[Vyřešeno] Nastavení času

Založil petrh, 13. 09. 2013, 09:29:02

Předchozí téma - Další téma

petrh

Dobrý den, mám problém s nastavením času, když nastavím automatiku, při správné zóně se liší o dvě hodiny, když nastavím ručně, po dalším spuštění je zas o dvě hodiny jinde. Teď mne napadá, podívám se jestli něco nenapáchal v biosu.

petrh

V biosu to není, systémový čas je v pořádku. Mám Debian testing.

Palo M.

Linux standardne pocita s tym, ze systemove hodiny (tj. to, co vidis v BIOSe) je v UTC. Stredoeuropsky letny cas (to co vidis na svojich hodinkach) je o 2 hodiny posunuty voci UTC (inak napisane UTC+2). Ma to velku vyhodu - cas v BIOSe nastavis len raz a potom sa ho uz nechytas, zmeny casu letny/zimny, pripadne zmena casoveho pasma, sa deju len v OS.

Ak mas Debian ako jediny OS na stroji, najjednoduchsie je nastavit si v BIOSe UTC (teda o 2 hodiny menej, nez je cas na hodinkach v lete).

Ak mas dualboot s Windoze, tak treba trochu pobastlit, Windoze totiz naopak predpokladaju, ze cas v BIOSe je lokalny cas a spatne dopocitavaju UTC (a menia BIOSovsky cas pri zmene casu letny/zimny). V takom pripade musis:
a) Presvedcit Debian, ze hardverove (BIOS) hodiny nie su v UTC, ale v lokalnom case
b) Presvedcit Windoze, ze hardverove hodiny su v UTC.

Ak sa vydas cestou a), tak zedituj /etc/default/rcS na:
UTC=no

Ak sa vydas cestou b), tak kedysi na XPckach to bolo:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation]
"RealTimeIsUniversal"=dword:00000001

(novsie Windoze neviem)

BTW: Applovsky OS X tiez pocita s tym, ze hardverovy cas je v UTC. Takze ti, co maju na Mac-och OS X v dualnom boote spolu s Windoze musia riesit tento isty problem... IMHO je lepsie aplikovat moznost b)

petrh

Mám na PC 5 linuxových dister, na všech nastavený UTC jen jediný debian zlobí. Pokud přenastavím dle Tvého návodu podělám všechna ostatní distra, nebo se mýlím?

Ota Trkola

A proč nepoužít ntp?

petrh

To už jsem dávno použil ale právě to mi přestavuje čas o dvě hodiny dopředu.

Ota Trkola

Tak máš blbě nastavený pásmo. Jinak to neni možný.

petrh

Ale no tak. Naopak jsem v Gnome nastavil Lublaň a už to ukazuje dobře. Je to zjevně bug a v rcS, jak radil kolega to v testing nastavit nejde. Důležité je, že jsem to alespoň doufám spravil. Přepnu zpátky do gnome a pokud bude čas v pořádku, dál nic neřeším.

Ota Trkola

Zajímavý, v životě jsem neměl problém s ntp...

petrh

Ani já ne ale stalo se. Důležité je, je hodiny ukazují správně. Hezký večer.