btrfs, praktické zkušenosti

Založil Antonín Mička, 16. 03. 2013, 07:09:00

Předchozí téma - Další téma

Antonín Mička

Chtěl bych vědět, jestli zde má někdo praktické zkušenosti s btrfs na debianu.
Případně bych chtěl vědět, jestli je to už použitelné a jak moc bezpečené a spolehlivé (aktualizace jádra, různé verze btrfs, etc)

Petr Slunský

Ahoj Tondo. Nevím, jestli se moje zkušenost dá považovat za "praktickou"... Měl jsem na nějaký čas stroj, notebook, na kterém jsem měl nainstalovaný Debian (tuším, že Sid) a tam jsem rozdělil disk na /dev/sda1, naformátovanou EXT4 a /dev/sda5 naformátovanou btrfs. Netestoval jsem žádné z pokročilých funkcí tohoto vysoká očekávání budícího fs, jako snapshoting apod., ale po celu dobu používání (asi 2 měsíce) jsem rovněž nezaznamenal žádné problémy. A to notebook měl jiné HW problémky, pro které občas zatuhnul a musel být resetován. FS se vždy bez problému vzpamatoval a o žádná data jsem nepřišel. Bylo to v době, kdy ještě nebylo možné (nebo aspoň myslím nebylo doporučováno) mít btrfs na bootovací partici. V budoucnosti se hodlám k btrfs rozhodně vrátit na svém "pracovním" stroji, a tam bych o data nerad přišel.
Debian

Antonín Mička


Roman Horník

Nazdar Tondo, tak jsem si nedávno dal Btrfs na jeden oddíl, žádný problémy dosud nenastaly. Když to porovnám s XFS, hlavně u operací s množstvím malejch souborů je Btrfs o něco rychlejší.
Konec hlášení  8)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Antonín Mička


CyberDeath

#5
Behem pristiho tydne prechazim zpet na linux ... s windows uz se to neda od zaplaty horsi a horsi (nez naopak). A wine je momentalne lepsi nez pred lety a mnohem snazzsi. System budu mit na SSD takze jdu do btrfs ale zvazuju jak jej rozdelim (256GB) GPT
1, 250MB Ext2 /Boot
2, 8GB SWAP
3, 20GB BRTFS /
4,Zbytek BRTFS /Home

Bude idealni ? Nerab bych nechaval zbytecne velke misto pro Root nebo naopak zbytecne pouzival samostatny /boot jestlize umi debian bootovat primo z brtfs. (nic jineho nez Debian Sid a pravdepdobne win 8.1 na disku nebude (zavisi jestli semi podari rozbehnou ve VirtualBox Edgecam a Invertor)
Taky budu delat minimalni instalaci (debian minimal + Mate-core atd ... proste jen to co potrebuji)

Jo a taky du na debina protoze od meho posledniho pouziti ubuntu se natolik zmenilo ze se stalo naprosto nepouzitelne ... debin ale (apson po testovaci instalaci atd ve VB jede nadherne) .

Ota Trkola

Ohledně rozdělení disku. Já to mám takto:

256MB Ext4 /boot
10GB Ext4 /
1GB Swap
20GB /home
Zbytek šifrovaný oddíl TrueCrypt na data

Nemám rád obrovský adresář /home, ale asi jde o zvyk, co komu vyhovuje. Jinak toho, že jsi vsadil na Debian nebudeš rozhodně litovat.

CyberDeath

Tak velky Home potrebuji protoze na nem budou samozrejme pres wieprefix winsteam hry ! + Steam linux + VB s  Egecamem a Inverotrem a dalsi a dalsi ... takze misto bude treba.

No na bootu mi pride zurnal jako blbost (vec co se muze pokazit navic neprinajesici zadnou vyhodu v timto miste).
10Gb staci pro Root ?
Swap ... pamatujusi jak pracuje linux s ram a pokud se nic zasadniho nezmenilo tak by sice 2-4GB Stacily (spolu k mym 8GB fyzicke) ale nastavenim na 8GB snizim opotrebeni SSD.
A pro data mam dalsi disky a neomzene online uloziste.

Debian .. tak jasne bylo ze zustanu na debian base distribcich diky jejich ovladani a to co proste aspone nejak znam a pamatuji .
Takze sem testoval pres Virtual ... Spousty distribuci ... ale nakonec sem se stejne vratil k debian base a nakonec byl
Mint - Kvuli Mate a jednoduchosti
Mint debian - kvuli aktualnosti a jednodismu prechodu na cisty debian
Xubuntu - ubuntu bylo jednou dobou skvele ale to co se stalo s gnome 3 a v ubuntu Uniti tak to je proste katastrofa.
Nakonec sem ale skoncil u vyberu ubuntu minimla + Mate core atd ... nebo Debina minimal + Mate COre atd ... no ale debian vyhral diky Sidu .. proste naisntaluju sem tam pohlidam aktualizace ale vesmes jedu na stale aktualnim vicemene cistem systemu.

Antonín Mička

10 GB na / je málo, pokud nebudete mít /var a /usr zvlášť. Pokud si nedáte majzla, tak logy, cache balíků, etc, vám to zaplní raz dva.

ulo

Malinko bych rád oživil toto téma páč řeším výhodnost přechodu z ext4 na btrfs (zatím asi jen na /home oddílu). Jak to máte vy?
Proč to řeším - zrychlení kopírování/přesunu souborů různých velikostí (od malých cca kB až po zalohy cca GB dat) a tak vůbec zrychlení kompu. Díky za info.

Odesláno z tydlyfounu, omluvte překlepy.

PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze

Roman Horník

Mně se spíš osvědčil XFS. BTRFS jsem zkoušel loni a žádnej zázrak, i EXT4 se mi zdál bejt rychlejší.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ulo

Aha a máš to na / i na /home? A máš UPS? Já jen, že o XFS bylo mnoho napsáno ohledně ztráty dat nebo problémů při náhlém vypnutí kompu (vypadlá elektrika atd.).
PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze

Brano Dohoda

Ja mam XFS jak na / tak i na /home beží to krásne rýchlo len jediná škoda treba dávať pozor ako si spomínal na náhle vypnutie ele. prúdu ak máš niečo rozrobené tak sa to stratí ale neviem či u ext4 či btrfs sa nestane to isté to neviem.... ale ako som spomínal bežím na full xfs...
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

Roman Horník

Mám to na /, na /home a na 2 diskách, a to už pár let. K výpadkům napájení došlo mrtěkrát, ale nevím o tom, že by se mi něco ztratilo (pominu-li kurvítko v disku, který zapříčinilo fiktivní poškození ploten a exponenciální nárůst vadnejch bloků - světe div se, ten disk mi po odpočinku furt slouží). Jako možný to je, stejně jako u jinejch souborovejch systémů, ale mně se to nestalo.
Ale pro sichr si můžeš starší UPS sehnat, taky o tom uvažuju, hlavně kvůli výpadkům do několika vteřin. Zdroj jsem sice trochu vytunil, že dokáže uživit počítač na dobu čtvrt vteřiny bez vnějšího napájení, ale často to nestačí.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ulo

Ok, díky za odpovědi. Promyslím to :-) 
Nyní jsem zatím dospěl k malému zrychlení pomocí parametrů v fstabu a Firefoxu, čili stále ext4 (samo, že to neřeší práci se soubory, ale opravdu se mi zrychlila odezva celých KDE).
Na XFS se tedy ještě podívám a ještě mám dotaz, jak to XFS zálohujete? Předpokládám, že Clonezilla s tím bude kámoš, to je jasný, ale něco jako Timeshift či Systemback používáte?
Tarbally dělám scriptem na serverech, ale na desktopu mám radši "klikátka"...
PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze