JEDNODUCHÁ aplikace pro (diferenciální) archivaci na pásky jednou za rok

Založil Behemot, 04. 12. 2017, 09:44:59

Předchozí téma - Další téma

Behemot

Zdravim,

jelikož se už pomalu blíží upgrade z mého HP NetServer E800 na IBM xSeries 232 8668 a mám tu několik mechanik a randál (jako že několik TB) v páskách, už by jednou pro vždy stálo za to to vyřešit, páč to leží roky a nikdo se k tomu nemá. Klepači na čelo ať jdou o dům dál, toto je vlákno řekněme pro nadšence, kteří rádi uživí starou techniku, která je 100% funkční a s ohledem na to, že je to dneska už ZADARMO (před lety jsem to ještě kupoval, teď mám ve skladu dalšího půl tera za odnos), tak proč to sakra nepoužít, že? No tak budu mít místo jedné pásky čtyřicet, no bóže.

Stroj je ve stavu NAS s jedním velkým datovým diskem. Co chci je jednou udělat archiv všech uložených souborů (tzn. souborový, nikoli image/snapshot archiv) na tomto disku a pak jednou za rok, jak mě napadne, případně udělat diferenciální. Je na to nějaká rozumně jednoduchá aplikace? Mám dvě mechaniky, které samozřejmě umí i starší formáty pásek (konkrétně kde má smysl to rozlišovat je DAT40, do té bych strkal i DDS3), tak by běžely třeba dvě úlohy současně (ale to už jsou technikálie), na každé mechanice jedna.

Jako ideální si teda představuju něco, co si povede nějaký index nebo žurnál, takže když začnu úlohu, zapíše to na první pásku a dál to bude pokračovat tak, jak budu strkat další pásky (není problém třeba vždycky potvrdit ručně výměnu). Že to bude trvat týdny je mi naprosto jedno. Ale bylo by dobré, aby to zapsalo nehledě na to, co za typ pásky tam strčím. No a aby si to taky popisovalo pořadí, která páska to je.

Páč kdyby někdy došlo ke katastrofickýmu selhání a skutečně bylo třeba data obnovit, tak aby mi to řeklo, kdybych byl [censored] a strčil tam pásku mimo pořadí, a pak pokračovalo dál, ne že ERROR a nazdar, končím úlohu. A v případě problému se čtením aby to přešlo na další následující soubor a pokračovalo dál, ať se toho obnoví co nejvíc.

To třeba eliminuje TAR, to je sice dobrej nástroj na *práci* s mechanikou, ale sám o sobě je zcela předpotopní. V případě jakékoli chyby (jeden nezapsaný nebo nepřečtený bit) končí celou úlohu a nazdar bazar. Hrál jsem si s tím, takže to mám za sebou. Čili něco, co bude stát nad ním, všechno managovat a TAR jenom volat (a ten bude volat mt :D) až se bude mít fyzicky číst, nebo zapisovat. Na druhé straně nechci ani žádný atomovky na mravence jako Bacula. Já něco takovýho v životě nerozchodím a ani žádnej z NIX adminů co znám s tím nechce mít nic společnýho (resp. za komerční taxu a čas, co by nad tím strávili, by mě to stálo jako koupit a provozovat diskový pole na příštích deset let).

Je teda něco adekvátně jednoduchýho, co by to splnilo? Má s tím někdo zkušenosti? Myslim, že nechci moc, naopak nechci hromady balastu, co všechny aplikace mají (aplikace typu klient-server a odesílání bůhvíčeho všeho přes kdovíjaký kanály kdoví kam, image, snapshoty, rsync a kdovíco). Prostě jednoduchý zapsání souborů z disku ve stanici přímo na mechaniku uvnitř ní a to jednou za rok ručně spuštěnou úlohou (ale ideálně s diferencí oproti té poslední spuštěné před rokem) nebo dvěma (na dvě mechaniky). Je to možná trochu exotickej požadavek, protože dneska chce každej udělat dvakrát denně image a ten poslat bůhví kam, takže na to jsou všechny aplikace udělaný. Pro mě úplně na nic, nejedná se ani tak o zálohování, jako fakt o archiv. Ty pásky asi pak odvezu na druhej konec republiky, kdybych tady vyhořel nebo nastal jadernej holocaust, tak ať mám ty filmy (třeba by to byly poslední kopie na planetě) někde na půdě v bezpečí :D

aricak

Ahoj, zažil jsem BACKUP na pásky, větší VO**D jsem neviděl. Nejlepší bylo hledání souborů na pásce...
Debian Vydání 9 (stretch) 64-bit
VERZE OS: Jádro Linux 4.9.0-8-amd64 x86_64
MATE 1.16.2

PC Intel XEON E3 1230 3,2GHZx8
RAM 16GB
Grafická karta GeForce GT 710 PCI-e 1x

Behemot

Nic se hledat nebude, počítá se minimálně se selháním celýho disku, takže obnovovalo by se kompletně vše. Maximálně se to ručně promaže po vyčtení.