Debian - grafika - VYŘEŠENÉ

Založil JoHo, 25. 11. 2016, 15:17:34

Předchozí téma - Další téma

JoHo

Dobrý den,
používám Ubuntu 16.04 LTS. Chtěl jsem přejít k Debianu. Proto jsem nainstaloval Virtualbox, viz můj příspěvek z 9/2016. Od toho jsem však odešel, protože jsem nenašel a tím nemohl připojit ISO s přídavky pro hosta. Přesto jsem Debian 8.6 aspoň krátce (a povrchně) zkoušel.
Nyní se mně podařilo, jak poradil p. Horník, nainstalovat  a zprovoznit QEMU_KVM i se sdílenými složkami a k vyzkoušení Debianu bych se rád vrátil. A teď k otázce.

Proč Debian desktop Gnome a Kde mají tak slabou grafiku (písmo jak papír po 20. kopii) a táž verze Debian Cinnamon tak pěknou a sytou? Je možné nějaké nastavení? Děkuji za odpověď.

Roman Horník

Hoď sem screenshot, moje písmo je jak ze žurnálu.

P. S.: Nebude to tím, že je nastavený vyšší rozlišení, než je rozlišení okna?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpověď, nainstaluji Debian gnome do Qemu  a  pošlu.

JoHo

#3
QEMU_KVM Debian Gnome neutáhl (spíše vyzkouším Xfce), po běžné instalaci posílám snímky.
/home/josef/Obrázky/Snímek z 2016-11-27 03:48:19.png
/home/josef/Obrázky/Snímek z 2016-11-27 03:49:38.png
/home/josef/Obrázky/Snímek z 2016-11-27 03:51:08.png

Jen nevím, jestli jsem něco neudělal špatně - jak snímky zobrazit.

Roman Horník

Musíš snímky odeslat na nějakej server k tomu určenej (např. https://postimage.org/?lang=czech) a dát sem jejich URL, do počítače Ti nevidím.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo


čepi

No a co s tim pismem je spatne? Me pripadne vporadku  ;D

Mimoto by to chtelo zmenit predmet vlakna, protoze tohle neni problem ani Debianu ani grafiky ale problem uzivatele, kterej je nespokojeny s vychozim pismem, patrne byl zvyklej na Times New Roman co se tyka browseru.

Pokud je to opravdu tak, nainstaluj balik ttf-mscorefonts-installer a v browseru v Moznosti/Obsah zmen font pisma na Times New Roman, velikost 16. Pak by jsi mel mit odpovidajici vzhled pisma na webu (pokud stranka neposkytuje vlastni fonty) jako na windows.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

JoHo

Ne, opravdu nejsem nespokojený s výchozím písmem, ale s tím, že je takové vybledlé, nevýrazné, obtížněji čitelné. Jako protiklad jsem uváděl výrazné syté písmo v Debian 18 Cinnamon.

Roman Horník

#8
Ne, to písmo je rozmazaný a grafika taky, takže to vypadá, že rozlišení zobrazení virtualizovanýho systému je vyšší, než co dovoluje velikost okna, takže je obraz zmenšenej.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

#9
Děkuji za pochopení. Ale jak jsem napsal v příspěvku dnes ve 4:00:07, Debian ve virtuálu mně běžel špatně, proto jsem provedl čistou instalaci. Snímky jsou tedy z ní.
Pokud se zdá, že problém je v rozlišení, prosím o radu na změnu; s Debianem v podstatě začínám (nebo chtěl bych).
Mám následující rozlišení:josef@Debian:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 1024, maximum 8192 x 8192
DVI-I-1 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270mm
   1280x1024     60.02*+  75.02 
   1152x864      75.00 
   1024x768      75.08    70.07    60.00 
   832x624       74.55 
   800x600       72.19    75.00    60.32    56.25 
   640x480       75.00    72.81    66.67    60.00 
   720x400       70.08 
DVI-I-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Roman Horník

Divný. Podle všeho používáš rozlišení 1280×1024 při 60Hz, ale snímek má rozměry 1024×819 (tzn. 80%). Podle toho nepoznám ostrost písma, ale barvy se mi zdaj bejt v pořádku.
Co mě teď napadá - buďto je to vlastnost vzhledu, kterej není u GNOME3 zrovna líbeznej, naštěstí se dá změnit, ale bohužel nevím přesně kde, protože GNOME nemám, ale v seznamu programů někde bude, tam se dá mimo jiný měnit písmo včetně vykreslování, nebo to může bejt špatným nastavením monitoru, jeho korekce barev a časování (rozmazanej text) - měl by mít tlačítko autokonfigurace "AUTO", nebo tak podobně.
Nebo blíž popiš problém, v čem jsou ty rozdíly.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpověď.
Debian mám čerstvě nainstalovaný, rád bych u něho zůstal. Na Gnome vůbec netrvám. Chystám se k přeinstalaci, protože jako výběr programů jsem zvolil Gnome a Standardní systém. Tím se mně nenainstalovalo např. uspání do paměti, které při volbě Desktopové prostředí a Standardní systém by bylo - a Gnome také. Teď jsem to hledal několik hodin na Googlu - snad GNOME Shell Extensions? Ale to teď nechávám stranou.
Reinstalace pro mě není žádný problém, nemám totiž ještě přenesené zálohy.
Prosím tedy o radu - píšeš, že máš písmo jako ze žurnálu. Na tom mojem bych si oči vyhleděl:
Jaký mám při reinstalaci zvolit Výběr programů, abych to měl podle tebe a s tvou (případnou - když budeš ochotný) pomocí měl písmo na kterém bych si nezničil oči. Je mi jedno jestli Kde, Gnome, Xfce aj., začínám. Vůbec nezáleží na tom, že z Ubuntu jsem byl zvyklý na Unity.

JoHo

#12
Děkuji vám oběma za pomoc.

Postupoval jsem podle rady čepi.
Nainstaloval jsem balík "ttf-mscorefonts-installer", zmenil font pisma na Times New Roman, velikost 18 a moje písmo je opravdu "jako ze žurnálu". Ještě zkusím jiná písma.

Jen  podotknu, že jsem nehledal písmo "jako ve Windows", Windows nepoužívám už delší dobu. Byl jsem na Ubuntu, také na Mintu Cinnamon, kde se mně líbilo písmo pro svoji sytost - hůře vidím. Ještě jednou děkuji a otázku končím.
---------------------------------------------------
Po experimentování s písmem jsem učinil závěr, že nepomohla změna fontu, ale rozhodující bylo zvětšení  na 18.