Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Témata - Jan Skořepa

#1
Dobrý den,
nainstaloval jsem si nový Debian 12 na počítač DELL Optiplex 5050. Po instalaci mám maximální rozlišení 1024x768, ale monitor by měl mít 1280x1024, což v nabídce není. Zkoušel jsem tam potřebné rozlišení přidat:
xrandr --newmode "1280x1024_60.00"  109.00  1280 1368 1496 1712  1024 1027 1034 1063 -hsync +vsync
xrandr --addmode XWAYLAND0 "1280x1024_60.00"
xrandr --output XWAYLAND0 --mode "1280x1024_60.00" --rotate normal


Bohužel ten poslední příkaz vyhodí chybu:
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  139 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  21 (RRSetCrtcConfig)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  22
  Current serial number in output stream:  22


Zkoušel jsem hledat, bohužel nic jsem nenašel. Neporadíte někdo, prosím? Děkuju.

Jinak monitor mám LG Flatron L1970H. Grafika je vestavěná, Intel Corporation HD Graphics 530 (rev 06). Ovladač (xserver-xorg-video-intel) mám nainstalovaný.

Ještě je zajímavé, že kdy výše zmíněné příkazy (jen místo XWAYLAND0 JE DP-3) zadám v OS Zorin (kde jsem řešil stejný problém), tak tam to funguje.

Tak VYŘEŠENO - po několika hodinách hledání a zkoušení jsem fungující návod našel na https://www.youtube.com/watch?v=Gg9Oepz9Erc (přišel jsem na něj tak, že jsem googlil XWAYLAND0, protože mě napadlo, že by to s Waylandem mohlo mít souvislost). Ale netušil jsem, že to bude "taková blbost". :)

Stručně řečeno, do GRUBu přidáte jako parametru příkazu GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT označení portu, do kterého je zapojený monitor, a za něj rozlišení a obnovovací frekvenci.

Aktivní port, do kterého máte zapojený monitor, zjistíte příkazem
for p in /sys/class/drm/*/status; do con=${p%/status}; echo -n "${con#*/card?-}: "; cat $p; done
Optimální rozlišení monitoru zjistíte v jeho dokumentaci, případně v jeho nastavení.

V GRUBU mám ve svém konkrétním případě tedy tento řádek:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet video=DP-3:1280x1024@60"

Tak třeba se to někomu bude ještě hodit. :)
#2
Ahoj,

poměrně nově mám Debian XFCE. Zjistil jsem, že v proměnné PATH nemám po startu nastavenou cestu do ~/bin - jako to bylo v GNOME. V ~/bin mám uložené různé skripty, které občas spouštím. Takže když je chci spustit, musím v XFCE do terminálu zadat bin/nazevskriptu.sh, zatímco předtím v GNOME stačilo nazevskriptu.sh.

Chtěl jsem se zeptat, jak to prosím nastavit, aby cesta PATH do ~/bin byla nastavená automaticky po spuštění počítače. Zkoušel jsem hledat na internetu, našel jsem asi 5 různých návodů, kam to zadat, ale žádná možnost nefungovala.

Mohli byste prosím někdo poradit funkční způsob, jak toho docílit?

Moc děkuju. :)
#3
Zdravím,

od poslední aktualizace Skype na verzi 4.3 (verze 4.2 přestala být podporována a nefunguje) mám problém s jeho spuštěním. Na jednom starším počítači jsem nainstaloval Debian Wheezy LXDE a když jsem k němu stáhl z oficiálních stránek Skype 4.3 pro Debian 7, tak se Skype sice nainstaluje, ale nespustí. V příkazovém řádku to hlásí Core Dumped (nebo něco podobného). Zkoušel jsem hledat na internetu a aplikovat rady (např. smazání adresáře Skype s nastaveními v domovském adresáři), ale nepomohlo to. :(

Nemáte prosím někdo podobné zkušenosti, a případně rady a tipy, čím by to mohlo být, a jak to vyřešit? Moc díky. :)

P.S.: Na stejném počítači bylo dříve Lubuntu 14.04 LTS (Ubuntu s LXDE) a taky ten samý problém.
#4
Zdravím a prosím o radu. :)

Potřeboval bych se připojit v Krusaderu (nebo v jiném správci souborů) ke vzdálenému počítači (serveru), abych na něj mohl kopírovat soubory. Problém je v tom, že na ten počítač (S1), kam chci ty soubory kopírovat, není připojitelný přes vnější IP adresu, ale musím se na něj dostat z jiného počítače (serveru), který tu vnější IP adresu má (S2).

Pokud chci pracovat v terminálu, není problém. Připojím se na vnější server přes veřejnou IP adresu příkazem např. ssh root@248.15.45.228. Zadám heslo a jsem na vnějším serveru S2. Na něm v terminálu zadám např. ssh 192.168.2.254 a ocitnu se na vnitřním serveru S1.

Potřeboval bych ale ten vnitřní server S1 připojit tak, abych na něj mohl rovnou ze svého PC kopírovat soubory, případně obráceně. V Krusaderu jsem se k vnějšímu serveru S2 dostal přes adresu sftp://root@248.15.45.228, ale dál už nevím, jak to udělat, abych se dostal na ten vnitřní server S1 a mohl na něm pracovat se soubory.

Věděl byste prosím někdo, jak to udělat, a dokázal mi v tom poradit?

Moc díky za jakoukoli odpověď, která pomůže, nebo tip, jak to řešit jinak. (Zatím jsem to řešil tak, že jsem to ze svého PC nakopíroval na vnější server S2, přihlásil se na něj v terminálu a z něj to překopíroval na vnitřní server S1. Je to ale zdlouhavé, byl bych raději, když by to šlo jednodušeji, třeba jedním příkazem.)
#5
Zdravím,

mám Debian Wheezy a rád bych v něm měl novější verzi icedove, než se nachází v repozitářích testingu (aktuálně je tam 3.1.16). Rád bych tam měl verzi aspoň 5 nebo vyšší. Měl by prosím někdo tip nebo radu, jak to udělat?

Moc díky za případné odpovědi.
#6
Po přechodu na nový testing Debian Wheezy mi dost chyběla aplikace nautilus-dropbox, kterou jsem hojně využíval na synchronizaci souborů na DropBox úložišti. Tato aplikace nebyla už v repozitářích a DEB balíček pro 32bit Ubuntu, který byl ke stažení na http://www.dropbox.com/downloading, neměl splněné závislosti.

Povzbuzen Otou Trkolou jsem se pustil do kompilace, kterou jsem však dosud nedělal, takže to pro mě byla španělská vesnice. Podle návodu od Petra Krčmáře (hlavně http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/nebojime-se-kompilace-ii-praxe) jsem se do toho prakticky po hlavě pustil a úspěšně DropBox kompiloval. Pro zájemce sem předkládám podrobný návod:

1. Ze stránek http://www.dropbox.com/downloading si stáhneme archiv se zdrojovými kódy - Compile from Source (tar.bz2) - a uložíme si ho na disk.

2. Archiv nautilus-dropbox-0.6.7.tar.bz2 rozbalíme do pomocného adresáře a přesuneme se do něj v terminálu.

3. V terminálu napíšeme příkaz configure a podle instrukcí ve výpisu (v případě chyb) doinstalujeme potřebné aplikace (např. pkg-config, python-docutils, libnautilus-extension-dev).

4. Když to vše proběhne bez chyb, zadáme příkaz make.

5. Po úspěšném předchozím kroku se přihlásíme jako root (zadáme příkaz su a rootovské heslo) a spustíme příkaz checkinstall (je možné, že i tuto aplikaci bude potřeba nejprve doinstalovat).

6. Vytvoří se DEB balíček. Zapamatujeme si cestu, kde se nachází, přemístíme se tam v terminálu a příkazem dpkg -i nautilus-dropbox_0.6.7-1_i386.deb ho nainstalujeme do systému. (Zkompilovaný DEB balíček si můžete stáhnout na adrese http://www.ulozto.cz/7869131/nautilus-dropbox-0-6-7-1-i386-deb.)

7. Protože je však nainstalovaná verze DropBoxu 0.6.7 a aktuální verze je 1.0.20, je potřeba ještě nautilus-dropbox aktualizovat, a to podle tohoto návodu: Nejprve ukončíme aplikaci příkazem dropbox stop a ověříme si, že již neběží (příkazem dropbox status). Potom smažeme konfigurační adresář příkazem rm -r ~/.dropbox-dist/ a opět aplikaci spustíme příkazem dropbox start -i. Pokud vše proběhne v pořádku, verze DropBoxu by nyní již měla být 1.0.20 a bez problému fungovat.

Tento stručný návod jsem napsal pro ostatní, pokud by si chtěli přímo ze zdrojových kódů zkompilovat buď DropBox či nějakou jinou aplikaci. Není to nic těžkého, když i mně se to povedlo po zběžném přečtení návodu. Každopádně budu rád, když to někomu pomůže. Pokud byste chtěli další informace, o kompilaci najdete na internetu dost podrobnějších článků. :)
#7
Hardware / podivné chování vypalovačky
11. 12. 2010, 22:35:42
Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Mám vypalovačku DVD (LG) a chová se divně. Když chci vypalovat něco na přepisovatelný disk (CD-RW, DVD+-RW), tak ho bez problémů smaže a vypálí to. Pokud chci ale vypalovat na nepřepisovatelný disk (CD-R, DVD+-R), tak vypalování neproběhne. Skončí to chybou. Zkoušel jsem vypalovat jak v Braseru, tak v K3b. Ale v žádném z nich se to nevypálí.

Nemáte prosím někdo radu, čím by to mohlo být a jak to vyřešit? Díky moc i za tipy.
#8
Měl jsem problémy s asociacemi souborů v Gnome Commanderu. Nešly mi změnit, tj. například MP3 se mi stále otevíraly v Audacity, ale já jsem je chtěl otevírat v Audacious. Hledal jsem na internetu, ale nic použitelného jsem nenašel. Potom mě inspiroval Ota Trkola, který mi poradil, jak se to dělá u položky Místa (přes Vlastnosti, protože Otevřít s... mi nefungovalo).

Našel jsem, že asociace souborů jsou zapsané v konfiguračním souboru /usr/share/applications/mimeinfo.cache. Zde jsem si vyhledal slovo audacity a zjistil jsem, že u příslušných typů souborů, kde se standardně spouští po poklepání myší, se vyskytuje na prvním místě. Zkusil jsem tedy ho prohodit s audacious2 (které bylo až na třetím místě), a ono už to fungovalo!

Takže tady je návod:

1. Jako root si otevřeme v textovém editoru (například gedit) soubor /usr/share/applications/mimeinfo.cache.
2. Vyhledáme si typ asociace (například audio/x-mp3).
3. Aplikaci (například audacious2.desktop), kterou chtete spouštět při poklepání myší, umístíme na první místo v seznamu.
4. Uložíme změny.

V mém případě příslušný řádek vypadal takto:
audio/x-mp3=audacious2.desktop;audacity.desktop;smplayer.desktop;

Potom už by to mělo fungovat. Doufám, že tento návod pomůže i dalším, kdo budou potřebovat měnit nastavení asociací souborů. :)