Linux, doba pouzivani a vliv na rychlost systemu

Založil Boogey, 22. 05. 2009, 17:31:32

Předchozí téma - Další téma

Boogey

Chtel bych se zeptat, jaky ma vliv doba pouzivani Linuxu(bavme se o pouziti shodnem s Windows - Desktop) na jeho rychlost. Neberu v potaz HW a jeho zastaravani atd. Na co konkretne narazim?
-zaplneni disku(data)
-fragmentace
-pocet aplikaci
-nejake zbytky po aplikacich
-Windows maji registry, Linux ne... ale nevim jestli tim padem se vse odbude ve slozce etc nebo se problem presune jinam
-rezidentni programy
-ovladace
-cokoliv dalsiho, o cem nevim.

Windows je nutno dle pouzivani jednou za cas zformatovat, protoze neni prakticky zadna sance to uvest do stavu po instalaci. Jak je na tom Linux? Na co si dat pozor? Jak udrzet system v kondici?

Dekuji za jakekoliv postrehy, namety nebo cokoliv vas napadne.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

Ahmul

"Zaneřádení" systému bude asi silně závislé od toho, jak ho používáte. Pokud často instalujete software bez vědomí správce balíčků, tak můžete skončit z docela nabobtnalým systémem jako windows. Pokud používáte ubuntu a každý půlrok poctivě upgradujete, tak se můžete dočkat něčeho podobného. Soubory v /etc nebývají nijak velké a pokud používáte balíčkovací systém, tak většinou nemáte šanci přiblížit se chaosu ve windows registrech. Pravidelně si kompiluju (a balíčkuju) vlastní jádra a průběžně umazávám, takže s ovladači není taktéž potřeba si dělat starosti.

Obecně se dá říct, že pokud se umíte o systém postarat a nechováte se k němu jako většina uživatelů k operačním systému, tak není problém udržet několik let stejný výkon bez reinstalace. Samozřejmě nečekejte, že KDE4 s hromadou plazmoidů vám bude běžet stejně rychle jako KDE3 ;)


Jakub Lucký

Zaplnění disku:
Při adekvátní práci s balíčky (odinstalovávání orphaned packages) defakto neroste

Fragmentace:
Obvyklý filesystem ext3 s tímto nemá problémy (míra fragmentace do 5%), defragmentace není potřeba

Počet aplikací:
Počet běžících aplikací pochopitelně vytěžuje systém, především po stránce paměti, pokud běžící procesy chtějí ve větší míře i procesorový čas, pak se to pochopitelně projeví

Zbytky po aplikacích:
Pokud budete používat purge místo remove, pak v podstatě nejsou

Registry a podobné:
Konfigurační soubory = zbytky po aplikacích, tedy viz výše

Rezidentní programy:
Na desktopu se nepoužívají

Ovladače:
Standardně jsou obsaženy v distribuci, aktualizují se sami od sebe (v rámci jádra), bordel nemají vesměs důvod dělat


Linux není potřeba formátovat, reinstalovat, jediný skutečný "bordel" může vzniknout při upgrade na novou verzi, ale to je spíše neobvyklé a i když to nastane, je to řešitelné.
Linuxové distribuce obecně vydrží doslova roky bez nutnosti reinstalace, stačí se k systému chovat s elementární slušností
Developers, developers, developers, developers, developers!

Petr Slunský

... k tomu, co už kluci řekli výše bych ještě dodal, že se výkon mého systému, za asi 3 roky bez nutnosti reinstalace, neustále ZVYŠUJE. A to tím, jak se rozšiřují moje vědomosti o jeho vlastnostech. :)

Dneska mám vyladěný fs, cache, boot a další věci, které dělají systém rychlejší, než kdy předtím.. :)

Big Respect všem, co to tak hezky naprogramovali.
Debian

Erich Stark

Citace od: Spox kdy 23. 05. 2009, 17:42:52
... k tomu, co už kluci řekli výše bych ještě dodal, že se výkon mého systému, za asi 3 roky bez nutnosti reinstalace, neustále ZVYŠUJE. A to tím, jak se rozšiřují moje vědomosti o jeho vlastnostech. :)

Dneska mám vyladěný fs, cache, boot a další věci, které dělají systém rychlejší, než kdy předtím.. :)

Big Respect všem, co to tak hezky naprogramovali.

Mozes dat nejake rady do sekcie typy a triky :)

Ja mam zatial debian tusim nieco cez 2 mesiace bez problemov, pokial som mal win bolo ho treba kazdy mesiac preinstalovat(som kazisvet  ::) )
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Ota Trkola

Nějaké triky a rady by se určitě hodily, taky se přimlouvám.. ;)

Boogey

Dekuji vam vsem za zajem a odpovedi. K tipum se tez primlouvam. Zalozit nejaky vlakno nebo treba wiki by mozna nebylo uplne od veci. Az budu mit po mature(streda), jsem ochoten se tim intenzivne zabyvat.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

airlive

Program je něco jako Ccleaner pro winy.
Prosím nejdřív si přečtěte základní návod na stránkách :
http://www.opensuse.cz/kategorie/clanky-navody/bleachbit-vycistete-si-opensuse

Link na stažení pro různé distribuce :
http://bleachbit.sourceforge.net/download.php

Přeju svižný a bezproblémový chod  ;)

WindAmel

Já bych k tomu taky dodal své; pokud používáš Wine, je to jak s Windows, takže když jsem používal Linux (OS), naučil jsem se vytvořit si svoji "ideální startovní konfiguraci" a pak jsem konfiguraci Wine v domovském adresáři zálohoval a pak čas od času obnovil.
Pokud jde o defragmentaci, pak bych k tomu taky měl něco říct, ale prosím, neberte to nikdo jako začátek nějakých hádek, tohle jsou jen moje subjektivní zkušenosti. Všude se píše, že Linux nemá moc velkou fragmentaci, obecně se udává 2-5% za několik let užívání (s rozumně volným místem). Nic proti tomu, ale nebyl jsem schopen najít nějaký nástroj, který ukáže aktuální fragmentaci. Stejně tak jsem nenašel jediný nástroj na defragmentaci, kromě jednoho, který to ovšem řeší jakousi oklikou - pokud to správně chápu, kopíruje fragmentované soubory a systém Linuxu by je měl uložit jako celek (nefragmentované). Nevzpomínám si název. A jednak jsem používal část disku paralelně s Windows XP. Tato část byla typu NTFS (nekomprimovaná, protože tehdy (nevím, jak teď) nebyl systém, který NTFS dokáže číst, schopen měnit komprimované data). Ve Windows XP jsem data defragmentoval a následoval cca půlrok čistého používání Linuxu s tím, že Windows XP jsem měl spíš "kdyby bylo potřeba". Po té jsem nad Linuxem (zase) zanevřel a přešel na Windows a zhrozil se, jak byla data fragmentována. Nejen ta stahovaná (tehdy jsem používal mj. torrenty), ale i třeba programátorská práce a pod. Nevím, zda za to mohl NTFS, nebo že to nepoužíval Linux od začátku, nebo jeho schopnosti nedefragmentování jsou omezenější pro mé účely a způsob použití, nicméně není na škodu si to ručně ověřit.

Jakub Lucký

U Linuxu se uvádí, že nemá fragmentaci proto, že Linuxové FS (ext*, reiserfs, xfs) se opravdu nefragmentují... NTFS a FAT se vám pochopitelně fragmentovat budou, protože jsou jinak navrženy a nezáleží na ovladači...

výši fragmentace k ext* zjistíte třeba při fsck, nebo na to existují nástroje...
Developers, developers, developers, developers, developers!

Hynek (Pichi) Vychodil

Citace od: Laethnes kdy 24. 06. 2009, 18:43:42
... Nic proti tomu, ale nebyl jsem schopen najít nějaký nástroj, který ukáže aktuální fragmentaci...
fsck jsi zkoušel?
Proč se trápit, když máme Debian

WindAmel

Citace od: Jakub Lucký kdy 24. 06. 2009, 21:21:08
U Linuxu se uvádí, že nemá fragmentaci proto, že Linuxové FS (ext*, reiserfs, xfs) se opravdu nefragmentují... NTFS a FAT se vám pochopitelně fragmentovat budou, protože jsou jinak navrženy a nezáleží na ovladači...

výši fragmentace k ext* zjistíte třeba při fsck, nebo na to existují nástroje...
Citace od: Hynek (Pichi) Vychodil kdy 25. 06. 2009, 09:27:17
Citace od: Laethnes kdy 24. 06. 2009, 18:43:42
... Nic proti tomu, ale nebyl jsem schopen najít nějaký nástroj, který ukáže aktuální fragmentaci...
fsck jsi zkoušel?

Jo, o tom, jak funguje teorie nedefragmentování linuxových oddílů jsem četl (na rootu), akorát nikde nebylo vyloženě řečeno, zda to dokáže i na jiné fs. fsck jsem teda chtěl zkusit (opravdu jsem na něj při svých pátráních nenarazil) avšak varoval mě, že může dojít k poškození disku. Na toto téma jsem našel řešení na http://www.root.cz/diskuse/2649/ avšak i tak mít nutnost to kontrolovat z live-cd nebo nabootovat systém jako read-only... Mno, nicméně jsem našel http://www.root.cz/clanky/defragmentace-disku-v-linuxu/ a sice jsem o tom věděl už dřív, ale prostě se nejedná o kvalitní defragmentaci ala Win XP. Mě osobně prostě chybí i nástroje na defragmentaci, kde je linux krátký, tj. když v linuxu používáme NTFS nebo nedejbože FAT*. :3

bhy

Citace od: Laethnes kdy 25. 06. 2009, 18:04:16
Citace od: Jakub Lucký kdy 24. 06. 2009, 21:21:08
U Linuxu se uvádí, že nemá fragmentaci proto, že Linuxové FS (ext*, reiserfs, xfs) se opravdu nefragmentují... NTFS a FAT se vám pochopitelně fragmentovat budou, protože jsou jinak navrženy a nezáleží na ovladači...

výši fragmentace k ext* zjistíte třeba při fsck, nebo na to existují nástroje...
Citace od: Hynek (Pichi) Vychodil kdy 25. 06. 2009, 09:27:17
Citace od: Laethnes kdy 24. 06. 2009, 18:43:42
... Nic proti tomu, ale nebyl jsem schopen najít nějaký nástroj, který ukáže aktuální fragmentaci...
fsck jsi zkoušel?

Jo, o tom, jak funguje teorie nedefragmentování linuxových oddílů jsem četl (na rootu), akorát nikde nebylo vyloženě řečeno, zda to dokáže i na jiné fs. fsck jsem teda chtěl zkusit (opravdu jsem na něj při svých pátráních nenarazil) avšak varoval mě, že může dojít k poškození disku. Na toto téma jsem našel řešení na http://www.root.cz/diskuse/2649/ avšak i tak mít nutnost to kontrolovat z live-cd nebo nabootovat systém jako read-only... Mno, nicméně jsem našel http://www.root.cz/clanky/defragmentace-disku-v-linuxu/ a sice jsem o tom věděl už dřív, ale prostě se nejedná o kvalitní defragmentaci ala Win XP. Mě osobně prostě chybí i nástroje na defragmentaci, kde je linux krátký, tj. když v linuxu používáme NTFS nebo nedejbože FAT*. :3

dovolil bych si odmítnout formulaci, že je na to linux krátký. linux má řešeno, aby se filesystemy, se kterými defaultně pracuje a které jsou pro něj určeny, nefragmentovaly tak, jak se tomu děje ve windows. to že linux nemá nástroje na defragmentaci ntfs (čili: nástroje na činnost, co v linuxu není potřeba, prováděnou na filesystemu, který je v linuxu cizí) bych neformuloval tak, že je linux na něco krátký. windows taky nemají nástroje na různé advanced činnosti s ext3 atd.

Jakub Lucký

Citace od: Laethnes kdy 25. 06. 2009, 18:04:16
zda to dokáže i na jiné fs. fsck jsem teda chtěl zkusit (opravdu jsem na něj při svých pátráních nenarazil) avšak varoval mě, že může dojít k poškození disku.
FSCK by se vám mělo v defaultu provádět každých 30 mountů

jinak Viz. man shutdown

-F     Force fsck on reboot.


Citace od: Laethnes kdy 25. 06. 2009, 18:04:16
Mě osobně prostě chybí i nástroje na defragmentaci, kde je linux krátký, tj. když v linuxu používáme NTFS nebo nedejbože FAT*. :3
FAT a NTFS nejsou nativní systémy a jejich podpora je omezena na zápis a čtení a ani nejsou ambice to měnit... FAT je zastaralý, na větší partition není vhodný a na fleškách je defragmentace zbytečná, NTFS je uzavřený binární blob a kdo má NTFS, ten má Windows, žádný soudný člověk by si NTFS bez Windows na disk nedal, nechť tedy tento uzavřený binární blob defragmentuje pomocí oficiální SW

Citace od: bhy kdy 25. 06. 2009, 20:31:09
windows taky nemají nástroje na různé advanced činnosti s ext3 atd.

Windows nemají vůbec žádné nástroje pro práci s ext*,reiser*,xfs,... filesystémy, jen hrstka nadšenců vytváří jakýsi driver poskytující velmi omezenou manipulaci s ext2 (žurnály nejsou podporovány)
Developers, developers, developers, developers, developers!

Petr Slunský

nadšence do defragmentace fs bych rád upozornil na tuto utilitu:

https://launchpad.net/~un-brice/+archive/ppa/+build/856604

vyzkoušel jsem a funguje. rychle. spolehlivě.

PS: i když můj disk nevykazoval téměř žádné známky fragmentace... :)
Debian