Neumím terminálem spustit ani instalovat

Založil BFU, 15. 03. 2020, 16:01:41

Předchozí téma - Další téma

BFU

Dobrá. Zůstanu jen na Debianu a nebudu sem plést problémy DebianKali.
Založím nové téma na nastavení externího monitoru a na další mé problémy týkající se jen Debianu.
Také by mne zajímala odpověď na toto:
Citace od: BFU kdy 21. 03. 2020, 15:01:07
..
Nejhorší na mé zabedněnosti je to, že jsem dosud vůbec nepochopil k čemu ten linux (ať v jakékoli distribuci) uživatelům je?
- přečetl jsem z vygooglených rozumů všelijaký bla bla bla - ale fakt jsem to nepochopil k čemu je linux dobrý?
- snad je to pro ty co ujíždí na muzice a filmech, nebo na hrách? To ani moc nemusím.
- snad je to pro lepšolidi, co to mají ohráblý a umí si naprogramovat nějaký prográmek, který potom stejně použijí pod windows?
- určitě to je dobrý pro pitomce jako jsem já, aby tím zabili  hooódně času jen proto, že jsou zvědaví? No a stejně se pak nikam nedostali. K něčemu užitečnýmu, co by jim umožnilo nové dimenze, nové rozhledy, nové možnosti, pohodlnější  práci? To podle mě (zatím) ani ťuk!
- myslel jsem že ho použiju pro starý pomalý stroj, kde už Win10 nechodí jak má (tj. pomalu). Tam je původní Win7 a práce v Debian je ještě pomalejší než ve Win7.
Proboha lidičky, k čemu vlastně ten linux je? 
Popište prosím (KONKRÉTNĚ), co s ním vlastně děláte proti tomu, když já mám všechny možnosti ve Win10 a produktů od MS?
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

Roman Horník

#31
Uf! ???
K čemu je? Uvědom si, že:
1) 500/500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, využívajících nejmodernější technologie vůbec, už po mnoho let má jako OS nějakou linuxovou distribuci - kvůli otevřenosti, konfigurovatelnosti, škálovatelnosti a vysokýmu disponibilnímu výkonu. Tady je aktuálně nejvýkonnější - IBM Power System AC922, 2 414 592 CPU jader, 2.67PiB RAM, příkon 10.1MW.
2) Když čumíš na "smart" TV, nebo jen máš k TV připojenej STB (nikoliv Babiše), když čumíš do mobilu, nebo tabletu, čumíš s největší pravděpodobností na Linux
3) Když brouzdáš po netu, servery jsou většinou linuxový, tenhle taky, Seznam, Google, Xichtbook taky, "myslící" síťový prvky taky, máš ho i v routeru, vlastně jen díky Linuxu není Internet jen pro pár vyvolenejch, ale pro všechny, kdy KAŽDEJ má možnost zcela zdarma (teda až na připojení, který je díky Linuxu dostupný i téměř nemajetným) vlastní webovej server!
4) Kdokoliv měl z mejch klientů chronický potíže se zabezpečením, už je nemá, protože jsem z něj udělal linuxáka, sám jsem za 15 let, co linuxuju, žádnej linuxovej malware na svým stroji neměl, ať jsem dělal, co jsem dělal, jen jednou jsem ho řešil u klienta, co si nakazil Firefox, protože kliká na kdejakou kravinu, aniž by o tom přemejšlel. Problém jsem do půlhodiny vyřešil, klienta poučil a od tý doby klid. Ve všech případech se jedná o běžný Franty uživatele, net, multimédia, kancl, občas nějaká ta hra. Žádný stížnosti, spokojenost.
5) Woknouzy maj od sedmiček tzv. telemetrii, neboli sledování chování uživatele. Krom toho, že zabírá nemalej výpočetní výkon, uživateli bylo odebráno právo na soukromí. Dá se deaktivovat, ale tohle pro BFU není, vlastně ani o žádný telemetrii neví. Dalším žroutem výpočetního výkonu a diskový I/O propustnosti je indexace souborů - Linux standardně nemá, kvůli mnohem pokročilejším souborovým systémům vlastně ani nepotřebuje, vyhledávání je i tak rychlý.
6) Samotný woknouzy nic neuměj, jsou dost hloupý, přesto zaberou značný místo jak na disku, tak i v RAM. Podívej se na mašinu v mým podpisu - bootuje za 4s, po bootu mám okamžitě veškerej jeho výkon jen a jen pro sebe, v RAM 64bitovej systém zabere asi 400-500MiB, a to na něm běžej servery (web, PHP, tisk). Jedná se o studenej boot s detekcí hardwaru a připojováním disků, žádný probuzení ze spánku.
7) Linux si rozumí s mnoha OS a jejich "životním prostředím", dokáže číst jejich disky a zapisovat do nich, Woknouz tradičně umí jen to svoje.
8) Linux je volbou číslo jedna pro diagnostiku stroje, protože o hardwaru a jeho stavu uživateli nic nezamlčuje a tyhle informace z něj lze získat velice snadno a v pro člověka srozumitelný podobě.
9) Linux neomezuje systémový prostředky dostupný uživateli - na 32bitu můžeš mít díky funkčnímu PAE až 64GiB RAM, na 64bitu až 17179869184GiB, neboli 16EiB, počet procesorů/jader systémů je omezen u 64bitů na 512, ale omezení se dá snadno překonat nabootováním s určitým jaderným parametrem.
10) Linux nemá žádný profi a enterprise verze, kde by bylo víc funkcí a možností a míň omezení jako u verzí standardních, nemusíš si nic dokupovat, všechno máš k dispozici standardně.

Takže k čemu je? Až na pár výjimek prakticky ke všemu.
Že jsi nebyl schopen se od svý registrace před 5 lety doposud nikam dostat, není problém náš, není problém Debianu, není problém Linuxu, je to jen a pouze TVŮJ problém, problém TVÝHO přístupu, když to milióny jinejch dokázaly. Ono to samo do hlavy nevleze, ani se s tím nenarodíš, musíš chtít.

P. S.: Nevím, proč na slabej stroj s malou RAM cpeš 64bitovej systém - pak si nestěžuj, že máš po kokot zasranou RAM, swap běží na plný obrátky a systém je pomalej.

Jo a Linux v základním nastavení běží na všech počítačích tak nějak standardním výkonem, jako třeba Woknouz. Ale oproti němu ho můžeš nastavit tak, že poběží jak raketa. To u Woknouzu jde jen velmi omezeně.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

BFU

#32
Tak jsem to nemyslel. To co jsi mi odpověděl je spíš propagandistický obecný text ve prospěch linuxu.
Já jsem chtěl vědět:
- co konkrétně s linuxem ty osobně děláš - to co nejde ve Windows? (každodenně?)
- co konkrétně mám s linuxem dělat já jako běžný začátečník? (každodenně?)
- co konkrátně dělá s linuxem tvůj kamarád č. 1, č. 2, č. 3, ....? (každodenně?)
Prosím o polopatické rady - jsem BFU... od r. 1996 jsem čilý a zvídavý uživatel PC, ale nikdy mi to nesežralo takový kus života jako teď Linux, když se snažím do toho proniknout...

radek_dr

No, jestli nevíš, na co chceš linux používat, nechápu, proč se jím zabýváš?
Položím otázku obráceně: Co ty děláš ve Windows?
A ty by ses měl ptát: Jde to v linuxu? Existuje linuxová alternativa k W$ programu?
Nikdo tady nemůže vědět, co na komplu děláš a potřebuješ dělat ty a odpověď "dělám všechno" je naprosto dostačující, jen bych to rozšířil: Dělám všechno, co potřebuji. Ovšem moje "co potřebuji" se bude diametrálně lišit od tvoje "co potřebuji". Běžná agenda, tj. web, emaily, texty, tabulky,.... jdou bez problémů. Složitější věci, jako úpravy fotek, filmů, hudby, CAD, účetnictví... jdou taky, jen je třeba najít vhodnou alternativu. A speciální programy, vyvinuté jen pro W$ jdou buď přes Wine (nemám ho rád) nebo vůbec. Taky mám v šuplíku jeden starej malej notas s W7 k jedinému účelu: konfigurace IP kamery. Ta je tak blbě udělaná, že bez jejich SW ji nenakonfiguruji. Ale další používání už opět funguje na linuxu.
A ještě jedna poznámka: taky jsem ze začátku blbnul, nainstaloval linuxové distro a ejhle, ono tam něco nefunguje. Tak jsem vybral jiné a tam zas nefungovalo něco jiného atd. To ovšem byla chyba. Je potřeba jedno si vybrat, s tím se naučit POŘÁDNĚ pracovat a opravovat případné nedostatky a pak u něj buď zůstanu nebo jdu na jiné. Ale už vím, že když mi třeba nejde wifi, musím najít ovladač a firmware karty atd. A když už nevím kudy kam, obrátím se na fórum daného distra, protože jedině tam dostaneš relevantní informace.
Já jsem linuxu propadl už před víc než 15 roky, ale stále se považuji za "mírně pokročilého". A i když jsem 8 let dělal ve velkém PC servisu, o Windows už dnes vím mnohem méně, než o linuxu, protože je prostě nepotřebuji. Nainstalovat W$, nakonfigurovat, doinstalovat Antivir (fuj !), tiskárnu, M$ Office a odevzdat majiteli - dál mě nezajímají.
Na příspěvek reaguji až teď, protože nejdřív mi chvíli trvala registrace a pak jsem na toto téma zapomněl. Ale dnes jsem na to opět narazil, tak odpovídám.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !