pulseaudio a zvuk

Založil martasek, 21. 12. 2012, 14:34:32

Předchozí téma - Další téma

martasek

#15
Citace od: Roman Horník kdy 28. 12. 2012, 18:12:43
Tak v čem je problém, když s tím šlo přehrávat, (možná) i nahrávat? Jenom v tom, že PA zvukovej čip nepojmenovalo správně? Že chyběly šoupátka na ovládání jednotlivých vstupů/výstupů? Zvuk byl nekvalitní?

právě že tím chyběly šoupátka ovládání zvuku. mohl jsem pouze celkovou hlasitost na výstupu. při startu systému mi to hlásilo varovnou hlášku jak je popsáno hnedka v prvním příspěvku.

Citace od: Ota Trkola kdy 28. 12. 2012, 18:17:53
Podle toho, co píše martasek, tak bylo vše naprosto v pořádku. Nevím teď tedy v čem je problém.

pokud to tak bylo v pořádku nevím, ale myslím si, že i PA by měl vše detekovat tak jak má. pokud to tak nedělá a je jeho výstupem indetifikace jakékoliv zvukové karty "vnitřní zvukové zařízení" mi přijde divné. zase na druhou stranu pokud bude vše fungovat tak jak má, necht si to potom nazve jak chce.

Ota Trkola

Myslím, že to co popisuješ je naprosto standardní a správné chování Pulse Audia. Tzn identifikace zvukovky na desce jako Vnitřní zvukový systém Analogové stereo je v pořádku. V pořádku je také to, že nemáš milion šoupátek, tak jako v Alse, nýbrž pouze jedno šoupátko na výstupní hlasitost, jedno na vyvážení a jedno na vstupní hlasitost. Dále pak je zde volba na vstupní a výstupní konektor. Nic víc nepotřebuješ.

Tzn. opravdu si myslím, že je u tebe v še v naprostém pořádku.

martasek

#17
Citace od: Roman Horník kdy 28. 12. 2012, 18:12:43
Tak v čem je problém, když s tím šlo přehrávat, (možná) i nahrávat? Jenom v tom, že PA zvukovej čip nepojmenovalo správně? Že chyběly šoupátka na ovládání jednotlivých vstupů/výstupů? Zvuk byl nekvalitní?

právě že chyběla jednotlivá šoupátka, zvuk tižší než na jiném systému. a varovná hláška při startu systému jak je uvedena v prvním dotazu

Roman Horník

V dalších vydáních bude jen zaškrtávátko Mute, protože si stejně všichni můžeme nastavovat hlasitost na zesilovačích a bedýnkách. A proč Mute, když jistě máme vypínače?
Jsou tomu asi 2-3 roky, kdy má karta detekována byla, bylo plno šoupátek, a když jsem byl opatrnej, na pár minut byl slyšet zvuk.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

martasek

Citace od: Ota Trkola kdy 29. 12. 2012, 09:36:53
Myslím, že to co popisuješ je naprosto standardní a správné chování Pulse Audia. Tzn identifikace zvukovky na desce jako Vnitřní zvukový systém Analogové stereo je v pořádku. V pořádku je také to, že nemáš milion šoupátek, tak jako v Alse, nýbrž pouze jedno šoupátko na výstupní hlasitost, jedno na vyvážení a jedno na vstupní hlasitost. Dále pak je zde volba na vstupní a výstupní konektor. Nic víc nepotřebuješ.

Tzn. opravdu si myslím, že je u tebe v še v naprostém pořádku.


no to právě nemám. např. na vyvážení mi chybí. nemám šanci určit hlasitost levého a pravého kanálu zvlášť. Pořád si myslím že takové chování PA není správné. Navíc oproti zvuku ve win je tento tižší. musím mít maximum, abych rozuměl mluvenému zvuku videí z metru a půl. a je-li toto správné chování PA, nebudu se jím potom zabývat a zůstanu u alsy.

Roman Horník

To jistě správný chování není, ale nic moc se s tím dělat nedá, leda poslat bugreport vývojářům.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Pokial viem, tak PulseAudio neovlada priamo HW zvukovky (na to pouziva prave ALSA). Vid obrazok https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Pulseaudio-diagram.svg. Ak nieco nefunguje s jednou konkretnou zvukovkou (a funguje s inou na tej istej instalacii), tak je problem pravdepodobne v ovladaci zvukovky, takze si s tou zvukovkou ALSA velmi (pripadne vobec) nerozumie.

PulseAudio mi kedysi liezlo riadne na nervy, vtedy ked ho natlacili do vsetkych distribucii, pretoze bolo vtedy este silne neodladene a kompletne to rozbilo zvuk desktopu. No nadaval som vtedy statocne, ze preco "opravovali" nieco co nebolo pokazene...
Ale medzicasom uz doba pokrocila a trochu sa zmenila situacia. PulseAudio server je schopny robit s viacerymi vstupmi aj vystupmi naraz, co uz je dnes bezna konfiguracia. Napriklad mam jednu zvukovku na doske, to je jeden zvukovy kanal, graficka karta ma HDMI audio, co je samostatny kanal. A na desktope (povedzme v ovladani hlasitosti Gnome) si len vyberiem, ktory "sink" chcem pouzit. Takze PulseAudio ma dnes svoju logiku aj prinos. Je to len zvukovy server ku ktoremu jednoducho pristupujem z desktopu, hardver stale pouziva ALSA (teda na ovladanie hardveru stale pouzivam ALSA). Pri jednoduchom desktope je to len dalsia vrstva nad ALSA. Funguje mi skratka alsamixer spolu s PulseAudio - cez PulseAudio ovladam celkovu hlasitost a vyberam si, ktory sink je vystup pre zvuk desktopu. A cez alsamixer mozem ovladat jednotlive kanaly na zvukovke (Front, Center, Surround) a cez F6 si viem alsamixer prepnut medzi zvukovkou na doske aj HDMI (HDMI ma samozrejme len S/PDIF kanaly), keby som mal este zvukovu kartu, tak ta sa da ovladat tiez...
A ked pripojim USB kameru (ktora je s mikrofonom), tak mozem ovladat aj jej mikrofon cez alsamixer (a v PulseAudio paneli sa mi objavi ako dalsi vstup, takze si mozem aj vyberat zo vstupov medzi zvukovkovym mikrofonom a webkamerovym mikrofonom).

PulseAudio je dost univerzalne (vid ten obrazok - da sa posielat napriklad audio na iny stroj cez siet), takze je to komplikovany system a podla mna to kedysi bolo nasadene predcasne (takze to dobre nespolupracovalo s aplikaciami, desktopom, ani s ovladacmi hardveru a navyse to este malo svoje detske choroby). Dnes mi uz ale PulseAudio bezi stabilne. Akurat ked som menil nedavno dosku, musel som si dat nove jadro, lebo v starom nebol ovladac na novu on-board zvukovku (akonahle som dal nove jadro, zvuk okamzite isiel - to je aj empiricky dokaz toho, co som spomenul vyssie, ze treba mat dobry ovladac v jadre a rozchodenu ALSA). Vyhoda je v tom, ze z hladiska aplikacie (hudobny prehravac, desktopove zvuhove efekty a podobne) je lepsie mat jeden univerzalny zvukovy system, ako v kazdej s tych aplikacii implementovat niekolko vystupnych pluginov vzdy pre rozne zvukove systemy (OSS/ALSA/ESD), pretoze prave s tymi vystupnymi pluginmi bol vzdy problem, takze sa stavalo ze jedna aplikacia hrala dobre a ina o nicom alebo vobec nie, clovek mal nakoniec nainstalovane vsetky mozne zvukove systemy a laboroval, co pre ktoru aplikaciu pouzit a niekedy sa ten gulas rozchodit ani nedal... Takze PulseAudio je vo svojej podstate dobry napad - aplikacie nech riesia radsej svoje specificke zalezitosti. No a podla mna je uz PulseAudio chodive.

Takze ak mas zvuk prilis tichy, spusti alsamixer a nastav si to tam (ja mam vsetko v alsamixer aj tak na max, na regulaciu hlasitosti normalne pouzivam iba to master posuvadlo s PulseAudio). No a v PulseAudio si potom vyberies len ktory vystup sa ma pouzit (mozno mas na vyber "az" jednu moznost). A aj "alsactl store" bude mozno uzitocne ;) aby si nemusel nastavovat alsamixer po kazdom restarte...

martin333

Ahoj,
nepoužívám Debian Wheezy dlouho mám jej nově nyní vedle Ubuntu LTS a tam žádný takový problém není ale "nano /etc/default/pulseaudio" a upravit PULSEAUDIO_SYSTEM_START=0 na PULSEAUDIO_SYSTEM_START=1 mi pomohlo  http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=10&t=89120 po této korekci bylo vše v pořádku  :)

martasek

Díky, za radu. Udělal jsem jak je psáno v návodu. Zatím to vypadá že je klid