Neumím terminálem spustit ani instalovat

Založil BFU, 15. 03. 2020, 16:01:41

Předchozí téma - Další téma

Petr Krčmář

Ten poslední příkaz tu nepovedenou instalaci zase odstranil.

Podle chyb je jasné, co se děje. Instaluješ 32bitový balík do 64bitového systému. Neexistuje ten balíček v 64 bitech?

BFU

Nezlobte se na BFU. Snažím se jen pochopit LINUX protože jsem zvědavý. Chci pochopit jednotlivé distribuce debian a jejich rozdíly. Zajímá mne např. :
- proč mi ten balíček jde nainstalovat na stejném stroji (64bit jen s jiným SSD) v jiné distribuci - LM (LinuxMint)?
- proč mám v linux Kali prázdný repozitář? V debian ani v LM ne. Proč?
- proč nemohu mít v debian-Kali takovou nabídku jako třeba v LM?

Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

Roman Horník

#17
Počkej, jseš tady kvůli Debianu, Kali, nebo Mintu? Tohle je fórum Debianu.
Možná ten 32bitovej balík (64bitovej není?) potřebuje 32bitový knihovny z repa, ale když máš povolenou architekturu pouze amd64, těžko je dostaneš. Musíš povolit 32bitovou architekturu - viz 1. odstavec. Pak si ten 32bitovej balík nainstaluješ.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Blažíček

Citace od: Roman Horník kdy 16. 03. 2020, 05:35:05
1) Blbuntu ani nepříteli!
.....

V autoškole se nejezdí Rollsem.
Pro přechod z Vyndejsi bych dokonce doporučil Mint.
Jde přece o to zvyknout si na konzoli a získat další návyky související s opravdovým OS (hlavně si toho mnoho odvyknout, jako:
- Kde se to dá stáhnout?
- Nejde na to kliknout.
- Nemůžu najít defragmentaci!)
A potom je přece možný bez problémů přejít na Debian.
Alespoň v případě, že s linuxem začíná sólo.
(A všechno to myslím vážně!  ;))

Roman Horník

#19
Ale prdlajz, Ubuntu je komunistickejma děckama zmršenej Debian s tunou blbostí, co se potřebuje líbit LGBT komunitě a muslímům, ale rozhodně není na používání jednodušší.
Sólo nezačíná, má tady snad nás, ne? Taky jsme začínali (já zpočátku úplně sólo, respektive s Googlem), a jsme tady pro to, aby se naše zkušenosti a vědomosti předávaly dál a byly jinejm k užitku.

P. S.: Taky jsem měl Blbuntu, z počátku to byl jen hnědej Debian, jenže pak se to i s komunitou zvrtlo v "levicovou sektu rovnosti a bratrství", vznikaly mutace například extra pro muslimy, tak jsem po chvíli koketování s jinejma distrama, od Mintu po Gentoo, až jsem se odvážil nainstalovat si Debian, od kterýho mě ubunťáci unisono odrazovali, že je strašně složitej, že to nedám. Jednoduchý jak facka a neměnil bych!

Jo a ještě něco - Debíka jsem před lety dával kámošovi, co na IT nemá ani jednu buňku, po tom, co jsem mu asi po desátý zachraňoval XPčka od malwaru. Pravda, dělám mu občas aktualizace, ale jinak si nemůže Debíka vynachválit. Má ho jak na noteknize v práci (na benzínce), tak i na stolním počítači doma.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

BFU

#20
Njn, samej šťastnej uživatel Debíka. Já jsem se nechal zlákat na reference LinuxKali a spustil jsem to na svým hlavním PC vedle Win10. Je to prý vlastně Debian (včichni říkaj). Postupy a příkazy jsou prý totožné. Na tom samým stroji měním SSD a vedle jiného Win10 jsem rozběhal LinuxMint. To jen abych si práci v linuxu osvojil a zvykl si na ní. Protože mi to pro práci s LinuxKali nic nedalo, tak jsem spustil na druhém stroji vedle Win7 Debian stable, poslední verzi z ISO a DVD.
To všechno dělám hlavně pro pochopení LinuxKali, který údajně umí to co jiné distra neumí. Mám velkou vůli to všechno pochopit a naučit se to. Byl bych proto rád, kdybych měl v závěru jen jednu distribuci LinuxKali a s tou trvale pracoval. Zatím to moc nechápu. Podle návodu rádce sice snadno postupuju podle návodu a kopíruju příkazy do terminálu, ale nevím v podstatě co dělám a proč to dělám. (přeháním). Píšu si příkazy, hledám a čtu spoustu tutoriálů a rad kde je spousta balastu. Někdy mi to připadá, že je to něco pod kuratelou "přísně tajné", nebo jde o kšeft (viz různé kurzy za tisíce)?
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

Roman Horník

Jestli umíš anglicky, tak ty příkazy jsou dobře pochopitelný, třeba jak jsem Ti radil dpkg --add-architecture i386 = programe dpkg, přidej mi architekturu i386 = vedle balíků pro dosavadní architekturu amd64 budeš mít k dispozici 32bitový balíky, takže budeš mít možnost splnit závislosti onoho 32bitovýho balíku a jeho instalace bude úspěšně dokončena. Na 64bitu totiž můžeš provozovat 32bitovej software (opačně to nejde).
Takže, abysme se vrátili zpátky k tématu, přidej si i386 architekturu a zkus ten balík nainstalovat.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

BFU

#22
Jj - po dpkg --add-architecture i386 ještě apt-get update .. pak se to nainstaluje. Jenže jen v Debian jo,  ale ne v Kali.
Nejhorší na mé zabedněnosti je to, že jsem dosud vůbec nepochopil k čemu ten linux (ať v jakékoli distribuci) uživatelům je?
- přečetl jsem z vygooglených rozumů všelijaký bla bla bla - ale fakt jsem to nepochopil k čemu je linux dobrý?
- snad je to pro ty co ujíždí na muzice a filmech, nebo na hrách? To ani moc nemusím.
- snad je to pro lepšolidi, co to mají ohráblý a umí si naprogramovat nějaký prográmek, který potom stejně použijí pod windows?
- určitě to je dobrý pro pitomce jako jsem já, aby tím zabili  hooódně času jen proto, že jsou zvědaví? No a stejně se pak nikam nedostali. K něčemu užitečnýmu, co by jim umožnilo nové dimenze, nové rozhledy, nové možnosti, pohodlnější  práci? To podle mě (zatím) ani ťuk!
- myslel jsem že ho použiju pro starý pomalý stroj, kde už Win10 nechodí jak má (tj. pomalu). Tam je původní Win7 a práce v Debian je ještě pomalejší než ve Win7.
Proboha lidičky, k čemu vlastně ten linux je? 
Popište prosím (KONKRÉTNĚ), co s ním vlastně děláte proti tomu, když já mám všechny možnosti ve Win10 a produktů od MS?
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

Petr Krčmář

Já dělám v Linuxu všechno a zase nemám a neznám Windows. Je to prostě operační systém, jen je postavený na jiných principech. My tyhle začátky dobře známe, taky jsem nevěděl, co si v tom počít. Jenže už je to dvacet let za mnou ;D

Nejrozumnější je asi nainstalovat základ s nějakým desktopem (GNOME) a postupně pronikat hlouběji. Materiálů je na internetu spousta. Hledej třeba Debian Handbook a podobné dokumenty.

BFU

#24
Citace od: Petr Krčmář kdy 21. 03. 2020, 16:17:47
Já dělám v Linuxu všechno ...
Prosím konkrétně.
Tuším že odpovíš:
- píšu e-maily
- surfuji na netu
- hraju hry
- poslouchám muziku
- dívám se na filmy a videa
A co dál?
Co když:
- napíšeš ofic. dopis úřadu, můžeš ho poslat v pdf podepsaný kvalifikovaným certifikátem?
- můžeš mít 7 emailových účtů pod jedním klientem? Jakým?
Uf. Takže mě čeká 20 let, abych to pochopil?
Vždyť je to všechno pod Win:
- jednodušší
- rychlejší
- bezpečnější
- pohodlnější
- ... ale tím pádem nudnější. .. takže je Debian a celkově linux jen jako kus dobrodružství (povede se nepovede se)?
- Pořád nechápu proč mít linux
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

BFU

Citace od: Roman Horník kdy 20. 03. 2020, 16:04:20
přidej si i386 architekturu a zkus ten balík nainstalovat.
Nejde to. Co s tím? root@kali:~# apt install /root/Stažené/crossover_19.0.1-1.deb
Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
root@kali:~#
/code]
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

BFU

Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

BFU

Pohodlí?
Celé odpoledne se snažím pochopit nastavení externího monitoru k notebooku jako výchozího.
Prostě pakárna!
Vždy čekám čekám, .. a za 5 min. tam skočí konečně nastavení, které při restartu musím nastavit znova.
To je ta rychlost linuxu?
Shit!!
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

Ota Trkola

Mám obavu, že pro všechny bude lepší, když zůstaneš u Windows. Evidentně ti Linux nevyhovuje, nepotřebuješ a nechceš ho.

Roman Horník

Taky jsem Ti jasně psal, že tohle je fórum Debianu, to znamená, že ne Mintu, ne Kali, ale pouze Debianu. Tak nevím, když dostaneš nějakou radu, která na Debianu FUNGUJE, proč potom pláčeš, že na Kali nejde? Proč si nestěžuješ na fóru Kali? My ho nemáme, my ho nepotřebujeme, my ho nechceme, tedy ani nevíme, jestli to a tamto tam bude fungovat, ani nevíme, jaký tam jsou k dispozici balíky, jestli není systém dpkg nějak upravenej, nebo jestli se tam architektura i386 nejmenuje jinak, třeba x86.
Takže ještě jednou - jestli tady chceš pomoct, pak:
1) jedině s Debianem (ostatní je bez záruky)
2) Na každej problém zakládej vlastní vlákno a necpi do něj nic, co k tématu nepatří, jako například tady teď vzlykáš, že Tvoje nastavení externího monitoru nefunguje - ptal ses, jak to udělat? Neptal, tak nepiš, že to je pakárna
3) Když dostaneš radu, potom takovou, která u nás, na Debianu, funguje, to znamená, že když nefunguje Tobě, je chyba na Tvý straně, ne na naší, ne na straně systému
4) Jestli něco pochopíš hned, nebo až za 20 let, je jen Tvoje věc, my Ti ty informace předáváme tak, jak jsme (během chvilky) pochopili my, abys je i Ty během chvilky pochopil
5) Na to, že ačkoliv nám věčně dáváš na odiv, jakej jseš BFU, přestože se zajímáš o ne-BFU věci, jako šifrování disku, provozování systému určenýho pro forenzní analýzu (Kali), 7 mailovek (to IMHO umí prakticky libovolnej klient), proč se v první řadě nezajímáš o googlení řešení svejch problémů? To je základ!
6) Když se v něčem vrtáš, tak u toho přemejšlej, používej rozum, ne emoce. Jestli si nejseš jistej, co která činnost, kterou chceš vykonat, udělá, zeptej se, ale když do toho budeš bezhlavě bušit jak namrdaná cholerická opice ve velínu jaderný elektrárny, nediv se, že to křápne
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz