Cvakani HDD pri vypinani notebooku

Založil Rockman, 26. 01. 2009, 23:54:25

Předchozí téma - Další téma

Rockman

Ahoj,
mam notebook a pri jeho vypinani mi cvakne HDD jako bych PC vypnul natvrdo. Zjistil jsem, ze system pri vypinani neparkuje hlavicky a ty se pri preruseni proudu parkuji jaksi samy hadrwarove, coz zpusobuje ono cvakani, ktere disku urcite nesvedci - viz diskuse http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=6775.0 a souv. Nedavno jsem tedy presel na Lennyho v domneni, ze bude klid a ejhle - nic se nezmenilo. Vyse uvedena diskuse je rok stara a rovenz diskuse v zahranici nejak vysumely do ztracena, nechce se mi verit, ze za onu dobu nikdo tuto kritickou chybu ve zdrojovych kodech neopravil!! Jsem linuxovy zacatecnik, na kompilaci kernelu si zatim netroufam, potrebuji funkcni system a taky funkcni disk. Mate nekdo stejny problem?

klusik

Já nevím, osobně tedy proti parkování hlaviček disku nic nemám. Zvlášť u notebooku, kde (si myslím, že) jde hlavně o bezpečí, takže nezaparkovaná hlavička při přenostu může ==> hadr na hadry ;D Tedy jen můj názor ;)


R.
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

MartenP

Na mém starém notebook (disk Toshiba) mi to tenkrát dělalo také - hlasité cvakání při parkování hlaviček (to jsem ještě měl Windows). Bylo mi řečeno, že to je normální chování. Na dalších noteboocích mi to už nedělalo (ani v distribucích Linuxu). Těžko říci, co je špatně, třeba to je opravdu normální chování daného typu disku.

Petr Krčmář

Nemusíš se toho vůbec bát, je to naprosto normální chování disků. Nejde o žádný problém, disk se prostě sám hardwarově zaparkuje, jakmile mu přestane proudit šťáva. Je to v pořádku.

Rockman

Mam dualboot (puvodni OS WinXP) a pri vypinani Voken se disk vypne tise, normalni chovani to urcite neni. Mozna se disk nenici, ale ten zvuk me docela desi :( Ach jo, tak hura do kompilace.. no aspon se necemu priucim :p

Erich Stark

Ak ti pojde dobre kompilacia hod navod do tipy a triky..ja som to este neskusal tak nechcem robit "crazy tests" :)
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."