Reinstalace Debianu.

Založil polo, 12. 09. 2009, 14:59:02

Předchozí téma - Další téma

polo

Ahoj chtel bych se zeptat zda jde reinstalovat Debian aniz bych prisel o konfiguracni soubory a vlastni data v Home? Vse mam na sda1... A nebo je nutne formatovat disk? Mam Debian 5.0.1 a chtel bych upgradovat na 5.0.3. Zaroven se chci zeptat co je vlastne v tom novem Debianu noveho? Jadro a verze programu?
Diky

Tomas Jancik

z 5.0.1 na 5.0.3 bys mel povysit automaticky, pokud pravidelne aktualizujes system... tim padem by to slo i bez ztraty dat a je to asi nejlepsi zpusob....

jinak pokud bys chtel opravdu reinstalovat, tak staci zalohovat /home, kde je vetsina nastaveni a nahrat to zpet do noveho systemu

a nejlepe pokud mas /home na samostatne partysne, tak ji proste nechas nedotcenou, zformatujes jenom / a tu partysnu namountujes v novem systemu zase na /home

Ota Trkola

5.0.1 se povýší na 5.0.3 opravdu jen stažením nabídnutých aktualizací. Osobně vyzkoušeno. Reinstal je zcela zbytečný.

pakanek

Dokonce není ani třeba dělat čistou instalaci při přechodu třeba z 5.x.x na 6.x.x. Ale každopádně se při reinstalaci hodí záloha /var/cache/apt/archives a hlavně /etc + /home.
Pomník: vzpomněl, připomněl, zapomněl.

polo

Psal jsem schvalne ze to mam na sda1. Tzn vse na jedne partition. Stejne musi formatovat ....mam to dosrane jak prase. Mne jde taky o ruzne sluzby jak mam nakonfigurovane...asi budu muset zalohovat aj /etc...

Ota Trkola

Já bych začal znova být tebou. Nemám rád když se do nově nainstalovaného systému zavlíká něco ze systému, který je jaksi doje...ý. Ale záleží na každém, jak se rozhodne.

polo

Jasne ze to udelam formatem, jen me zajimalo jestli by v pripade krize byla jina moznost... treba kdybych tech konfiguraci tam mel mraky a nechtelo by se mi to po formatu znova nastavovat...

Ota Trkola

K tomu slouží právě /home na jiném diskovém oddílu. Tzn musel by jsi zazálohovat /home a pak by jsi měl nastavení programů jako před reinstalem.

Tomas Jancik

Citace od: otas.pe kdy 13. 09. 2009, 08:03:08
K tomu slouží právě /home na jiném diskovém oddílu. Tzn musel by jsi zazálohovat /home a pak by jsi měl nastavení programů jako před reinstalem.

plati to ale jen pro uzivatelske nastaveni

nektere sluzby (apache, syslog apod) maji nastaveni ulozene jinde (vetsinou asi /etc/) takze by bylo potreba zalohovat i tohle...

Ota Trkola

a nenatahá se tím něco špatného z původního systému?

Tomas Jancik

Citace od: otas.pe kdy 13. 09. 2009, 12:07:24
a nenatahá se tím něco špatného z původního systému?

pokud je to v puvodnim systemu spatne nakonfigurovano, tak samozrejme... ale nic nebrani si s tim vyhrat a zazalohovat jen ty sluzby, kter funguji v pohode a ostatni zahodit... vzdy je to o tom, jak si s tim chce kdo pohrat...

polo

Presne tak to chci udelat... co je dobre zalohuju a zbytek format.

Petr Slunský

Zálohovat se dá jednoduše celý adresář /etc a /home. Do nového systému (pokud už musíš opravdu začínat znova) se pak dá nakopírovat z5 jen ty části, které fungují správně, popřípadě porovnat konfigurační soubory, kam jsi udělal změny s těmi, které jsou v defaultním stavu a rozhodnout se, jak s nimi naložíš.
Debian