instalace vedle win10

Založil tribalcz, 02. 09. 2017, 11:41:01

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Tak se mi do rukou vrátil noťas co jsem zapůjčil otci. Původně s debianem, ale kvůli otci jsem tam vrátil win 8.1. Ten využil situace a nechl to upgadovat na win 10. Nicméně aktuálně potřebuji vedle win nainstalovat i debian. Ale zasekl jsem se, očividně je to velmi problematické a vyzkoušel jsem haldu  návodů bez  úspěchu. Je tu někdo kdo se potýkal s něčím obdobným?  Kdo by mi poradil jak na to?

Ota Trkola

V čem je problém? Zavaďeč? Nebo samotná instalace?

tribalcz

Spíš to vypadá na zaváděc. Podle toho co jsem našel na netu, tak je obecně problém cokoliv nainstalovat vedle desítek. Dokonce jsem narazil i na problém nainstalování jiné verze Windows. Když už se mi podaří instalaci spustit, tak to Exne na chybějící ovladače což je ok, ale když se ovladač pokusím přidat na ten samý distak se to zase hned zablokuje. Bohužel u tohoto ntb žije už jen jeden ze 4 USB portu.

čepi

Sam mam na jednom notebooku Debian Stretch vedle Windows 7 a i Windows 10, instalace byla naprosto bez problemu tak jako drive. Nevidel bych v tom jakykoliv problem.
Muzes popsat:
- jakym zpusobem jsi postupoval
- kde si instalace debianu zasekla
- jak byly nainstalovany Windows
- co to je za konkretni stroj
- jake je rozdeleni disku
- je tabulka oddilu MBR nebo GPT?
- jsou na disku nyni nejaka data o ktere se nesmi prijit?

Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

zvolsky

Taky mám na HP noťasu (skoro nepoužívané) Win10 a s instalací čehokoli včetně Debianu není problém.
Občas udělám (zcela zbytečnou) aktualizaci Win10, nikdy nic nerozbila (jinak by hned šly...).
Teď jsem upgradoval Bios, to bylo horší. Zmizel v Biosu předřazený grub Debianu, ale naštěstí šel v Biosu předřadit grub Mintu (který tam mám pozapomenutý starší) a z něj šel Debian nabootovat. Pak pomohlo grub-install /dev/sda && update-grub
Když se nepodaří nabootovat vůbec, tak se to snad opraví nějak takto:
mount /dev/sdaN /mnt
grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda
.... ale s rezervou - jsem laik.