Instalace Debianu na SSD disk

Založil JoHo, 10. 07. 2021, 20:34:33

Předchozí téma - Další téma

JoHo

Po dalších pokusech se jen utvrzuji v tom, že instalace i3wm na současný Debian bez desktopového prostředí není možná. Chybu vidím ve Standardních systémových nástrojích, kde nastala nějaká změna.
1. SSD disk Kingston mám opakovaně, při dřívější instalaci žádný problém.
2. Už se opakuji, ale zkoušel jsem i jiný SSD, se stejným výsledkem, na závěr instalace zamrzne.
3. Na Debian SID je to možné nainstalovat s problémem. Pokud nejprve nainstaluji Stabilní jen se Standardními syst. nástroji, nemohu se dostat na sources.list bez tvrdého resetu, a totéž musím použít při každém restartu. A Debian SID ani Testing nechci, to můžu rovnou naintalovat Arch, na kterém to jde. Ale při zlomení rovněž i na Sidu si nevím rady.
4. Zkoušel  jsem i jiné zrcadlo, výsledek stejný.
5. Nainstaluji-li Ubuntu mini.iso a na něj i3wm, funguje, tam to jde. Přitom jádro starší, 4.15. Problém je, že na Ubuntu jsou obrazy mini.iso jen starší.
---------------------------------------
6. Jediné řešení které funguje je nainstalovat Debian s libovolným desktopem a na něj potom i3wm, tak jak to ukazuje Alex Booker na svých 3 dílech videa:https://www.youtube.com/watch?v=8-S0cWnLBKg. To potom jde.
7. Ale proč to jde bez desktopu zdehttps://medium.com/hacker-toolbelt/i3wm-on-debian-10-buster-c302420853b1 a zdehttps://www.youtube.com/watch?v=w6K6UyYV-EY a ne na současném Debianu, když postupuji stejným způsobem? Kde je chyba?

Roman Horník

1) SSD z toho vynech, NENÍ to jeho chyba. Zapomeň na něj!
2) I kdybys instaloval základní systém (bez GUI), jakmile ho spustíš, první, co uděláš, je jeho aktualizace, teprve pak si s tím hraj.
3) Zrcadlo je zrcadlem od toho, aby na něm byly balíky stejný a stejný verze jako na serveru, jemuž zrcadlo dělá. S čím se dá hrát, je vydání (stabilní, testovací, Sid).
4) Co znamená, že se nemůžeš dostat na sources.list bez tvrdýho resetu? Při instalaci? Po ní? Nebo kdy? Jak se do něj dostáváš? Upřesni.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

1.) Po proběhnutí instalace v závěru vyjmu flešku, vstoupím do biosu a přehodím na hard disk. Nově nainstalovaný systém žádá login a heslo. Login však vyjede bez blikajícího kurzoru, nejde zadat, systém je zamrzlý. Postupně začne pomalu vyjíždět výpis, který jsem popsal v 1. příspěvku. Do systému se nejde nijak dostat, pouze tvrdým resetem po kterém jedině mohu pokračovat, ovšem do nejbližšího restartu, kdy systém zamrzne znovu (a znovu tvrdý reset). Proto nemohu ani aktualizovat, ani vstoupit do sources.list.
2.) Toto se mně dříve nestávalo, vyjel login s blikajícím kursorem a do systému se šlo bez problému dostat. Nestane se to ani když zadám Standard. systém. prostředky spolu s nějakým desktopem. Pouze při základní instalaci bez desktopu. Nestane se to ani při instalaci Ubuntu z minimal.iso.

Roman Horník

#18
Aktualizovat můžeš, máš 3 možnosti:
1) V GRUBu zvolíš boot do "nouzáku", kde na jeho konci zadáš heslo (nabízí to i [L-Ctrl]+[D], ale to je pokračování bootu), pak s drátovou sítí můžeš páchat, co je libo
2) Na instalačním disku je volba obnovy - po nabootování zvolíš kořen svýho disku a k dispozici získáš konzoli, kde můžeš pracovat
3) Zkusils, když už nejde přihlášení v jedný konzoli, přepnout do jiný konzole (např. [L-Alt]+[F2]) a tam se přihlásit?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za nabízené možnosti, zatím jsem nic takového neprováděl. Prostuduji.
Bod 3 je mně známý, ale nenapadl mě.
Bod 2 - nemám ponětí.
Bod 1 - kolikrát jsem byl v nouzovém režimu, ale kde lze zadat heslo a manipulovat s drátovou sítí nevím.
Dosud vždy fungoval běžný klasický způsob instalace.

Roman Horník

Že to dosud fungovalo neznamená, že to musí fungovat i teď. Takový jádro je hodně složitý, má bambilión ovladačů, a tak se může stát, že po změně zdánlivě nesouvisející věci může nějakej ovladač pro ne moc frekventovanej hardware začít blbnout. Ale na to potřebuješ udělat řádnou diagnostiku, tj. pročíst logy a porozumět jim, najít správný chybový hlášení, a nahlásit chybu. Ale zrovna tenhle systém spolíhá na to, že uživatel něco umí, a to poněkud nadstandardně. Takovej nástroj, co spustíš, projede logy, najde chyby a odešle je po odsouhlasení se vším potřebným, asi není. A u "stabilních" vydání, který z vlastní praxe považuju za poněkud míň stabilní, než vydání "nestabilní", by se to dost hodilo.
Takže - nejmíň bolestivej pro Tebe bude 3. bod, 1. bod - drátová síť by měla naskočit automaticky. 2. bod je trochu složitější, kór, když nevím po letech nepotřeby, jak se to pořádně dělá, ale tam jde zhruba o to, že v menu zavaděče instalátoru zvolíš něco jako Recovery (možná v podmenu), pak chvilku vyplňuješ jako při instalaci, nastavuješ síť, a pak tam máš nabídku, kde je něco jako "Spustit shell na sda1". A tohle chceš. Síť by měla fungovat, dost možná i bezdrátová, akorát schopnosti tamní konzole jsou trochu graficky omezený, a nestartuješ v bashi, ale v sh, což by ničemu nemělo vadit. Každopádně budeš chrootnutej na kořen disku, takže budeš pracovat přímo na něm, jako bys byl nabootovanej do konzole.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

   Takže jsem se znovu pokusil o instalaci a znovu fiasko. Systém beznadějně zamrzl, nešlo se přihlásit do jiné konzole pomocí [L-Alt]+[F2]).
Závěr pro mě: Ve stabilním Debianu je chyba a systém pouze se Standardními systémovými nástroji pro mě nejde nainstalovat. Zanechám proto marných pokusů a o totéž se pokusím po blížícím se vydání Debianu 11.
   Zatím nainstaluji Debian s lehkým desktopem Mate a na něj potom windows manager i3 což jde (odzkoušeno). Rád bych nainstaloval Debian Mate Sid, i když obavy mám. Budu jednou týdně zálohovat celý systém programem Clonezilla.
   Na závěr bych poprosil o doporučení nějakých stránek s návody, jak postupovat při zlomení systému. Děkuji za dosavadní pomoc.

Roman Horník

Dobrá volba. A Sida se neboj, je strašně nudnej i s experimentalem. Jako fakt, mám ho léta letoucí a prostě se nic nesere, jen kvůli experimentalu mám rozhašený nějaký závislosti (nelze 5 balíků aktualizovat), ale to je tak všechno. Neboj se ho.
Ad stránky - prostě se ptej tady, nebo Gůgla. Stránek je hafo, jako třeba wiki Debianu nebo rozsáhlejší wikina Arch Linuxu, stejně tak všemožný stránky hlášení chyb, ale na jednom místě nic nečekej, a čekej tam spíš starší chyby, nebo nový, ale často jen v řešení.
Dobrý je, že i přes rasově-genderovou diverzitu v Googlu ještě uspokojivě funguje jeho vyhledávač, stačí tam nasypat kořen znění chyby, pak při troše štěstí se doklikáš k řešení.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz