Re: Instalace Debianu bez zbytečných a nepotřebných aplikací (Gnome)

Založil Firzen, 14. 02. 2010, 17:29:44

Předchozí téma - Další téma

nazir

Jaké problémy máte na mysli?  64bit operační systémy na laptopech i desktopech používám už pár let (od koupě svého prvního 64bit mobo/cpu) a nějakých výraznějších problémů jsem si nevšiml...  Snad jen flash, ale ten už také nějakou dobu existuje pro amd64, totéž platí o java pluginu...

Erich Stark

Teraz presne uz neviem s ktorymi programami som mal problemy, napr skype, ten tusim nebol pre linux 64bit a este nejakymi dalsimi ktore boli len 32bit a bolo potrebne nejake kniznice kopirovat aby to slo
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Ota Trkola

Citace od: robosk27 kdy 18. 12. 2010, 19:41:44
Neplánoval niekto niekedy vyskúsať aj inštaláciu 64bit systému? Keď som inštaloval 32bit išlo to presne podľa návodu a funguje to super. Problém nastal pri 64bit systéme v pri ktorom je ten návod prakticky na nič. Používa tu vobec niekto 64bit ? :)

Dal jsem si tu práci a nainstaloval ve Virtualboxu Debian Squeeze 64bit, přesně podle návodu. Bohužel netuším, co máš na mysli tím, že pro 64bit je návod nepoužitelný. Mám nainstalovaný plně funkční systém včetně flash, javy atd. Tudíž návod zase doplním o informaci, že je použitelný i na 64bit.


nazir

Ach tak, skype, tohle skutečně nepoužívám, čili nějaké problémy s tímto nesvobodným software nevylučuju.
Co se týče instalace a běhu 32bit aplikací, vždy jsem si vystačil s řešením v rámci repozitářů.
Na mandrake se IIRC využívaly přímo balíčky z 32bit repozitářů příslušné distribuční větve, v případě debianu to řeší balíčky ia32 a lib32 knihoven, s windows xp x64 také nebyly nějaké zásadní problémy, nepočítám-li menší podporu ovladačů...
Někomu to všechno možná příjde jako zásadní problém, já si ale nemyslím, že je kvuli tomu nutno 64bit systémy démonizovat a jejich potenciální uživatele od nich odrazovat neustálým opakováním bohovévíkde načtených pověr.  Spíš mi to příjde kontraproduktivní, protože IMHO čím méně uživatelů systém má, tím menší šance je na odchycení a doladění případných chyb...

Ota Trkola

V posledním týdnu došlo k velké úpravě návodů na instalaci Debianu s Gnome, XFCE a LXDE. Pokud někdo narazíte na nějakou chybku, prosím o info.

Ota Trkola

Všechny 3 návody aktualizovány vzhledem k vydání Squeeze.

Jan Skořepa

Taky jsem si včera nainstaloval nový testing (Wheezy) a téměř vše funguje bez problémů. Moc díky Otovi za ty bezva návody, fakt hezky a podrobně napsané. Good work!
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

polo

To Ota Trkola:
Ahoj,
mel bych nekolik dotazu ke Tvemu minimalistickemu navodu na istalaci Squeeze.

1) Co presne dela tento prikaz adduser uzivatel sudo? Pokud vim tak "spravne" by se mel editovat sudoers s tim ze se tam prida novy uzivatel.

2) Timto prikazem sudo aptitude install xorg gnome-terminal gnome-core gdm3 iceweasel iceweasel-l10n-cs se mi naistalovalo OBROVSKE mnozstvi baliku (pres 1GB) coz je to co jsme nechtel:( Tvuj navod jsme pouzil proto, ze jsme hledal zpusob pro minimalistickou instalaci...  Podle me za to muze xorg gnome-core a gdm3. Napr. jsme si vsimnul ze se instaluje i xorg ati i kdyz ATI grafiku nemam...  Taky jsme si vsimnul ze to instaluje treba evolution, ktery tam taky nechci. Nemas tam nekde chybu? Nemelo by se nejdrive nastavit APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";
aby to netahalo zbytecne moc baliku a teprve potom pustit vyse uvedeny prikaz?

Kdyz se ted divam do naistalovanych baliku tak tam mam treba evince, file-roller atd. A to jeste predtim nez jsem se dostal k bodu 9. Instalace zakl. aplikaci Tveho navodu. Podle me ta instalace gnome prostredi to vsechno dotahla sebou - coz se nemelo stat. Neco tam musi byt spatne. (Predpokladam ze na me strane pac Ty jsi ten navod urco hodnekrat testoval...)

Instalace podle Tveho navodu mi prijde jako bych nechal pri instalaci zaskrtnute Desktopové prostředí. Nevim zda jsme nekde neudelal chybu, ale myslim ze ne. Postupoval jsme presne podle navodu...

Kdybys vedel jak se vyhnout te hromade app co se instaluji pri instalaci debianu budu rad za kazdou radu.
Jinak diky za navod... Je to presne to co jsme hledal - uz to zbyva jen dopilovat:)

Ota Trkola

Bohužel Squeeze se chová tak, že instaluje veškeré doporučené balíky. Pokud vyžaduješ opravdu minimalistickou instalaci, tak zkus

sudo aptitude install --without-recommends xorg gnome-terminal gnome-core gdm3 iceweasel iceweasel-l10n-cs

Já to do návodu nedal, protože je možnost, že se nenainstaluje něco potřebného pro běh grafického prostředí. A ani já osobně to nepoužívám při instalaci.

polo

... no ale ja jsme si myslel, ze ucelem tohoto navodu je minimalisticka instalace. Uz proto, ze provadi z Businesscard ISO obrazu. Editoval jsem muj posl. prispevek, ale pro jistotu to sem napisu jeste jednou.

Jedna se o kroky:


7. Instalace desktopového prostředí
$ sudo aptitude install xorg gnome-terminal gnome-core gdm3 iceweasel iceweasel-l10n-cs

9. Instalace základních aplikací
$ sudo aptitude install dmz-cursor-theme gnome-icon-theme gnome-themes gnome-themes-extras gnome-themes-more gnome-power-manager network-manager-gnome file-roller gedit evince gnome-system-tools gnome-screensaver alsa-utils gstreamer0.10-alsa

Vetsina programu co je uvedena v kroku 9 se ve skutecnosti instalovala uz v kroku 7 cemuz nerozumim:)

Jde mi o to ze ten navod pak ztraci smysl pac "debian instalator" si stejne naistaluje co se mu zachce.
Mne jde primarne o to instalovat tam opravdu jen baliky nutne pro beh systemu a ne hromady sra*** navic. Mam to chapat tak ze neco takoveho neni vubec mozne?

Ota Trkola

Použij

--without-recommends

A před instalací aplikací zakaž instalaci recommends a suggest balíků. Nic víc pro minimalizaci při použití Gnome udělat nemůžeš.

polo

OK.
Akorat se teda bojim, ze kdyz dam --without-recommends tak to nenainstaluje neco co je nutne pro beh systemu. Nerad bych na to dojel.

V kazdem pripade diky.

P.S.Kdyby to zpusobovalo problemy tak to postnu na forum at se pripadne dalsi mohou vyhnout problemum.

Ota Trkola

Pokud to vyzkoušíš, tak dej vědět, jak si dopadl a co to instalovalo a co ne. Předem díky!

Ota Trkola

Ke stažení je návod v PDF na root.cz nebo debian-linux.cz. Rozpracována je už nová verze, jen sháním zdroje ke spolupráci! Kdo máte zájem, prosím kontaktujte mě.

koljin

Citace od: polo kdy 12. 02. 2011, 13:54:50
Jde mi o to ze ten navod pak ztraci smysl pac "debian instalator" si stejne naistaluje co se mu zachce.
Mne jde primarne o to instalovat tam opravdu jen baliky nutne pro beh systemu a ne hromady sra*** navic. Mam to chapat tak ze neco takoveho neni vubec mozne?

Je to možné. Nějak tak to mám - nemám super ultra minimum instalaci, ale troufnu si říct (a to je dost odvážný tvrzení, si to možná pak eště rozmyslim :D), že každej balíček, co mám v systému, je pro mě potřebnej, a neni tam nic navíc.

Pokud máš dostatečnej skill se o to starat, můžu ti např. po jabberu říct podrobnosti, jak postupovat... Nikde se s tim nešířim, protože to jednak jde určitě udělat líp, a druhak, běžnej uživatel to takhle nepotřebuje, a občas je to úchylný (žádný automatický mountování médií, vypalování v řádce, žádnej klikací network manager atd... prostě udělej si sám - co si vymyslíš a uděláš, to máš, nic jinýho nemáš)