Re: Instalace Debianu bez zbytečných a nepotřebných aplikací (Gnome)

Založil Firzen, 14. 02. 2010, 17:29:44

Předchozí téma - Další téma

mr99

Pár poznámok k inštalácii, námety na zdokonalenie:
1. V časti 7. nie je možné nainštalovať firmware-linux-nonfree, pretože ešte nie sú povolené non-free balíky, to sa udeje až časti 10. Buď skôr povoliť non-free, alebo firmware inštalovať neskôr.

2. V časti 10. Najškôr pridať GPG kľúč pre debian-multimedia a až potom aptitude update. Nevyskytne sa chybové hlásenie o neznámok kľúči.

3. V PDF návode časť inštalácia neslobodného ATI ovládača používať gdm3 namiesto gdm. Zosúladenie s balíkom predtým nainštalovanom.

Inak inštalácia bola bezproblémová.

polo

To Koljin:

Cau,
jabber bych si na Tebe vzal:) Jestli na to mam skill nevim - to zjistim az po debate s Tebou:)
Muj jabber je mono at jabbim dot cz.

Kdyztak se mi teda ozvi. Diky.

Rotter Martin

Ahoj všichni Debianisté, jsem tu novej :)
Podle tohoto návodu jsem zkoušel instalovat Debian na virtuální stroj a nutno říci, že jsem narazil na nesrovnalost.
Balík gnome-core totiž skrz "recommends a suggests" nainstaloval kompletně gnome (včetně opravdu nechtěných aplikací typu Ooo, Brasero, Empathy a podobně).
Jeliko jsem chtěl dosáhnout minimální velikosti nainstalovaného systému, tak doporučuji zeditovat /etc/apt/apt.conf ještě před stažením a instalací prvotních balíků - xorg gnome-core gdm3.
Pokud totiž zakážete instalaci reccomended a suggested balíků hned na začátku, tak se vám skutečně nainstaluje řádově o stovky megabajtů méně balíků a po zavedení minimálního gnome už není problém si doinstalovat jen ty aplikace, které chcete.
,,Pracuji na (svobodném) operačním systému (jako koníček, nebude to velké a profesionální jako GNU) pro klony 386(486) AT."
- tohle napsal do usenetové diskuse Linus Torvalds dne 17. září 1991

Ota Trkola

gnome-core nainstaluje  Ooo nebo Empathy? To se mi zatím nikdy nestalo. Muselo by se jednat o nějakou novou feature. Také jsi nenapsal jakou větev Debianu jsi instaloval. Jinak samozřejmě je možné upravit /etc/apt/apt.conf ještě před instalací xorg, gdm3 a gnome-core, ale na vlastní zodpovědnost.

Rotter Martin

No samozřejmě jsem instaloval Squezze.
Jinak ten OpenOffice "probublal" skrz desktop-base (dep) >> gnome (sug) >> a tady začínají ony office balíky.


Jak říkam po porovnání oproti tomu, že zakážete tyto suggested a recommended balíky, tak to udělá cca 200++ MB a desítky balíků.
Možná zkusit zakázat suggested a nechat jen recommended, ale těžko říct, jsem v Debianu nováček :)
,,Pracuji na (svobodném) operačním systému (jako koníček, nebude to velké a profesionální jako GNU) pro klony 386(486) AT."
- tohle napsal do usenetové diskuse Linus Torvalds dne 17. září 1991

Ota Trkola

Rotter Martin> Tak jsem dneska instaloval Debian Squeeze a Ooo ani Empathy se neinstalovalo. Nevím tedy, ale asi jsi něco dělal špatně.

pulpe

Díky za parádní návod, možná bych tam přidal balíček gdebi...

Ota Trkola

Dobrý tip, mohl by být alespoň v dalších aplikacích.

Namoot

čauec, když se dostanu ke kroku 12 (aktualizace), tak se chce asi 190 MB balíků odstraňovat, je mezi nimi i např.: gnome-core atd.. Tudíž vše pro běh grafiky. Jednou jsem postupoval přesně podle návodu a počítač nenastartoval do grafického prostředí.. Už před restartem například zmizely applety z panelu, pozadí plochy.. Prostě ty obrázky neexistovali..
Ale podařilo se mi nainstalovat gnome 3 :D.. Nechci dopadnout stejně jako minule, je chyba u mě, nebo je to prostě normální?
Díky.
HP Probook 4530, Intel Core i3b(2.2 GHz), 4 GB RAM, Debian Squeeze (stable), Gnome 2.30.2
Debian především, už za tu krátkou dobu mi přirostl k srdci. Aby ne po těch pěti reinstalech. :D

Jan Skořepa

Ahoj, chtělo by to aktualizovat odkazy na stažení Squeeze - už je 6.0.3 (nyní je tam 6.0.1) - nebo tam dát nějakou obecnou adresu, ze které by se uživatel proklikal dál (například nadřazenou http://ftp.acc.umu.se/debian-cd/ nebo obecnou http://ftp.acc.umu.se/debian-cd/6.X.Y/i386/iso-cd/debian-6.X.Y-i386-businesscard.iso
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

Ota Trkola

Namoot: Toto je způsobeno tím, že návod není upraven pro instalaci Gnome 3, který je ve Wheezy, který jsi pravděpodobně instaloval. Až bude chvíle času, tak mám v plánu návod upravit.

Jan Skořepa: Vím o tom, mám v plánu úpravu, viz výše.

Namoot

Jojo, díky.. Zatím asi budu používat svůj starší notebook. :D
HP Probook 4530, Intel Core i3b(2.2 GHz), 4 GB RAM, Debian Squeeze (stable), Gnome 2.30.2
Debian především, už za tu krátkou dobu mi přirostl k srdci. Aby ne po těch pěti reinstalech. :D

Ota Trkola

Tak jsem návod aktualizoval, nyní je pouze pro instalaci Debianu Squeeze (stable). Podud chcete instalovat Debian Wheezy (testing), návod je zde:

http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,996.0.html

Předem díky za bugreporty.. :)

Namoot

Tak návod je plně funkční, jediný co, tak při kroku 8. instaluješ "debian-multimedia-keyring", tak to nic nenajde, ten balík ještě v rep. asi není.. Takže se to hodí instalovat při kroku 12.
Díky! Všechno funguje jak má... :D
HP Probook 4530, Intel Core i3b(2.2 GHz), 4 GB RAM, Debian Squeeze (stable), Gnome 2.30.2
Debian především, už za tu krátkou dobu mi přirostl k srdci. Aby ne po těch pěti reinstalech. :D

johnoo

jeden novy repozitar: namiesto debian-multimedia.org len deb-multimedia.org checkni: 10/05/2012 :
New domain name deb-multimedia.org
You must edit your /etc/apt/sources.list to replaces the old repository name by the new one.
debian-multimedia.org is still here and synchronised with deb-multimedia.org