Vysoká teplota grafické karty - Nvidia GT240M

Založil majsterkoo, 07. 01. 2012, 19:56:17

Předchozí téma - Další téma

majsterkoo

Zdravím všechny linuxáky a debiaňáky   ;D

Mám velkej problém (alespoň z mé strany) - jsem vlastníkem notebooku, ve kterém je grafická karta od Nvidie, konkrétně model gt240m. Na tuhle grafiku bych si nestěžoval, v linuxu běhá dobře, akceleruje krásně, rozběhám veškeré hry, které jsou pro linux, krásně jede FullHD ... Ale, všechno hezké má svůj háček  :-\ . Když jsem ještě měl Windows, tak jsem měl teplotu grafiky v idle cca 38C, při brouzdání na netu do 43C, bohužel v Linuxu je tato teplota v idle 41-42C a při brouzdání je to 44-47C.
Mimochodem mám ovladače od Nvidia - nikoliv ty otevřené.

Používám Debian Testing, LinuxMint ..., ale dělá to všudeee a nikdo si s tím neví rady - zatím nejlepší radu kterou jsem slyšel je: "Šak 50C pro grafiku nic není, to vydrží v pohodě". Jenomže já Vím, že při téhle teplotě je to už na hraně zkracování životnosti a kdyby to takhle mělo jet neustále, tak bych si zadělal na dobrém kurvít*u a tím by byl nečekaně Linux ve spojení s Nvidiou  :-\

Jestli mi s tím někdo dokáže poradit a vyřeší problém s teplotou, tak to bude velký borec. V druhém případě s tím podělaným notebookem asik švihnu o zem a už nikdy nepodpořím Nvidiu ani halířem, protože očividně stojí za velký ...
Jen tak mimochodem - pod GPU je chlazen i chipset (stejný heatpipe trubička), tak mě napadlo, jestli to nemůže být i chipsetem (Intel 4 express family, či jak to je). Každopádně ta grafika jede až moc přehnaně skoro každou činnost na nejvyšší takty - a snižovat je přes xorg nehodlám (powermizer), protože se mi pak seká i to blbé video na youtube  >:(

Tak, konec mého románu, jsem zvědav, co Debianisté dokáží - já Vám za Vaši pomoc předem velmi děkuji, já jsem již na dně a nemám po projíždění google nejmenší šajnu, čím to může být.
Jinak pro více info přikládám amatérský odkaz na Alza.cz  :-[ , kde je přesný model mého ntb http://jdem.cz/s7899.

Petr Slunský

Ahoj,

píšeš, že máš rozdíl v teplotách cca 3 °C. IMO je otázku, zda Windows správně prezentují teplotu. Dále je tady velká pravděpodobnost, že ovladač grafika pro windows a ovladač pro linux bude fungovat trochu odlišně a to bude způsobovat tyto velmi nepatrné rozdíly v teplotě.

Osobně bych takový rozdíly v teplotě neřešil a těšil bych z práce na stabilním vyladěném a výkonném OS. Problémy s OS Windows by mě jistě rozladily více, než toto. :)

Na závěr podotýkám, že můj nový notes s i7 a grafikou od Intelu se nebojí pustit do teplot přesahující 80°C, když jede na plný výkon...
Debian

majsterkoo

No, myslím že na to kašlu, když jsem v KDE, tak ta teplota je 50C jen díky pár efektům - přitom takové Aero ve Windows má také efekty a grafika byla o dost chladnější ... Chce to prostě PC s Inteláckou grafikou  :-\

Mika

Mám taky grafiku od NVIDIA. Běžím na Debian Squeeze s KDE 4 a při normální práci (web,hudba,LibreOffice) jsem na 40°C. Nikdy jsem to nějak nezkoumal. Snad to je v normě  ;)

Roman Horník

Čipy samotný vydržej přes 100°C a navíc maj interní ochranu proti přehřátí. Některý hned vypnou, jiný se zase nejdřív snažej omezit výkon a až když to nejde, vypnou.
To moje 7300GS od Point of View (NEBRAT!), když měla původní větráček, kterej imrvére jel na plný koule, v klidu měla asi 73°C a při zátěži dokonce 85°C. Ten se ovšem posral (rotor se rozpadnul na 3 kusy a i přes rádoby mocnej hliníkovej chladič během chvilky teplota čipu vylítla na 96°C a grafika se kousla), tak jsem ho nahradil tím, co jsem doma našel- 6ticentimetrovým vysavačem z chladiče CPU zn. AMD. Udělal jsem pro něj automatickou regulaci z termistoru (nalepen na chladiči u GPU), PNP darlingtonu, kondenzátoru a trimru, s nímž reguluju pracovní teplotu. Teď to má v klidu 57°C (~2200rpm) a při zátěži 63°C (5700rpm). Ale i přesto jsem o nějakejch 20°C níž než Ty a nic mi to nedělá.
Ale pokud Ti ty 3°C vaděj, nemáš náhodou akcelerovanej desktop, např. hrůzu zvanou GNOME HELL, nebo třeba KDE4, cokoliv + Compiz Fusion, LG3D apod.? Jestli ty efekty nepotřebuješ, zkus je vypnout a uvidíš. Na noteknihách jedoucích často jen z baterie se to pozitivně projeví i na výdrži.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz