proč je GNOME podle jeho názoru lepší než KDE, nebo proč jej používá. A nebo naopak.
Debian

Hynek (Pichi) Vychodil

Já na experimentování moc nejsem, ale teď když jsem instaloval nový systém na notebook tak jsem taky zkusil GNOME a taky jsem narazil. Prostě jsem nebyl schopen přijít na to jak se co nastavuje. Z KDE jsem zvyklý, že když chci něco nastavit, tak prostě v příslušném místě kliknu pravím tlačítkem a s velkou pravděpodobností se doklikám k nějakému nastavení. V GNOME jsem prostě narazil. Když chci něco nastavit, tak kvůli tomu nehodlám číst manuál. V KDE to sice taky nejde, například když mi nedovolil z nějakého důvodu nastavit scrolování dvěma prsty na touchpadu, ale to spravil xinput. Takových případů je pro mě v KDE mnohem méně a tak mi vyhovuje mnohem víc.
Proč se trápit, když máme Debian

Roman Horník

#2
No tak já začínal linuxovat v r. 2005 na Mandrivě s KDE. ale to mi moc nepřirostlo k srdci, tak jsem ji nahradil Ubunťákem 6.06LTS s GNOME. To už bylo mnohem lepší (rozuměj, GNOME), tak jsem u toho taky zůstal. Mezitím jsem ale experimentoval s jinýma DE, to byly různý *boxy, Xfce, LXDE, FVWM(-Crystal), dokonce jsem měl jeden čas LG3D a občas jsem se vrátil ke KDE, ale vždycky jsem skončil u GNOME, i tady, u Debianu. Proč?

Sám moc dobře nevím, ale je to třeba logičtěji seřazený menu, jednodušší vzhled bez "cool" nesmyslů, který nepotřebuju, taky mě sralo, že KDE aplikace vypadaj v GNOME normálně, zatímco GNOME aplikace v KDE příšerně, v neposlední řadě jsem vždycky používal mnohem víc aplikací pro GNOME než pro KDE (tam akorát AmaroK a K3B).
Taky jsem zkoušel KDE4, když bylo ještě v plínách, nejdřív jsem na ploše neměl ikony (tak to šlo pryč), později tam byly, ale vešlo se jich tam na můj vkus strašně málo (tak to šlo taky pryč).

Co se tejče nastavení GNOME, přes klikátka to dělám minimálně, upřednostňuju totiž nastavování přes GConf, tam se dá nastavit hromada věcí.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Takováto témata většinou končí flamem, tak doufám, že to tak neskončí. Jinak za mě Gnome a LXDE, dříve i Xfce. KDE je úplně na opačné straně.

Petr Krčmář

Tak se taky přidám k této hezké diskusi: dřív jsem spoustu let vydržel u různých malých okenních manažerů. Začal jsem na IceWM, pak jsem dlouho používal WindowMaker a pak ještě dýl EvilWM (nejminimalističtější malá potvora). Pak jsem přešel na OpenBox a po nějaké době jsem si říkal, že by bylo fajn mít nějaký pořádný desktop.

Vůbec jsem nebyl rozhodnutý pro KDE nebo GNOME a šel jsem na to čistě pragmaticky přes aplikace. No a zjistil jsem, že drtivá většina programů (kromě K3B a Psi) mi jede pod GTK. Takže knihovna byla jasná a v té době mi kamarád ukázal Xfce, které mi učarovalo a jsem u něj už několik let. Jo a ty dvě aplikace jsem vyměnil za Brasero a Gajim :-).

A kdybyste se zeptali proč Xfce, tak: konfigurovatelný, příjemně lehký, jednoduchý a GTK. Nemám ikony na ploše, mám jeden panel na obrazovce vpravo a v něm všechno důležité.

Roman Horník

Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář


Ota Trkola

Pěkné, funkční, přehledné - takové desktopy mám rád... :)

Erich Stark

Citace od: Roman Horník kdy 14. 10. 2010, 00:45:10taky mě sralo, že KDE aplikace vypadaj v GNOME normálně, zatímco GNOME aplikace v KDE příšerně

pokial sa nemylim tak na to staci nainstalovat

aptitude install gtk-qt-engine
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

lukves

xfce jednoznačne.. nemam nervy na vymysly vyvojarov KDE a GNOME... Pred tym som dlhu dobu pouzival Slackware s KDE3, nejako mi učarovalo XFCE a tak som prešiel na Zenwalk a teraz som na Debianovi.. KDE4 je prostredie ktore je dost nedotiahnuteinac povedane vela technologii stale vo vyvoji.. xfce mi pride stabilnejsie.. GNOME uvidime co s nim bude...
Uživateľ operačného systému GNU LINUX, najčastejšie Suse a Debian.

z.pepa

#10
Hezký den,

narazil jsem na toto téma a tak také přispěji.

Jsem sice BFU, ale praxe a dobré duše na různých fórech mě lecos naučily.

U mě nevede žádné prostředí, jen KDE je takové hezčí (subjektivně).

Nicméně nasazuji prostředí dle výkonnosti stroje, na netbook GNOME/LXDE, na silnější KDE.
Spokojený jsem byl dosud se všemi prostředími, stejně tak to mám i s distry, zatím jsem našel jen jedno, co nevydrželo na notebooku ani 2 hodiny po instalaci. Mimochodem teď se nacházím ve fázi "objevování Debianu" a jsem nadšen.

Čili sečteno a podtrženo, upřednostňuji KDE, jelikož je "omalovánkové", ale ostatní prostředí nezavrhuji, spíš naopak, mají všechna své opodstatnění a za tuto různorodost Linuxu děkuji.

petrbian

Já jsem používal od začátku (Mandrake 10.1) prostředí KDE 3.x, protože oproti tehdejším Windows 98 to prostě byla bomba... Barvičky, průhledný panel, pěkné ikonky atd.

Mandriva 2010 má KDE4, takže jsem přešel na Gnome 2.x, no a protože Mandriva 2011 už má Gnome3 a KDE4, tak jsem přešel na Debian Sqeeze - zřejmě poslední distribuci s Gnome 2.

Teď bych měl mít 2 roky pokoj, mezitím snad odladí obě nová prostředí k použitelnosti...

Roman Horník

#12
GNOME jsem používal 6 let (předtím chvíli KDE3), ale když jsem teď po více než roce aktualizoval svýho Sida, málem jsem se poblil. Po krátký zkoušce LXDE a KDE4 (jehoVista s jádrem Linux) jsem na Xfce4 a zatím spokojenost.
GNOME HELL SUX!
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Ale Románku, tak se tak zbytečně nerozčiluj! ;D

Já používám Gnome-shell jak na Sidovi, tak na Wheezy na všech svých strojích a naprostá spokojenost. Ergonomie je na vyšší úrovni než u Gnome panelu a ostatních prostředí. Nicméně i Gnome panel je stále ještě společně s Debianem Squeeze dobrá volba.

Roman Horník

#14
Ale Otíku, kdybys viděl moje čelo, tak tam ještě mám skvrnu od toho, jak mi tam při pohledu na GNOME3 praskla žíla :D
P. S.: Zreviduj mi prosím tohleto, vyšel jsem asi ze cviku.
(a zas ta podlitina na čele byla zbytečná :D)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz